Beyoğlu'da Arap Fuhuş Sektörü
Dünyanın her yerinde mülteciler, sığındıkları topraklardaki egemen güçlerin sömürüsüne açık hale gelirken Türkiye’de de tablo farklı değil.
Ortadoğu’da süregelen savaşlar ve çatışmalarda yersiz yurtsuz kalanların üstüne, son olarak Suriye İç Savaşı’ndan kaçıp Türkiye’ye sığınan 3 milyon kadar mülteci de, kamplarda, sınır illerde ve metropollerde hayata tutunmaya çalışıyor.

Bu esnada Beyoğlu’ndaki altyapısız dönüşüm, en çok da mültecileri kötüye kullanan kişilerin işine yaramış durumda.
Eski Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Başkanı Tahir Berrakkarasu, Beyoğlu’ndaki dönüşümün beraberinde kötü bir işletmeci profilini de getirdiğini anlatıyor.
İstiklal Caddesi’nde esnaf, “Akşam 4-5’ten sonra burası Araplar dünyasının fuhuş pazarına döner” diyor.
Bir buçuk yıl önce Şam’dan Türkiye’ye gelen ve burada seks işçiliği yapan genç bir erkek ise, “İstanbul’a geldiğimde biriyle tanıştım, bana daha kolay para kazanabileceğim bir teklif getirdi. Benimle telefonla irtibata geçiyor, müşteriye yönlendiriyor, gidiyorum. Burada sistem kurulmuş durumda” diyor.

Bugün Gazetesi’nden Meltem Yılmaz’ın sorularını, Tahir Berrakkarasu yanıtladı.

Arap turist sayısı yüzde 500 arttı
»Peki şimdi durum nedir?
Beyoğlu’ndaki iyi mekânlar Karaköy, Beşiktaş ve Kadıköy’e kayarken İstiklal’e tatlıcı, dönerci ve nargile kafeler açıldı. Ve bu dükkânlar tamamıyla Arap turistlere hitaben açıldı zira Beyoğlu’nda iki yıldır yüzde 500 oranında Arap turist patlaması var. Burada geziyor, yiyip içiyor ve burada konaklıyorlar. Ve yalnızca bu kadarla da sınırlı değil. Bugün Beyoğlu, Ortadoğu dünyasının fuhuş üssü olmuş durumda.

»Nasıl?
Aslında şöyle açıklamak lazım. Gündüzü ve geceyi yaşayan iki farklı Arap popülasyonu var Beyoğlu’nda. Gündüzleri, özellikle Suriyeli kadınlar, yanlarında çıplak ayaklı çocuklarla hemen her noktada dileniyorlar. Gece ise işin fuhuş tarafı var.

»Ama hep vardı. Beyoğlu bir metropolün göbeği.
Eskiden tencerede pirincin arasındaki taşları ayıklardık, şimdi taşların arasındaki pirinci bulmaya çalışıyoruz. Bir başka değişle Beyoğlu’nda fuhuş artık önüne geçilemez bir hal aldı.

200 bin seks işçisi
»Peki çark nasıl dönüyor?
Atatürk Anıtı’nın orda çok ciddi bir Arap erkek fuhuşu söz konusu. 18- 19 yaşlarında gençler o bölgede müşteri buluyor. Ve kesinlikle Türklerle görüşmüyorlar, direkt Arap turistlerle diyaloğa giriyor ve direkt aparta gidiyorlar. Yanı sıra, ara sokaklarda Arap çocuklarla paralı sekse hizmet eden çok sayıda bar açıldı.
Kadınlara gelince... İstiklal caddesi üzerinde, yol boyu, kendini hanutçu gibi gösteren adamlar var. Bu adamlar gözlerine kestirdiklerinin koluna yapışıyor, eldivenden merdivene kadar sayıyorlar. Parfüm, restoran, t- shirt derken…
Sonu fuhuş, kadın satıyorlar. “Faslı, Tunuslu, Suriyeli var, ister misin?” diye açık açık soruyorlar.

»Pazarın büyüklüğünü anlamak için soruyorum. Ne kadar Arap asıllı seks işçisinden söz ediyoruz?
Burada fuhuştan para kazandığını gören kadınlar da, özellikle karışıklık olan bölgelerden arkadaşlarını buraya çağırıyorlar. Tüm Ortadoğu’da karışıklık olduğunu göz önünde buludurursak, Türkiye’deki kolay parayı duyan ve bu işi yapmayı göze alan geliyor…
Şu an kadınlı erkekli 200 bin kadar Arap seks işçisi çalışıyor Beyoğlu’nda.
*****
Beyoğlu’nun değişimi
Beyoğlu’nda bir telefon bayii sahibi, aynı zamanda yabancıların oturum almasına yardımcı olduğunu söyleyen bir esnaf, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Beyoğlu’nda fuhuş pazarı bir sistem içinde işliyor. Faslı, Tunuslu, Suriyeli, Cezayirli kadınlar, genellikle sahibi aynı kişi olan nargile kafe, kuaför ve apart otelden oluşan bir üçgen içerisinde yaşıyor. Sabah uyanıp kuaföre gidiyor, ardından nargile kafeden müşteri buluyor, o müşteriyi aparta götürüyor, gece de gidip Arap diskosundan yine müşteri arıyorlar. Zaten son yıllarda patır patır açılan nargile kafeler bunun için açılıyor, çünkü çayla, nargileyle o kirayı çıkaramazlar. Bu nargile kafeler 24 saat çalışıyor dikkat ederseniz. Devasa paralar dönüyor yani. Tanıdığım biri var, 6- 7 yıldır bu işin içinde ortalama 30 milyon kazanç elde etti. Diğer yandan Arap kadınlar kesinlikle Türklerle birlikte olmuyorlar çünkü Türkler’den para alamadıklarını ve şiddet gördüklerini söylüyorlar. Bu kadınları satanlar ise Araplar ve Türkler. Şu an Beyoğlu’nda ticaret buna dönmüş durumda.”
*****
Erkek seks işçileri
Şam’daki savaştan kaçan 21 yaşındaki genç anlatıyor: “Şam’da ailemle yaşıyordum, işyerimize bomba isabet edince, diğer arkadaşlarım gibi ben de Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldım. Annem ve babam yaşlı insanlar oldukları için gelmediler. Önce Mersin’e gittim, Mersin’den de buraya geldim. İlk geldiğimde Doğubank’a gidip cep telefonuyla ilgili bir iş yapmaya çalıştım. Kurtuluş’a yerleştim ve yalnız yaşıyordum. Sonra biriyle tanıştım, bana daha kolay para kazanabileceğim yönünde teklif getirdi. Aklımı çeldi diyeyim. Yalnız olduğum ve getirisi daha yüksek olduğu için para karşılığı cinsel ilişkide bulunmayı tercih ettim. Aracı kişi benimle telefonla irtibata geçiyor, müşteriye yönlendiriyor, gidiyorum. Haftada 2 ya da 3 kişiyle birlikte oluyorum, her ilişkiden 400 dolar alıyorum. Parayı aracıyla yarı yarıya bölüşüyoruz. Şimdi biraz para biriktiriyorum, ilerisi için başka planlarım var, bu işe devam etmek istemiyorum.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×