“Bugün 15 Temmuz, neşe doluyor insan!”
 Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 19 Eylül’de başlayacak 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında, tüm resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, ‘15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma’ temasıyla öğrencilerin ‘seviyeleri’ dikkate alınarak etkinlikler yapılması kararlaştırıldı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla illere gönderilen ve “Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup cuntacı terörist tarafından 15 Temmuz 2016’da Türkiye Cumhuriyeti devletini, demokrasiyi ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulduğu” ifadeleri yer alan genelgede, “Başta Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimizin, güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş, milletimizin direnişiyle demokrasimiz kazanmıştır, Türk milleti, bu demokrasi sınavından yüzünün akıyla geçmiştir” denildi.

‘Başkomutan Erdoğan’
Genelgede şu ifadeler yer aldı:
“Bu bağlamda, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında, bakanlığımıza bağlı tüm resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarının bütün sınıf, şube ve kursiyer gruplarına ’15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma’ temasıyla öğrencilerin seviyesi dikkate alınarak bilgilendirme ve etkinlikler yapılacaktır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin demokrasi, milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, yurt savunması ile şehitlik konularında farkındalığının artırılması hepimizin ortak sorumluluğudur.

’15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma’ adına okulların açıldığı ilk hafta gerçekleştirilecek etkinlikler, il milli eğitim müdürlüklerinin koordinesinde ekte sunulan plan/gündem ve bir komisyon marifetiyle mahallince belirlenecek diğer konular ve okulların imkanları (şehitlik ve gazilerin ziyaret edilmesi, şehitlerimizin yad edilmesi gibi) dahilinde tüm okul ve kurumların yönetici, öğretmen ve diğer personelinin iş birliğinde anlam ve önemine uygun olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca, programın okul ve kurumların tür ve seviyelerine göre ve yerel imkanlar dahilinde ders yılı boyunca uygulanması uygun görülmektedir.”

Zorunlu bu etkinlikle yetinmeyen bakanlık bir de  resmi yazıyla ”Şehitlere bağış için” bir banka hesap numarası da vererek para da toplanmasını bildiriyor. Eğitim-Sen üyesi öğretmenler bu hesap numaralarıyla  bağış yapan ve yapmayan öğretmenlerin bakanlık tarafından takip edileceği ifade edildi. Yani bağış yapanlar, yapmayanlar fişlenecek.

Öğretmenlere; FEM, Zambak,Körfez gibi Gülen Cemaati’ne yakın 50’ye yakın yayinevine ait test kitabı, kaynak kitap bulundurmama emri içeren bir yazı imzalatıldığı belirtildi.
Bu arada Fethullah Gülen Cemaati’ne ait olduğu için el konulan okullar hızla İmam Hatip Lisesi’ne çevriliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×