Bu kavga Hüsnü Bozkurt ile Kadir Mısıroğlu'nun kavgasıdır

 Aslında bu kavga, Bozkurt’un ve onun temsil ettiği güçlerle, Kadir Mısıroğlu ile onun temsil ettiği güçlerin kavgası. Sosyalistler bu kavganın neresinde olmalı, bu kavgada nasıl yer almalı bunun kararını verebilecek güçte. Biz sadece kavganın tanımını yapıyoruz. 
CHP’li Bozkurt, bir televizyon programındaki açıklamalarının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan hakkında başlatılan ve REDAKTİF’ten öğrendiği soruşturmayla ilgili 
açıklamasını da yine REDAKTİF’e yaptı.

Bozkurt, ‘Bu bir emperyal plan, Sevr nerede hazırlandıysa, BOP nerede hazırlandıysa, BOP haritası nerelerde çizildiyse, o mahfillerde hazırlanıp, Meclis’ te bu metni okumadan imzalayan milletvekillerinin onayı ile milletin önüne getirildi. Bu metin bir ihanet belgesidir. Bu Anayasa metni bir bölünme, 1923 cumhuriyetini tasfiye metnidir. Milletimiz bu anayasanın içine gizlenmiş tuzakları bilirse % 1 bile evet çıkmaz. Bu millete güvenmek gerek. Ben eminim en az % 60-65 hayır çıkacak. Ama olur da evet çıkarsa kimse heveslenmesin, biz yine Samsun’a çıkarız, Amasya, Sivas, Ankara’ ya geliriz, oradan İnönü, Sakarya, Dumlupınar ve İzmir’ e kadar sizi de, 7 göbek sülalenizi de, bütün emperyalistleri yine denize dökeriz’ dedim. Ki daha önceleri de gerek Meclis Genel Kurulu’nda yaptığım konuşmalarda gerekse katıldığım televizyon programlarında, oylanacak Anayasa metninin bir emperyal proje olduğunu defaatle dile getirdim. Sözlerim çok açık; 9 Eylül 1922’de kimleri denize döktüysek onları kastediyorum. Sözlerim, ülkemizi bölmek isteyenlere, emperyalist güçlere ve işbirlikçilerine” dedi.
Ancak bu açıklamaya rağmen, Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP’liler gün boyunca Bozkurt’u hedef aldı. Peki Bozkurt’un “emperyalistleri, BOP planını yapanları ve işbirlikçilerini denize dökeriz” şeklindeki sözleri neden bu kadar tepki çekti.
O sorunun cevabı, “Keşke Yunan Galip gelseydi” diyen ve BOP planlarını öven Kadir Mısıroğlu’nun sözlerinde saklı.

Tayyip Erdoğan’ın Saray’da ‘trihçi’ sıfatı ile ağırladığı Mısıroğlu’nun zihniyetinde olanlar ve emperyalistlere karşı verilen savaşı lanetleyenler, BOP’un başarıya ulaşmasını isteyenler Bozkurt’un açıklamasına çok sert tepki gösteriyor.
redaktif.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×