Bilgen: OHAL'in uzatılmasının asıl nedeni başkanlık referandumu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP/Saray hükümetinin OHAL'i uzatmak için sunduğu Bakanlar Kurulu tezkeresindeki usulsüzlüğe ilişkin Meclis'te düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

OHAL kararının asıl gerekçesinin 15 Temmuz darbe girişimi olduğunu hatırlatan Bilgen, "15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 4 partinin katılımıyla kurulan komisyon fiilen çalışamamış, partilere bir kez de Darbeyi Araştırma Komisyonu tarafından darbe yapılmıştır. 15 Temmuz Darbeyi Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarını bitiriş biçimi tam da OHAL'in uzatılması kararıyla örtüşüyor" dedi.

OHAL'in halkın günlük hayatını etkilemeyeceğine yönelik hükümetin yaptığı açıklamaya dikkat çeken Bilgen, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Her açıdan, vatandaşı doğrudan ilgilendirmektedir. Refahı, özgürlükleri kısıtlayacak bir düzenlemedir. OHAL'in uzatılması demek yeni KHK'ler demektir, yeni işten atılmalar demektir, yayın organlarının kapatılması demektir. Yani Türkiye 3 ay daha bu haksızlıklara teslim edilecektir."

OHAL'in uzatılmasının özel bir nedeni olduğuna söyleyen Bilgen, bu nedenin Türkiye gündemine getirilen, dayatılan başkanlık referandumu olduğunun altını çizdi. Bilgen, "Bu tam da Kenan Evren'in amacına uygun bir şekilde, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini artıran bir düzenlemenin referandumunu OHAL şartlarında yapmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmiş olması, hukuk ilkelerinden ve evrensel değerlerden beri olmasını gerektirmez. Demokrasi sadece halk tarafından seçilmek değildir, hukuka bağlılıktır, konsensüstur" dedi.

Dün öğle saatlerinde partilere gönderilen OHAL'in uzatılmasıyla ilgili yazıda "MGK'nin 3 Ocak 2017 tarihli ve 501 sayılı tavsiye kararı göz önünde bulundurularak 3 Ocak 2017 tarihinde kararlaştırılmıştır" ifadelerinin yer aldığını söyleyen Bilgen, konuşmasını şöyle sürdürdü: "MGK'nin daha önceki kararları, toplantının nerede yapıldığı ve hangi kararların alındığı belirlidir, basına açıklanmaktadır. 499 sayılı karar OHAL'le ilgili ilk karardır. 500 sayılı karar da 30 Kasım 2016 tarihlidir. 30 Kasım 2006'dan sonra MGK ne zaman toplanıp 501 sayılı kararı almıştır. Bir gizli toplantı yapıldıysa, o toplantıda başka hangi kararlar vardır? Toplantının yeri neresidir? Toplantıya kim başkanlık yapmıştır? Bunu bilmek kamuoyunun da bu yazının muhatabı olan milletvekillerinin de hakkıdır. Bu hükümet MGK toplantılarının periyodunun 1 aydan 2 aya çıkarılmasını büyük bir sivilleşme adımı olarak yansıtmıştı. Ama dün Başbakan Yardımcısının yaptığı açıklamaya bakıldığında MGK'nın her gün toplantı yapabildiğini öğrenmiş oluyoruz. Daha vahimi, toplantı yapmadan karar alabildiğini öğrenmiş oluyoruz."

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada gündemlerinde OHAL olmadığını söylediğini hatırlatan Bilgen, "Ama bir gün sonra Başbakan, OHAL'i uzatma kararı aldıklarını söyledi. Dün Bakanlar Kurulu bu kararı aldıysa hangi saatlerde MGK toplanmış olabilir? Hükümet bu resmi yazıyla ya Meclis'i yanıltmaktadır ya tam bir yeni vesayetle karşı karşıyayız. MGK adına da Bakanlar Kurulu toplantı yapılmış gibi belki de ileride yapacağı bir toplantının sayı ve kararını Meclis'e göndermiştir. MGK Genel Sekreterliği bu şaibeli durumla ilgili net bir izah yapmalıdır. Daha önemlisi, Meclis'in saygınlığının bu kadar azaltılmış olmasıdır. Bu, halkın iradesine saygısızlıktır. Meclise karşı böyle ciddiyetsiz bir tutum takınanların, halk iradesinden ne anladıklarını bütün toplum takdir edecektir. Neyi yetiştirmeye çalıştıklarını bilmiyoruz ama birkaç saat içinde olmayan bir toplantını evrakını yetiştirmek usulsüzlüktür" dedi.

MGK kararlarının anayasal düzen içindeki pozisyonun acilen tartışılmaya açılması gerektiğini söyleyen Bilgen, "Bunun yolu böyle fiili durumlar oluşturmaktan geçmez. Bu tablo ya bir evrakta sahtecilik girişimidir ya da Bakanlar Kurulu'na, Başbakan'a bir kumpastır. Onların olmadığı bir toplantıda birisi imza koymuştur. Hangisi olursa olsun, MGK üyelerinin bu konuda kamuoyunu aydınlatması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×