Biri saf ayağına yatar, diğerinin içi cız eder
HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasının ardından CHP ve Avrupa Birliği'nden gelen eleştirilere karşı AKP yöneticilerinin OHAL uygulamalarını savunan konuşmaları dikkat çekici.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın gündeminde CHP Parti Meclisi'nin yayınladığı bildiri vardı.
Milletvekillerinin tutuklanmasını eleştiren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diktatörlük hevesine dikkat çekilen bildiriyi hedef alan Aktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet skandalının ardından Gülen Cemaati ile işbirliği yaptığını savundu.

Cemaat'in 17-25 Aralık öncesinde AKP'nin iktidar ortağı olduğunu gizlemeye çalışan Aktay, "17 Aralık'tan önce FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu kimse bilmiyordu" iddiasında bulundu. Aktay Kılıçdaroğlu için ise şunları söyledi: "Biz hadi saftık bilmiyorduk ama sen biliyordun onların terör örgütü olduğunu. Bize bunu anlatmaya çalışıyor. Aslında dokunulmazlığın olmasa şu anda sadece bu konular yargılanmayı hak eden konular."

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin Saray'a biat eden yargı kurumlarına ifade vermeme tutumuna işaret eden Aktay, "hukuku tanımayanların da hukukun takibatına maruz kalmasından daha doğal bir şey yok" iddiasında bulundu.

Kılıçdaroğlu'na yüklenmeyi sürdüren Aktay, "Bu tehlikeli yoldan behemehal geri dönmesi gerekir. Yoksa bu yol, partisini de bir uçuruma sürüklemektedir, partisini bir Türkiye partisi olmaktan çıkarıp marjinal terör örgütü payandası bir örgüt konumuna düşürmektedir" ifadelerini kullandı

BÜYÜKELÇİLERİ GÜRÜNCE İÇİN CIZ ETMİŞ!
Saray tarafından İçişleri Bakanı olarak atanan Süleyman Soylu'nun gündeminde ise Yüksekdağ ve Demirtaş'ın tutuklamasının ardından yapılan yapılan HDP grup toplantısına katılan büyükelçiler vardı.
"O büyükelçiler HDP'nin grup sıralarına oturduğu zaman içim cız etti. Eyvah dedim" şeklinde konuşan Soylu, büyükelçiler için "Terör örgütüne can suyu veriyorlar, terör örgütüne cesaret veriyorlar" iddiasında bulundu.

Tutuklanan HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri için "ülkeye ihanet ettikleri için içeride olanlar" ifadelerini kullanan Soylu, toplantıya katılan büyükelçiler için ise "Onlar bu toprakların çocukları değiller. Bu topraklara başka yerlerden talimat verenlerin ve efendilerinin adlarına orada oturuyorlardı" ifadelerini kullandı.

Soylu konuşmasının devamında şunları söyledi: "Hiç endişe etmeyin. Bu terörü öyle bir bitireceğiz ki Allah şahittir, kimse bir daha ağzına PKK lafını bile alamayacak."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×