Binali Yıldırım Espri Günlüğü:  Neyse. Ne o? Kanunda doğrusu yazıyor

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi üyeleri ile istişare toplantısında bir araya geldi. İşadmalarına yeni pazar arayışı çağrısında bulunan Yıldırım, “Asya başta olmak üzere yeni pazar alanlarına gitmemiz lazım. Bu darbede dostumuzu, düşmanımızı gördük. Turnusol kağıdı gibi her şey ortaya çıktı. Gelecek ufkumuzu yeni baştan gözden geçirip gelecekte sorun yaşamamız için mutlaka Pazar çeşitliliğine önem vermemiz lazım. her türlü imkanı teşviki sağladık daha da arttıracağız. Kilo başına ihracat değerini arttırmalısınız. Yükte hafif pahada ağır ihracata yönelmeniz lazım” dedi.
Bugün, söylediğim gibi ekonomimiz sapasağlam ayaktadır. Hele bugün faizlerdeki gerileme ve bankalarımızın tüketici kredilerinde ortaya koyduğu yapıcı tutum; bütün bunları takdirle karşılıyoruz.
Elime kocaman bir liste verdiler, en az 20 madde var. Bunları burada okumaya ihtiyaç yok. Uygulama kursları açacak bunun için Maliye Bakanlığı, arkadaşlar buraya devam etsin.
Maliye artık açık arayan değil, açıkları kapayan bir kuruluş haline geldi.
Adamın biri denizde yüzmek için serinlemek için girmiş. Yüzme de bilmiyor, biraz derine gidince başlamış bağırmaya. Ondan sonra birisi de kıyıdan görmüş o da atlamış kurtarmaya. Ver elini, diyormuş geri çekiyormuş. Diyor ki, al elimi deyince yapışmış. Demiş ki sen Maliye Bakanı mısın?

Şimdi değişti. Ver elini diyen değil, al elimi diyen Maliye Bakanı var. El sıkışıyor, bütün eski hesapların üzerine sünger çekiyor.

Parayı sahibine teslim edin, helalleşin, olsun bitsin. Onun için merak etmeyin çok güzel işler oluyor. Bir sürü Nihat Bey yazmış, "mevcut yatırım teşvik sisteminin etkinliği arttırılacak." Teorik bir laf. Açıklamasını okuyalım; yatırım döneminde bütün kazançlar üzerinden vergi indirim oranı yüzde 80'e çıkacakmış. Maliye Bakanı'nın haberi var inşallah?

Verdiğimizi vereceğiz artık, gözümüz arkada kalmayacak.

Avantajlı destekler, bu avantajlı desteklerle ilgili kalıcı uygulama olacak. Neyse. Ne o? Kanunda doğrusu yazıyor. Kanunu inceleyin, yanlış bir şey söylemiş olmayalım.

Kanunda yazılan her şey eksiksiz uygulanacak. Orta ve yüksek teknolojiye yönelirseniz teşvik miktarı artıyor.

Yüksek teknolojide hangi bölgede yatırım yaparsanız yapın en yüksek teşviği yapacaksınız, Güneydoğu'ya yapın yatırım. Orada yaparsanız, ortağınız biziz. Iğdır'a, Hakkari'ye yatırımı yapın, fabrikayı biz yapacağız.

Hoca bir komşusundan ödünç para almıştı. Borcunu vaktinde ödeyemedi. Alacaklı bir gün kapısını vurdu: 
- Kusura bakma Hoca Efendi, alacağımı istemeye geldim. Hoca’nın o anda kesesinde bir akçesi bile yoktu. Komşusuna: 
-Bak şu bahçenin kenarındaki çalıları görüyor musun? Buradan geçen koyunların yünleri bu çalılara takılacak. Bu yünleri toplayacağım. Eğirtip iplik yaptıracağım. İpliği satıp sana borcumu ödeyeceğim. 
Hoca’nın yine şakalaştığını sanan komşusu gülmeye başladı. 
- “Alem adamsın Hoca!” der. Alacaklının güldüğünü görünce Hoca da: 
- “Peşin parayı görünce nasıl da gülersin değil mi!”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×