Bunca baskıya rağmen Bornova'da “hayır” diyen kadınları görünce HAYIR
Serin bir Bornova sabahı, günlerden Çarşamba. Çay bahçesinde masaları birleştirerek oturmuş çoğunluğu orta yaşın üstünde bir grup kadın… Emeklisi, taşeron işçisi, ev kadını, mühendisi bir arada. Kimi zaman kahkahalarla gülüyor kimi zaman ciddileşiyorlar. Yanlarına biraz yaklaşınca anlaşılıyor ki gündemleri referandum. Masanın üstünde “hayır” broşürleri, stickerlar. Bornova çalışmalarına ara verip, Kemalpaşa ilçesine destek çalışmasındalar.

Görüntünün olası içeriği: 20 kişi, gülümseyen insanlarNeredeyse iki buçuk ay oluyor çalışmalara başlayalı.Kadın Kolları yönetimiyle başlayan çalışmalarda “Peki biz ne yapacağız kadınların ‘hayır’ gerekçelerini anlatmak ve ‘hayır’ları çoğaltmak için” diye kafa yormayla başlamış her şey. Gün be gün çoğaldılar sonra. Toplantılar, buluşmalar, ve mahalle mahalle çalışmalar
“Biz kadın ve çocuklara yönelik suçlara çözüm getirmeyen bir anayasaya ‘evet’ demeyeceğiz.”
“Savaş ve ekonomik krizin yarattığı yıkımı omuzlarımıza yükleyen, kadın düşmanı politikalardan asla ve asla geri adım atmayan, yaptıkları yapacaklarının teminatı olan bir partinin Tek Adam’ına, diktatörlük yetkileri verilmesine müsaade etmeyeceğiz.”
Bu kararlılıkla devam etmişler yola. Ziyaretler, köylerde mahallelerde buluşmalar, toplantılar…
Görüntünün olası içeriği: 23 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık havaKadınların “hayır”ıyla tüm Bornova örgütleniyor
Bornova’nın kadınları yalnızca diğer kadınları da “hayır” için ikna etmeye çalışmıyor. İzmir'in neresinde ihtiyaç varsa orayı da haftalık planına katıyor. 
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, ayakta duran insanlar, gökyüzü, ağaç ve açık hava
Ulucak hakkında konuşuyorlar; İlknur “Ulucak gençleri ‘hayır’cıymış ama yaşlıları, orta yaşlıları ‘kararsızmış’ oraya gidelim” diyor. Bunun üzerine Süheyla yanıtlıyor; “Ne güzel, gençler ‘hayır’ diyor demek ki, diğerlerini ikna etmek de bize düşer.” Ulucak'a gitmeye karar veriyorlar ve hemen düşüyorlar yola..
Görüntünün olası içeriği: 4 kişiDerdimiz sadece “hayır” değil
Gün gün program çıkarılıyor ancak kimse bir yere dağılmıyor. Hepsi daha fazla kişiye ulaşmak derdinde. İffet dün yokmuş, merakla soruyor: “Ben yokken neler yaptınız?” Tülay anlatıyor o mahalle nasıldı, berikinde oran kaça kaç çıkar. Kızılay'dan Pınarbaşı'na, oradan  en fazla “evet”çi bulunan Doğanlar'a bir haftada neler yapmadık ki haliyle anlatacak çok şey birikmiş. Bengül “Hayır” diyen MHP kökenli seçmen oranının çokluğundan bahsederken, Yıldız türbanlı kadınların çoğunun “hayır” dediğini, Zeynep tahmini hayır-evet oranlarını söylediğinde herkesin verdiği oranlar havada uçuşuyor.
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar
Tuğba alıyor sazı eline…Yolda kendini tersleyen esnafla nasıl konuştuğunu anlatıyor. Adam “Hayır broşürü dağıtamazsınız burada” diye bağırırken, kendisinin “Siz esnafsınız insanlarla böyle konuşulamayacağını biliyorsunuz, müşterilerinize de bağırıyor musunuz, neden bağırarak konuşuyorsunuz benimle” diyerek esnafı susturmasını anlatıyor. Adamın Tuğba'nın sorusuna verecek cevap bulamayışı kahkahalara boğuyor masayı gene.Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ağaç ve açık hava
Hani ev işlerini Marslılar yapacaktı
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve ayakkabılar
Tabii kadınların bir de eviçi mesaileri var. Sabriye isyanda: “Yahu hani ev işini Marslılar yapacaktı valla kaç gündür bi makine çamaşır duruyor, hiç de yıkamaya niyetleri yok.”
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar
Sevim ise referandumu fırsata çevirmiş: “Aman ben ev işlerini eskiden de sevmezdim, ne güzel bahane oldu bu ‘hayır’ diye söze giriyor.
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi
Zor bir kent Bornova. Hem sanayi hem emekli kenti. Bu nedenle Bornova'da “hayır” çalışması da çokça sabır ve mütevazi bir dil istiyor. Kadınlar bu dili kurma konusunda erkeklere oranla daha becerikli ve “hayır”ın gündelik dile tercümesinde daha başarılılar.Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve ayakkabılar
Yalnız kadınlar bilir gözleriyle kucaklaşmayı
Evka3 mahallesinde toplanılıyor bir gün. Çoğunluğu ulusalcı duyarlılıklara sahip bir mahalle. Otuz, otuz beş kadın. Her kadın söz alıp neden “hayır” dediğini anlatıyor. Arada aşina olunmayan bir sima var, söz alıyor:
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

“Ben Diyarbakırlıyım, misafirim burada, afişlerinizi görüp geldim. 60 yaşındayım. Bunca acı yetsin artık diye ‘hayır’ diyeceğim. Barış içinde, huzurla yaşayalım istiyorum.”
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar ve ayakkabılar

Birden bir alkış kopuyor, gözleri doluyor kimisinin, “Misafir ne demek Bornova'da sizin memleketiniz, Diyarbakır da bizim” diyor birisi. Gözleriyle kucaklaşıyor kadınlar. Galiba yalnız kadınlar biliyor gözleriyle kucaklaşmayı.Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve açık havaHayır”a inandıkça güçlendilerGörüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, ağaç ve açık hava
“Madem ki kadın kadını dinler, kadın kadının sesine ses, yüreğine umut olur, o vakit kadın buluşması yapalım” dediler. Bornova'nın iki yakasından  bir araya geldiler ve düştüler yollara...
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve açık hava

“Bu kadar taciz, tecavüz, şiddet, ölüm, çocuk istismarı bunlara mı ‘evet’ diyeceğiz”
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, ayakta duran insanlar, gökyüzü, ağaç ve açık hava
“Tecavüz yasasını geçirsinler, Ensargilleri beslesinler diye mi başkanlığı vereceğiz bunlara”
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
“Ekonomik kriz kapıda, önce biz kadınları çıkaracaklar işten, çektiğimiz dünyanın çilesi, aldığımız üç kuruş para, kıdem tazminatımıza da el koyup bırakacaklar bizi kapının önüne, istiyorlar ki erkek eline bakalım, ‘hayır’ diyeceğiz tabi ki ‘evet’ denir mi buna”
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar
“Tutturmuş bir savaş sevdası. Kendi gidip savaşsa ya, niye bizim çocuklarımız ölecekmiş Suriye’de? O var ya şiş göbekli kumarbaz kimin oğluysa o gitse ya savaşmaya, onların canı can da bizim çocuklarınki patlıcan mı? ‘Hayır’, ‘hayır’, ‘hayır’ işte.
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, ayakkabılar, ağaç ve açık hava

Sesleri birleştikçe çoğaldı, çoğaldıkça güçlendi, güçlendikçe “hayır” çıkacağına daha fazla inanmaya, inandıkça “hayır” çıkması için daha azimli daha cevval olmaya başladılar.
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, ayakkabılar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, açık havaHayır”ı örgütlemeye bize de gelin
Pazarları da boş bırakmıyorlar. Hatta davetler bile alıyorlar. “Bizim mahallemize de gelin, birlikte broşür dağıtalım pazarda’’ diyor bir kadın. Öteki köyüne çağırıyor; kadınları toplayacakmış, anayasa konuşacakmışlar. Bir pazaryeri girişinde, kısık bir sesle ama gözlerinin içi gülerek “Ne iyi ettiniz de geldiniz buralara, hoş geldiniz, çok çok teşekkür ederiz geldiğiniz için” diyor bir başka kadın. Televizyonlar, reklam tabelaları “evet”le doldukça umutsuzluğa kapılıyormuş ama bunca baskıya rağmen “hayır” diyen kadınları görünce inanabilirmiş artık “hayır” çıkacağına. Bildiri dağıttıkça mahallelerde, pazaryerlerinde, sokaklarda, parklarda, kentin meydanlarında anlıyorlar ki dağıttıkları sadece bildiri değil. Umut dağıtıyorlar. Hem de kadınların ezilmediği, eşit ve özgür bir geleceğin umudunu.
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve ayakkabılar

Gördüğümüz bildiğimiz odur ki, bu topraklarda kadınların mayaladığı gelecek güzel günler ve bu geleceğin umudunu dağıtan “CHP'li Kadınlar” var. 
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar ve ayakta duran insanlar
Adları Bornova’da; Serap, İffet, Bengül, Funda, Güllü, İlknur, Özlem, Dilek, Gülizar, Tülay, Yıldız, Tuğba, Sevim, Sabriye, Hülya, Gamze, Süheyla, Zeynep, 
Ebru, Serpil, Songül, Ayşe, Zübeyde, Nurşen, Hikmet, Nurten, Seyhan, Nermin, Ahsen, Fatma, Ecem, Sultan, Ayfer, Güldeniz, Cennet, Hacer, Aycan, Şirin, Asuman, Sibel, Semra, Nurhayat, Sevim, Atifet, Beyhan, Makbule, Selma, Sakine, Sema, Meral, Kudret, Saadet ve daha sayamadığımız kadar çok. 17 Nisan’da Hayırlı bir güne uyanacak ve “Nerde kalmıştık” diyecekler.. Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar, masa ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakkabılar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 9 kişi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×