Başkanlık için TBMM'ye kumpas
Başkanlık için AKP her yolu deniyor. Vekiller susturulurken şimdi de ‘fire’ ihtimaline karşı AYM’yi devreye sokma, oylamayı açık yapma planları gündemde.
AKP, bir yandan ‘millet iradesi’ derken önce geçmesi gereken TBMM aşamasında ise ‘milletvekillerinin iradesi’ni baypas etmenin yollarını arıyor.
1- AYM'YE İÇTİHAT OLUŞTURTMA PLANI
AKP, teklifi yasalaştırmak için sadece komisyon aşamasındaki bu yöntemlerle de yetinmiyor, sonrasına dair planlarını da şimdiden hayata geçirmek için kolları sıvamış durumda.
TBMM Genel Kurulu’nda yapılacak oylamada referandum yeter sayısının bulunup bulunamayacağına dair iki partinin genel merkezinde de endişe hakim. AKP kulislerinde bu ihtimali aşmanın ilk yolu olarak ‘Anayasa Mahkemesi çözümünün önerildiği konuşuluyor. Habertürk’ten Saliha Çolak’ın bir AKP’li vekile dayandırdığı haberine göre, AKP Anayasa Mahkemesi’nin “367 bulunsa dahi referanduma götürüleceği açıklanan bir teklif için 330 oya gerek yok” yönünde bir içtihat oluşturması yolunu gündemine almış durumda.
2- AÇIK OYLAMA 
“330 endişesi varmış gibi bir algı yaratır” düşüncesiyle ertelendiği belirtilen bu yol yerine, bir başka yol ise açıktan dile getirilmeye başlandı. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı olan AKP’li Ahmet İyimaya, Anayasa’ya göre ‘gizli’ yapılması gereken anayasa değişikliği teklifi oylamasının ‘açık’ yapılmasını önerdi. Parlamentonun bir ‘sürprüz’ yapması gerektiğini savunan İyimaya, bu önerisinin gerekçesini ‘fire korkusu’ yerine şu ilginç ifadelerle açıklamaya çalıştı: “Dünyanın hiçbir anayasasında, anayasaların gizli oyla değiştirilmesi prensibi yok. Anayasa en temel norm. Kurucu iktidar yetkisini millet adına kullanan, benim adıma kullanan milletvekilinin oyunun rengini, oy vermemesini, vesaireyi bilebilmeliyim.”

CHP Milletvekili Melike Basmacı, olaya ilişkin Twitter’da TBMM Adalet Komisyonu Başkanı olan AKP’li Ahmet İyimaya; Anayasa oylamasında fireleri azaltmak için oylamanın 'AÇIK' yapılmasını önerdi” diye yazdı.
İşte o mesaj:

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×