Beştaş; "Sayın Bozdağ bu karar sizi şaşırttı mı"
IŞİD ile bağlantısı açıkça tespit edilen Abdulsamet Ç., “ikameti sabit ve beyanları samimi” olması gerekçesiyle beraat etti.
Konuya dair soru önergesi veren HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a “Karar sizi de şaşırttı mı” diye sordu.
İstanbul’da 2016 yılının Ağustos ayında yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan ve IŞİD ile bağlantısı açıkça tespit edilen Abdulsamet Ç. “İkameti sabit ve beyanları samimi” olduğu gerekçesiyle salıverildi.
24 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul’da üç ilçeyi kapsayan operasyonda IŞİD bünyesinde çatışmalara da katıldığı belirlenen Fazlı K.’nin ev toplatınları da yaptığını tespit edilmiş ve bu operasyonla ilintili olarak Mühyettin S. (37) , İbrahim K. (35), Yavuz İ. (30), Cenk A. (32) ve Abdulsamet Ç.’yi (25) gözaltına almıştı. Dokuz günlük gözaltı sürecinin ardından Abdülsamet Ç. ‘nin gözaltına süresi  uaztılırken diğer 4 şüpheli adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.
Şaka değil: IŞİD üyesi “ikametgahı sabit” diye tahliye edildi


HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı'na IŞİD üyesinin "sabit ikametgah" ve IŞİD üyesi olduğuna dair “samimi beyanları” gerekçesiyle nasıl tahliye olduğunu sordu. 
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş,  IŞİD bünyesinde çatışmalara katıldığı belirlenen Abdulsamet Ç.'nin İstanbul 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilmesinine ilişkin Adalet Bakanı Belir Bozdağ'a soru önergesi yöneltti.
Dava dosyasında yer alan bilgilerde Abdulsamet Ç.’nin cep telefonunda IŞİD ile ilgili flama, fotoğraf, video ve marşlar bulunduğuna dikkat çeken Beştaş, Abdulsamet Ç.’nin ifadesinde IŞİD marşının “kulağa hoş geldiği” ifadelerini kullandığını aktardı.
Ayrıca iddianamede Abdülsamet Ç. ile ilgili “Şüphelinin DEAŞ silahlı terör örgütü ile organik bağını belirli bir süreklilik içerisinde devam ettiği bu anlamda üzeri atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği…” hususunun yer aldığını ifade eden Beştaş, yine iddianamede yer verildiği gibi Abdülsamet Ç.’nin 2014’de IŞİD’e katıldığı, Minbiç’te dini eğitim aldığı, Musul’da hastanede çalıştığı, El Bab’da bulunduğu 2015 yılında ise teslim olduğuna dikkat çekti.
Ancak IŞİD üyesinin “sabit ikametgah” ve “samimi beyanlar” gerekçesiyle tahliye edildiğini söyleyen Beştaş, taliye kararına sanık avukatının bile şaşırdığını vurguladı. 

SOSYAL MEDYADAN TUTUKLAMA, KATLİAMLARDAN TAHLİYE
Bakan Bozdağ'a verdiği soru önergesinde “Abdülsamet Ç. hakkında verilen tahliye kararı sizi de şaşırtmış mıdır” diye soran Beştaş, “Abdülsamet Ç.’nin IŞİD üyesi olduğuna dair 'samimi beyanları' neden tahliye gerekçesi olmaktadır? Bu bağlamda suç işleyen herkes 'samimi beyanda' bulunduğu taktirde tahliye ile ödüllendirilecek midir” dedi. Binlerce yurttaşın tutukluluk hali gerektirmeyecek basit sosyal medya paylaşımları nedeniyle yıllarca cezaevinde tutulduğunu kaydeden Beştaş, “Büyük katliamların müsebbibi bir suç örgütünün üyesi  Abdülsamet Ç.’nin tahliyesi ne anlama gelmektedir?” diye sordu.
“IŞİD üyesi olduğu tespit edilmiştir”
Haklarında “silahlı terör örgütü üyeliği” gerekçesiyle dava açılan 5 kişiden biri olan Abdulsamet Ç.’nin cep telefonunda IŞİD ile ilgili flama, fotoğraf, video ve marşlar bulunmuş, savunma olarak “kulağa hoş geliyor” demişti. İddianamede Abdulsamet Ç.’nin IŞİD ile organik bağının bulunduğu ve örgüte üye olma suçunu işlediği yazılı olmasına rağmen Abdulsamet Ç., 5 aylık tutukluluğun ardından tahliye edildi.
Salıverme gerekçesi “sabit ikamet”
2014’te IŞİD’e katılan, Minbiç’te dini eğitim alan, Musul’da hastanede çalışan, El Bab’da bulunduğu 2015 yılında ise teslim olduğu belirtilen Abdulsamet Ç.’nin Ümraniye’de de örgüt ile irtibatının sürdüğü tespit edilmiş. Bütün bu iddialar ortadayken adli kontrol şartı ile tahliye kararı veren İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi gerekçe olarak Ç.’nin sabit ikametgâh sahibi olmasını gösterdi.
BOZDAĞ CEVAP VERECEK Mİ?
Türkiye'de 500'e yakın kişiyi öldüren, Suriye'de TSK askerlerini diri diri yakan IŞİD terör örgütünden sadece 7 kişi hüküm giymiş durumda. Yüzlerce IŞİD militanı gözaltına alındığı halde serbest bırakılıyor. Bekir Bozdağ, IŞİD Terör örgüt üyesi olduğu kanıtlandığı halde serbest bırakılan Abdulsamet Ç.'yle ilgili "karara şaşırdınız mı" sorusuna bakalım nasıl yanıt verecek.                             
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×