CHP'den AYM yanıtı : Yanlış hesap Bağdat’tan döner
 Milliyet / Meriç Tafolar - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın KHK’lar için Anayasa Mahkemesi’ne gidilemeyeceği değerlendirmesine ilişkin olarak, “Anayasa Mahkemesi OHAL döneminde çıkarılan kararnameleri, OHAL konusuyla, süresiyle ve bölgesiyle sınırlı olma bakımından denetleyeceğini söylüyor. Bu yönde 3 kararı var. AKP’li bakanların yetki aşımının şehvetiyle kendilerini Anayasa Mahkemesi’nin yerine koyması kabul edilemez” dedi.

CHP’li Özel, şunları kaydetti:

YA BİLMİYOR YA SÖYLEMİYOR: Kuvvetler ayrılığını önce yıprattılar sonra ayaklar altına aldılar. Şimdi artık öyle bir hale geldi ki AKP, çıkardığı OHAL’le kendisini yasamanın yerine koyduğu gibi, şimdi de Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, kendilerini yüksek yargının yerine koyuyor. Anayasa’da ne yazdığını hepimiz biliyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin bu yönde 3 kararı olduğunu ya bilmiyor ya söylemiyor. Anayasa Mahkemesi bu kararlarında diyor ki, OHAL döneminde çıkarılan kararnameleri, Anayasa’da OHAL’in yetkisinin aşırı ya da kötüye kullanılmaması yönünde denetlememiz normaldir. OHAL konusuyla, süresiyle ve bölgesiyle sınırlı olma bakımından denetleyeceğini söylüyor. AKP’nin bugün yaptığı OHAL uygulamalarında mutabakatımızın olduğu ilk KHK hariç hepsini Anayasa Mahkemesi’ne götürebiliriz. Çünkü hepsinde AKP, OHAL süresini ve OHAL konusunu aştı.

YETKİMİ AŞTIM DEMEKTİR: En basitinden kayyum atamasında diyor ki, bu belediyelerden 4’ü FETÖ ile ilgili, diğerleri PKK ile ilgili diyor. KHK yetkisi FETÖ için alındı, bunu böyle dersen diğer belediyelerde “yetkimi aştım” demektir. Kapatılan okullar ve ihraç edilen memurlarla ilgili kararlar, OHAL süresiyle sınırlı değil. Tek başına her şeye karar veren birisinin haksız, hukuksuz olarak kullandığı yetkiler ve AKP’li bakanların yetki aşımının şehvetiyle kendilerini Anayasa Mahkemesi’nin yerine koyması kabul edilemez. Bu yanlış hesap Bağdat’tan döner.

AÇIKLAMASI TALİHSİZ: Anayasa Mahkemesi de CHP başvuruda bulunduğunda bir karar verecek, bu kararın da geçmişteki uygulamalarıyla çelişmeme geleneğini sürdüreceğini de değerlendiriyoruz. Çok açık şekilde süre ve yetki aşımı olan bu KHK’lara ilişkin verdiği kararlardan sonra Başbakan Yardımcısı’nın suratını görmek isterim. Anayasa Mahkemesi vereceği kararla, kendisini yürütmeden de ne kadar soyutlayacağını gösteren bir karar açıklamış olacak. Başbakan Yardımcısı, bir şey bildiğinden hareket ederek konuşuyorsa, yargı bağımsızlığı açısından da Anayasa Mahkemesi’nin bağımsızlığı açısından da ciddi yara açar. Karar ne olursa olsun bu açıklamayla Anayasa Mahkemesi’ni tartışmalı hale getirmesini de talihsiz buluyorum.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×