Binlerce Bartınlı termik santrale karşı davaya müdahil oluyor
 Bartın’ın Amasra ilçesinde kurulmak istenen termik santrale karşı halk mücadeleyi büyütüyor. Termik santrale Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararı, 126 demokratik kitle örgütü, sendika, dernek ve siyasi partilerden oluşan Bartın Platformu’nun itirazı sonucu iptal edilmişti. İlk başvuru ile aynı yer ve koordinatlar için sadece isim değişikliği ile yapılan yeni ÇED başvurusu ise kabul edildi.

Bartın Platformu başvurunun kabul edilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek dava açmaya hazırlanırken, Bartın halkı Bartın ve Amasra’da noterlere giderek termik santral ÇED iptali için avukatlara vekalet vermeye başladı.

Çok kısa süre içinde 3 bin civarında yurttaşın vekalet verdiği “#davacıyım” kampanyası bir ay boyunca devam edecek. En az 10 bin kişinin müdahil olması beklenilen davaya, Amasra merkez ve köylerinin muhtarları da müdahil olmak için Amasra Noterliği’ne giderek avukatlara vekalet verdi.
35 köy muhtarı davaya müdahil oldu
Muhtarlar günü olması nedeniyle Amasra’daki 35 köy muhtarı Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Ardından muhtarlar adına Amasra Kaymakamlığı tarafından düzenlenen kokteyle katılan muhtarlar, sonunda topluca Amasra Noterliği’ne gitti. Muhtarlar Amasra’ya kurulmak istenen Termik santralin ÇED iznine karşı açılacak olan davaya müdahil olmak istediklerini söyleyerek avukatlara vekalet verdi.

Noter işlemleri tamamlanan muhtarlar Amasra ilçe merkezinde açılan Bartın Platformu standını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Termik santral karşıtı afiş ve bilgilendirme broşürlerinden alarak köylerine hareket ettiler.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×