Cezaevindeki HDP'lilerden mesaj var!  Sevgi ve cesaret kazanacak..

HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin hukuksuzluklar HDP İstanbul İl binasında yapılan basın toplantısıyla teşhir edilerek tutuklu milletvekillerinin mesajları paylaşıldı.

Basın toplantısında ilk sözü HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş alarak “Biz bu süreci haklarımızın ortak direnişiyle götüreceğiz. Bu demokratik siyasete vurulan bir darbedir” dedi.

Ardından Av. Ercan Kanar söz alarak HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin hukuksuzlukları ortaya koydu. Sürecin Hitler faşizminin ilk yıllarıyla birebir örtüştüğünü söyleyen Kanar, dokunulmazlıklarının kaldırılarak milletvekillerinin tutuklanmasının anayasaya ve uluslararası yasalara aykırı olduğunu detaylı şekilde ortaya koydu. Milletvekillerinin mecliste söyledikleri sözler üzerinden yargılanamayacaklarını belirtti.


“Yaşanan hukuk dışı bir darbe sürecidir!”

Hazırlanan basın açıklamasını ise Av. Kadir Tunç okudu. Gözaltı ve tutuklama sürecine değinin Tunç, “Burada söz konusu olan hukuki bir süreç değil rehin alma ve hürriyeti tahdit suçudur. Yaşanan hukukla açıklanmayacak hukuk dışı bir darbe süreci olarak nitelenebilir” ifadelerini kullandı.

Emsal kararları hatırlatan Tunç, düşünce ve ifade özgürlüğünü güvenceye alan yasama dokunulmazlıklarının ihlal edildiğini söyledi.

Milletvekillerinin yaptıkları konuşmalardan dolayı tutuklandıklarını, hatta dokunulmazlıkların kaldırılmadığı diğer fezlekelerin de dosyaya eklenerek sonuca gidildiğini söyledi.

Mecliste dokunulmazlıklara ilişkin alınan kararın tutuklanmaya ilişkin olmadığını, sadece soruşturma ve kovuşturmanın devamına ilişkin olduğunu söyledi.

Milletvekillerinin ifadeye gitmemelerinin yargılamayı engellemediğini ve yargı sürecinin ifade olmadan da devam edebileceğini belirtti.

Ayrı ayrı yürütülen soruşturmaların birleştirilerek genellemeci bir mantıkla birleştirildiğini belirten Tunç, şöyle devam etti: “Halkın milletvekilleri korsanvari bir şekilde alındıkları gibi aynı şekilde de nereye götürüldükleri halktan, partiden ve avukatlarından saklanmıştır. Siyasi iktidarın talimatı ile milletvekilleri savunma hakkının da ihlali anlamına gelebilecek değişik ve uzak cezaevlerine götürülmüşlerdir.”

Milletvekillerinin tutulduğu hapishaneler

Tunç, son alarak Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan’ın Edirne F Tipi Cezaevi’ne; Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Ferhat Encü ve Gülser Yıldırım’ın Kandıra F Tipi Cezaevi’ne; Ayla Birlik, Selma Irmak ve Nursel Aydoğan’ın Silivri 9 No’lu Cezaevi’ne götürüldüklerini belirtti.

Ayrıca Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve Ayla Akat Ata’nın da Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutulduklarını ekleyerek yaptıkları görüşmelerde milletvekillerinin gönderdikleri mesajları paylaştı.

Masajların tamamı şu şekilde:

"HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: öncelikle bütün dostlara selam ve sevgilerimi iletiyorum. Ülkemizin her gün daha fazla karanlığa itildiği bu günlerde, bizim hukuksuz bir şekilde tutuklanmamız. Sadece bu karanlığın biraz daha koyulaşmasına sebep olmuştur. Ancak bizi bu karanlıkta teslim alacağını sananlar, unutmasınlar ki tek bir kibrit çöpü, tek bir mum bu karanlığı aydınlatmaya yeterlidir. Bulunduğumuz yer ve koşullar ne olursa olsun halkımızın özgür yarınlarda barış içerisinde yaşaması için gerekirse mum gibi yanmaya devam edeceğiz. Herkes demokrasi mücadelesinde görev başında olmalı, canla başla bu karanlığı ortadan kaldırıp aydınlık geleceğimiz için çalışılmalıdır. Moralim ve sağlığım çok iyidir. Sevgilerimle. 05/11/2016. Edirne f tipi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: Her şeye rağmen umudumuzu tüketemez, direncimizi kıramazlar. İçeride yada dışarıda HDP ve bizler yine Türkiye için biricik özgürlük ve demokrasi seçeneğiyiz. İşte bütün korkuları bundandır. Kimse moralini bozmasın, gardını direncini düşürmesin. Bu nefret ve saldırganlığın korkudan olduğunu unutmasın. Mutlaka sevgi ve cesaret kazanacaktır. Sevgi ve selamlarımla.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken: Halkımız moralli olsun, onuruna sahip çıkan haklımızı selamlıyor. Bizlerde onurumuza sahip çıkıyoruz. Burada olması gerekenler bizler değil bu komplo ve mizanseni hazırlayanlardır. Bizi marjinalize etmek için bizim nerde olduğumuzu dahi saklıyorlar. bu bir rehin alma ve kaçırılma politikasıdır. Tarih boyunca bu dikta bu anlayış hep yıkılmıştır, yok olmaya mahkum olmuştur. Bizlerin duruşu ile bir kez daha böyle olacaktır. Bulunduğumuz her yerde mücadelemize devam edeceğiz. Halkımıza selamlar.

HDP Milletvekili Gülser Yıldırım:AKP diktatörlüğü ne yaparsa yapsın bizi ne mücadelemizden nede inandığımız değerlerden asla vazgeçiremeyecektir. Yaptığı bu insanlık dışı uygulamalar , bizim ona karşı vermiş olduğumuz mücadelede ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir. Azmimiz daha da büyümüştür. Tüm halkımızın bilmesini istiyorum. Selam ve sevgilerimle.

HDP Milletvekili Ferhat Encü: Bu bir mücadele, bu mücadelenin binlerce toprağa düşmüş tutuklusu var. Biz kendimiz onlardan ayrı tutmayız. Bu şiddetli bir saldırı dalgasıdır. Ancak direnişle püskürtülebilir. Bizlerde burada direniyoruz, direneceğiz. Hiç kimse mutsuzluğa kapılmasın, umudunu diri tutanlar bu zulme karşı koyabilir. Umut birleşmektir aynı zamanda. Faşizme karşı halkımızın ortaya koyduğu onurlu direniş kazanacaktır. Eşbaşkanlarımızın rehin alındığı bir ülkede hiç kimse ben özgürüm diyemez. Halkımıza selam ve sevgilerimi iletirim.

HDP Milletvekili Leyla Birlik:Zor bir süreç ve darbedir. İçeride ve dışarıda direneceğiz. Ve mutlaka kazanacağız. Selamlar.

HDP Milletvekili Selma Irmak:AKP darbesi aleni bir şekilde ortaya çıktı. Bu darbe demokrasi cephesinin önünü almaya yöneliktir. 80 darbesinden daha sinsi bir darbedir. Gelişen geniş muhakefete duyulan korkudur. Direniş devam edecek, halkımız dışarıda biz burada direneceğiz. Cezaevleri ikinci adresimizdir. Kadın arkadaşlara özel selamlarımı iletiyorum. Kadınlar AKP’NİN kabusu olacaktır. Halkımız geleceğine sahip çıksın. Türkiye ve Kürdistan halklarına direniş çağrısında bulunuyoruz. Selam ve sevgilerimle.

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan: Tutuklanmamız HDP’NİN tasfiyesinin bir parçasıdır. Unutulmamalıdır ki HDP bir dava partisidir. Cezaevinde olsak da davamızın ve mücadelemizin takipçisiyiz. Tutuklanmamızla ilgili olarak hiç kimsenin asla morali bozulmasın, hiç kimse asla ve asla umutsuzluğa kapılmasın. AKP’NİN yönelimi ne düzeyde olursa olsun bizler moralimizi güçlü tutacağız. Umudumuzu büyüteceğiz.

HDP Milletvekili Abdullah Zeydan: Dün ancak geç saatlerde Edirne cezaevine götürüldüklerini öğrendiğimizden henüz kendisi ile görüşülemedi.

Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak: Türkiye seçme ce seçilme hakkı açısından 100 yıl geriye gitmiştir. O yüzyılda kölelerin seçme ve seçilme hakkı yoktu. Belediyelere kayyum atayarak seçmen iradesini yok sayıyorlar ana sorun değil, mücadele ile aşacağız. Toplumsal mücadele içeride ve dışarıda dayanışma ile aşılacaktır. Kadın arkadaşlara özel selamlarımı iletiyorum. Onların desteğinden dolayı ayrıca duygulandım. Amed’e tüm arkadaşlara halkımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum. Amed tarih boyunca özel bir kent olmuş olmaya da devam edecek ve misyonunu oynayacaktır.

Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı: biz halkımızı utandıracak başını öne eğecek bir suç işlemedik. Siyasal gerekçelerle buradayız. Ne yolsuzluktan ne zimmetten ne de ihaleye fesat karıştırmaktan dolayı buradayız. Kamuoyuna dönük yaptığımız açıklamalar ile halkımız için yaptığımız çalışmalar nedeni ile buradayız.

KJA Sözcüsü Ayla Akat: Buraya hukuksuz bir şekilde getirildik. Kadın arkadaşlara özel selamlarımı iletiyorum. Ne kadar engellme ve şiddete maruz kalırsak kalalım, nerde olursak olalım mücadeleyi büyütme kararlılığındayız. Eğer korkulan özgürlük iddiası olan kadınsa, dışarıda milyonarca var. Hepsine sevgiler, saygılar ve selamlar.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×