Bilgen: 78 milyonun geleceği 7-8 kişinin bildiği tasarıyla ipotek altına alındı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, TBMM'deki HDP grubu toplantı salonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Basın toplantısı düzenleyen Bilgen, anayasa ve "yedek milletvekilliği" tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı.
HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklu olduğu bir ortamda anayasa değişikliği tartışmaları yürütüldüğüne dikkat çeken Bilgen, "Bu şekilde anayasa değişikliği, dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde örneği olmayan bir yöntemdir. Bu gizli bir sözleşmedir. Daha önce Türkiye'de kan akmasın, çocuklar ölmesin diye yaptığımız görüşmeleri anayasa pazarlığı diye halka sunanlar, şimdi neyin pazarlığındalar?" diye konuştu.
'İSTENEN ERDOĞAN'A YASA YAPMA ÇABASIDIR'
AKP ile MHP arasındaki anayasa görüşmelerini "sönmek üzere olan ampule 9 ışık taşıma pazarlığı" olarak yorumlayan Bilgen, "3 hilal ile Binali bir araya gelince, Türkiye'nin sorunlarını çözeceklerini mi düşünüyorlar?" diye sordu. Bu şekilde anayasa değişikliği olamayacağını dile getiren Bilgen, şunları söyledi: "Meclis'e yönelik darbe devam ediyor. Milletvekillerinin tutuklanması ile başlayan tartışma, yeni gizli anlaşma ile taçlandırılmak isteniyor."
İktidarın "yedek milletvekilliği" önerisinin halkın tercihlerine saygısızlık olduğunu ifade eden HDP Sözcüsü Bilgen şu ifadeleri kullandı: "Eğer farklı düşünürseniz, genel başkana ya da talimat nereden geliyorsa ona karşı durursanız yedeğiniz hazırda bekliyor' anlayışı ile anayasa yapılamaz. Böyle bir anayasa sivil demokratik anayasa diye sunulamaz. İstenen, Erdoğan'a yasa yapma çabasıdır. Ne yapılacağı belli, ama nasıl yapılacağı konusunda anlaşmazlık devam ediyor. Varılmak istenen nokta Erdoğan'ın bir güvenceye kavuşması, durumunu hukuka uydurma çabasıdır. Bunu yaparken toplum nasıl ikna edilecek, bunun arayışı içine girilmiştir."
'78 MİLYONUN GELECEĞİ 7-8 KİŞİNİN BİLDİĞİ TASARIYLA İPOTEK ALTINA ALINIYOR'
AKP milletvekillerinin üzerinde anlaşmaya dahi varılmamış bir metni imzaya açtıklarını hatırlatan Bilgen, "Temsil ettikleri halka saygıları kalmamıştır" diye vurguladı. Bilgen, yedek milletvekilliği ile Meclis'in kendisinin "yedek kulübesi"ne dönüştürüleceğini kaydetti.
Türkiye'nin bir parti ve bir aile devletine doğru sürüklendiğini dile getiren HDP Sözcüsü Bilgen şöyle devam etti: "Bir aile ile ülkenin kaderi ipotek altına alınacak. Bu, Türkiye'nin Suriye'ye döndürülme çabasıdır. Bu yaklaşımı son derece tehlikeli buluyoruz. 78 milyonun geleceğinin 7-8 kişinin içeriğini bildiği bir tasarıyla ipotek altına alınmasını doğru bulmuyoruz."
'KRİZİN SOKAKTA HİSSEDİLEN DÜZEYİ ÇOK AÇIK'
Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün açıklayacağı ekonomi paketinin de OHAL paketi niteliği taşıyacağını dile getiren Bilgen, "Karşı karşıya olduğumuz krizin sokakta hissedilen düzeyi çok açık. Türkiye'nin artık bir işsiz yaşama kılavuzuna ihtiyacı var. Türkiye yanlış yolda gidiyor, ray ters yönde. Her kafadan başka bir ses çıkıyor. Ekonomiden, maliyeden sorumlu kimi bakanlar başka tedbirlerden bahsediyor, Cumhurbaşkanı ve danışmanları başka türlü meydan okumalarla, başka türlü siyasi çıkarları hayata geçirmenin arayışı içindeler. Gemi su alıp batarken Türkiye'yi daha fazla oyalamaya, Türkiye'nin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yok" dedi.
Yaşananları tek kişinin kazanması istenen bir piyango çekilişine benzeten Bilgen, "Toplumun geniş kesimlerine buradan bir şey düşmeyeceği çok açık" dedi. Bilgen, Anayasa tasarısının imzaya açılmasının da Erdoğan'a yılbaşı hediyesi olduğunu vurguladı.
Halka kendi oylarına sahip çıkmaya çağrısı yapan Bilgen, "Arasınlar, mail atsınlar, mektup yazsınlar. Ülke krizle karşı karşıyayken bir kişinin ne olacağının peşine düşmenin kabul edilemez olduğunu söylesinler" dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×