Çağlayan Adliyesi’nde ÇHD’li avukatlara polis saldırısı

Çağlayan Adliyesi’nin girişinde çanta aramalarını protesto eden avukatlara, polis ve özel güvenlik saldırdı.
Konu hakkında Evrensel’e bilgi veren ÇHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gökmen Yeşil, “Çantalarımızı aratmayacağız demek için ÇHD üyesi avukatlar olarak adliyeye toplu olarak giriş yaptık. İçeriye girdiğimizde çantaları meydana fırlatarak ‘Alın sizin olsun. Biz çantasız gireceğiz’ dedik. Ancak böyle de giriş yapamayacağımız söylendi ve polis üzerimize saldırdı” dedi.

Avukatların çevik kuvvet polisi tarafından yerlerde sürüklenerek darp edildiğini daha sonra adliyeden dışarıya çıkartıldığını dile getiren Yeşil, avukatlara saldıran polisler ve müdahale talimatını verenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

OHAL’den önce avukatların çantalarını aratmadan da geçebildiğini ancak OHAL’den sonra çanta aratmayan avukatın geçişine izin verilmediğini söyleyen Yeşil, avukatların çantasının aranmasının yasaya değil sadece savcılık talimatına dayandığını ifade ederek, “Savcılık talimatıyla çantalarımızın aranması hem usulsüz hem de görevi kötüye kullanmadır” diye konuştu.
İstanbul Barosu mevcut yönetiminin de bu duruma sessiz kaldığını ifade eden Yeşil, “Baroya defalarca başvurduk. Baro bunun bir arama değil, tarama olduğunu söylüyor. Ancak yasada tarama diye bir şey yok. Biz yeni gelecek baro yönetiminin bu konuda daha net bir tutum almasını ve avukatların haklarını korumasını istiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×