Belediyelere KHK müjdesi: Belediye dershaneleri geri döndü!
Belediye dershaneleriyle ilgili yeni düzenleme yeni Kanun Hükmünde Kararname ile geldi.
Daha önceki kararnameyle yasaklanan ve kapatılmaya başlanan belediye dershanelerinin önü bu karar ile açılmış oldu.
OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılması istenen belediye dershaneleri, sabaha karşı çıkarılan yeni KHK ile yeniden faaliyete olacak.  
Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nda ilgili fıkraya eklenen cümleyle, belediyeler, milli eğitim müdürlükleriyle işbirliği içinde ücretsiz kurslar açabilecek. 
Son kararnamenin 34’üncü maddesinde “8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun ek 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'Belediyeler, sivil toplum kuruluşları' ibaresi 'Sivil toplum kuruluşları' şeklinde değiştirilmiş ve aynı fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir. Belediyeler ise il millî eğitim müdürlükleri ile yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, örgün eğitim programlarına destek mahiyetinde ücretsiz kurslar açabilir” denildi.
Yani buna göre belediyeler, milli eğitim müdürlükleriyle işbirliği içinde ücretsiz kurslarla öğrencileri Anadolu Liseleri ve üniversitelere hazırlayabilecek. 
Onbinlerce kişiyi ilgilendiren karar 
İzmir’deki belediye dershaneleri arasında 6250 öğrenciyle Bornova Belediyesi’ne ait BELGEM öne çıkıyor, BELGEM’de 48 de öğretmen görev yapıyor. Gaziemir’in GAZİGEM’inde 2010 öğrenci 67 öğretmen var. Karşıyaka KARGEM’de 1560 öğrenci 37 öğretmen bulunuyor. Karabağlar KARBEM’de 1340 öğrenci-27 öğretmen, Buca Aziz Nesin Bilgi ve Eğitim Merkezi’nde 1200 öğrenci 45 öğretmen yer alıyor.  Ayrıca yine metropolde Menemen’de 1018, Bayraklı’da 900, Çiğli’de 550, Narlıdere’de ise 450 öğrenci eğitim alıyor. Çevre ilçelerdeki dershaneleri eklediğinizde sayı 20 bini buluyor.
Karar İzmir’de sevinçle karşılanırken dershane hizmeti veren belediye başkanları da yanlıştan dönüldüğünü söyledi.
Olgun Atila Bornova Belediye Başkanı
Milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Genel Başkanımız ve genel başkan yardımcılarımız çok uğraştı. Biz yanlışı anlattık. Eğitim faaliyetlerimizi arttırarak devam edeceğiz. Seneye 10 bin bir sonraki seneye 15 bin öğrencimizle birlikte standartlarımızı yükselteceğiz. Dost Bilim Evi diye yeni bir proje oluşturmuştuk. Dershanemizle ve bilim evimizle birlikte eğitim hizmetlerimizi kaliteli şekilde iyi yurttaşlar yetiştirmeye yönelik sürdüreceğiz.
Hüseyin Mutlu Akpınar Karşıyaka Belediye Başkanı 
Belediyelerin eğitime destek kursları devam edecek. Kararın düzeleceğine emindik. Kararlı duruşumuzun mükafatını aldığımız için mutluyuz. Belediyelerin Cumhuriyete devletine bağlı nesiller yetiştirmesini, bu doğrultuda eğitim merkezleri açmasının yanlış bir şey olmadığını savunmuştuk. KHK'nın arkasından dolanmayacağımızı isim değiştirerek eğitime yeni bir kılıf bulmayacağımızı söylemiştik. Bunda da haklılığımız ortaya çıktı. Mutluyuz, gururluyuz. KARGEM bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada Atatürk'e ve Cumhuriyet değerlerine bağlı öğrenciler yetiştirmeye devam edecek. Yanlıştan dönenlere teşekkür ediyorum.

Levent Piriştina Buca Belediye Başkanı
Israrımızın sonuç vermesi, sesimizin duyulması bizi çok mutlu etti. Amacımız sadece bizim ilçemizde bu bin 200 çocuğumuzun gelecekleri için ebeveynlerinin üstündeki yükü kaldırmaktı.   Bunu başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçenlere, bizimle birlikte bu kararın karşısında direnenlere müjde olsun, selam olsun.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×