Canlı yayında skandal sözler! AKP'li yazar çocuk istismarını savundu

AKP'nin cinsel istismar suçlularını aklayan önergesinin tartışıldığı sırada CNN Türk ekranlarında çocuk istismarı savunuldu.
Şirin Payzın'ın sunduğu Ne Oluyor programına katılan, 1 Kasım seçimlerinde AKP'den Van milletvekili adayı olan Yazar Vahdettin İnce, "Başka kültürlerde oluşmuş algılar evrensel hukuk olarak dayatılıyor. Öyle bir şey yoktur, 18 yaş falan, kanunen böyle bir sınırlandırma getirilmiş olabilir ama bu doğru değil. Neden 18 yaşına kadar beklesin ki? Bizim kültürümüzde reşit olmak ile Avrupa'da reşit olmak aynı değildir. Bizde reşit olmak kız çocuğu için muayyen halleridir, erkek çocuğu için ihtilam durumudur. Toplum değerlerini göz önünde bulunduracaksan yasayı buna göre kurarsın" dedi.

İnce'nin sözleri stüdyoda tepkiye neden oldu.

İnce, sözlerini savunurken "18 yaşından küçük bir kızın evlendirilmesinin 'tecavüzcüsüyle evlendirilmesi" gibi nitelendirilmesinin yanlış olduğunu ve bunun nedeninin yasaların Avrupa yasalarından tercüme edilerek yazıldığını söyledi.
İnce, dini nikahla evlendirilen 13 yaşındaki bir çocuğun da evliliğinin kabul edilebilir olduğunu savundu.
İnce, "mevcut yasalara saygı duymakla birlikte İslam hukukuna göre buluğ çağına giren kız çocuklarının evlendirilebileceğini bunun çocuk istismarı olarak görülmesinin İslam'a aykırı olduğunu" dile getirdi.

Programa katılan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İnce'nin sözlerine tepki gösterdi. Bunun üzerine İnce, Kayışoğlu'na da "İslam'a karşı geliyorsunuz. Bunu hiç yakıştıramadım" dedi. 
İnce'nin sözlerine her kanattan tepki gösterildi. AKP'nin Meclis'e getirdiği, "cinsel istismar" suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önergenin verilmesi üzerine İnce'nin sözlerinin gelmesi tepkiyi daha da arttırdı.
ŞİRİN PAYZIN'DAN AÇIKLAMA
Tepkilerin artması üzerine Şirin Payzın Twitter hesabından Vahhdettin İnce'nin sözlerini reddettiğini belirten bir açıklama yaptı. Payzın şunları yazdı:
Vahdettin İnce'nin kız çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesi,çocuk gelinler ile ilgili görüşlerini şiddetle reddediyorum. Programın konusu başkanlık sistemi olarak belirlenmişti Vahdettin ince programa eski AKP MV adayı olarak davet edildi. "Mağdur cinsel istismarcısıyla evlendirilsin" diyen yasanın geçmesiyle ilgili Vahdettin İnce'nin görüşlerini şiddetle reddediyorum. Vahdettin İnce'nin dile getirdiği görüşler şahsım tarafından asla kabul edilemez. Programa davet edilme nedeni başkanlık sistemi tartışmasıydı. Önümüzdeki günlerde" yayında da söylediğim gibi" kadın örgütleri, milletvekilleri ile bu konun tartışılmasını şart görüyorum. Altını çizerek belirtmek isterim bu akşam konumuz başkanlık sistemi önerisini tartışmaktı.cinsel istismar yasası son dakika gelişmesi oldu. Zira tasarı son dakika önergesi ile torba yasaya girmiş. CHP Milletvekili gündeme getirdi. Bu yasa son anda Meclis'e geldi. Programa katılan bir konuğun düşünceleri kendini bağlar. Diğer konuklarım da en sert eleştirileri yaptılar. Olayın böyle gelişmesinden ben de çok üzgünüm. Konuyu kapatsam önemli bir konuyu kapattı olacaktım.bu nedenle hukukçu konuklara söz verdim.

VAHDETTİN İNCE'DEN PAYZIN'A TEPKİ
Bu açıklamalar üzerine Vahdettin İnce'den Şirin Payzın'a tepki gecikmedi. Şirin Payzın'ın, "Vahdettin İnce'nin kız çocukların tecavüzcüleri ile evlendirilmesi,çocuk gelinler ile ilgili görüşlerini şiddetle reddediyorum" sözlerine Vahdettin İnce Twitter'dan, "Kız çocuklarının tecavüzcüleriyle evlenmesinden hiç söz etmedim bana iftira atıyorsun. Kınıyorum" diye yanıt verdi.

ÜNLÜLERDEN TEPKİ
Yaşananlara ve söylenilenlere büyük tepki gösterildi. Tepki gösteren isimler arasında kamuoyunun tanıdığı isimler de vardı. Bu isimler arasında olan Çağan Irmak ve Cemil İpekçi, sert ifadeler paylaştı.
Sosyal medyada #TecavüzMeşrulaştırılamaz etiketi altında Twitter kullanıcıları tepkilerini gösterdi.

Odatv.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×