Bilal Erdoğan'ıın evliliği de 18 yaş altı!
 Meclis'te büyük tartışmalara neden olan, kadın örgütlerini de sokağa döken tecavüz yasasıyla ilgili itirazlar yükselmeye devam ederken, RTE'nin oğlu Bilal'in evliliği gündeme geldi.

Bilal Erdoğan, 10 Ağustos 2003'te Reyyan Uzuner'le evlendiğinde gelin henüz 17 yaşını doldurmamıştı. Reyyan'ın tavsiye üzerine görücüye çıkması ise, Şefkat Koleji'nde ikinci sınıfta okuduğu döneme rastlıyor.  Yani, ailesi Reyyan'ı 16'sında görücüye çıkardı, 17'sinde de  Bilal Erdoğan'a özel mahkeme izniyle evlendirdi.
Bilal Erdoğan'ın evliliği reyyan uzuner ile ilgili görsel sonucu

İZİN NASIL ALINDI?
Reyyan Uzuner, henüz 17 yaşını doldurmadığı için Türk Medeni Kanunu'nun 124. maddesi gereği evlilik için İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nden izin alındı. RTE'nin vekili avukat Nevzat Er, yaklaşık 10 gün önce nikâh için gerekli prosedürleri yerine getirerek yasal engelleri ortadan kaldırdıklarını açıkladı. 

Yasa gereği Aile Mahkemesi'ne başvurmaları gerektiğini kaydeden Er, "İstanbul'da Aile Mahkemesi olmadığı için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurduk. Hâkim, talebimizi yerinde bularak evlenme iznini onayladı" diye konuştu.

Reyyan'ın evlilik izni alabilmesi için tam teşekküllü devlet hastanesinden  "fiziki durumu evliliğe uygundur" raporu alarak mahkemeye sunması, anne ve babanın da hâkime ifade vermesi gerekiyordu. 124. madde, "17 yaşını doldurmamışsa hâkim ancak olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple evlenme izni verir" diyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×