CHP'den Kışanak tepkisi 'Milli irade yerle bir ediliyor'
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ile Meclis Üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını ‘milli iradenin gasbı’ diye niteledi.

Duvar’dan Başak Günsever’e konuşan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, HDP’ye yönelik operasyonlar üzerinden milliyetçi seçmenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına çekilmeye çalışıldığını ifade etti. Yarkadaş, şunları söyledi:

AKP ilk aşamada HDP’yi gözaltı ve tutuklamalarla etkisiz hale getirmeyi, seçimle kazanamadığı belediyeleri uhdesine almayı ve bölgede tek oyuncu olmayı hedefliyor. Böylece Ortadoğu’da elini daha da güçlendirmeyi planlıyor.”

‘RADİKAL MHP TABANINI ÇEKMEK İÇİN’
Barış Yarkadaş, Kışanak ile Anlı’nın ‘terör’ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının başkanlık tartışmasından bağımsız ele alınamayacağını belirtti. Yarkadaş, “AKP iktidarı, bu iki ismi gözaltına aldırarak başkanlık tartışmaları öncesi MHP’nin radikal seçmenine göz kırpıyor, sinyal veriyor. MHP tabanı HDP'ye yönelik operasyon üzerinden, Erdoğan’ın yanına çekilmeye çalışılıyor’’ dedi.

Yarkadaş, “Operasyonun bir diğer ayağı ise, HDP’nin etkisizleştirilmesi, AKP’nin Suriye ve Irak’ta alternatifsiz bir politik güç olduğunu kanıtlama çabasıdır” ifadelerini kullandı.

Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Kışanak ve Anlı’ya yönelik operasyon, AKP’nin dilinden hiç düşürmediği ‘milli irade’ kavramının da yerle bir edilmesidir. Seçimle kazanamadıkları belediyeleri, gözaltı ve kayyım yoluyla gasp etme girişimidir.

‘ÇAĞRILSALAR İFADEYE GİDERLERDİ’
Kışanak ve Anlı, normal yollarla ifadeye çağrılsa muhtemelen gideceklerdi. Ama bu iki siyasetçi, sanki kaçıyormuş havası yaratılarak gözaltına alındılar. Ki; Gültan Kışanak, gözaltına alınmadan 3 saat önce, TBMM çatısı altında AKP milletvekillerinin darbe girişimine yönelik sorularını yanıtlıyordu. Keza Fırat Anlı da basından öğrendiğimize göre evindeydi. AKP bu gerçeğe rağmen soruşturmayı kriminal bir hale getirmeyi ve topluma gözdağı vermeyi amaçlıyor.’’

Yarkadaş, gözaltıların HDP milletvekillerine yönelik yeni adımların habercisi olduğunu da dile getirdi.


CHP milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Tuncay Özkan ve Sezgin Tanrıkulu'da Gültan Kışanak'a destek paylaşımlarında bulundu.
İşte CHP'li vekİllerin paylaşımı;

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×