CHP Kartal Mitingi’ne katılmadı, vekiller karara uymadı
“Diktatörlüğe karşı direnme hakkı”nı hatırlatıp “Provokasyona gelmiyoruz” diyerek sokak çağrısını sınırlı tutan, geniş muhalif kesimlere öncülük iddiasında olup AKP faşizminin muhaliflere saldırısının temel argümanlarından “terörle mücadele” söylemini yeniden üreten, HDP ile yan yana görünmeme kaygısını diri tutup yanı sıra tüm demokrasi güçlerinden uzaklaşan ve tabanının direnme eğilimini karşılamaktan uzak bir görüntü çizen CHP yönetimi, kendi kalesine son golünü Kartal Mitingi’nde attı.

CHP yönetimi, toplumsal muhalefet bileşenlerinin diktatörlüğe ve faşizme karşı ortak mücadele ve direniş hattını örme yolunda önemli adımlardan biri olan Kartal Mitingi’ne saatler kala miting çağrısını geri çekti. İl başkanlığı, mitinge katılma kararını 220 bin üyesine SMS ile gönderirken, miting için kaldıracağı otobüsleri de iptal etti.

“Provokasyona açık ortam” bahanesi
Gerçek Gündem’in haberine göre; CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada mitinge katılmama gerekçesi olarak “Provokasyona açık bir ortamın oluşması” gösterildi.
OdaTV’ye konuşan CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şükran Akyol ise katılmama gerekçelerini şöyle açıkladı: “Destek verecektik. Flamasız bir miting olacağı yönünde karar alınmıştı. Miting alanına bugün HDP flamalarının asılması bizi çelişkiye düşürdü. Belki de HDP’den kaynaklı değildi. Ancak provokasyon olması ihtimali nedeniyle katılmama kararı aldık. Burada mesele HDP değil.”

Faşizme karşı mücadeleye omuz veren CHP’li vekiller de vardı
CHP yönetiminin “provokasyona açık ortam” bahanesine karşın CHP’nin hitap etmeye çalıştığı geniş bir kesim ile bazı CHP’li milletvekilleri ise alandaydı. CHP’li vekiller Orhan Sarıbal, Onursal Adıgüzel ve Ali Şeker alandan fotoğraflar paylaştı, tweetler attı.Daha fazl

  1. Kartal'dan Gezi'ye selam olsun!

     
  2. Kartal'dayız. Teslim olmadık.

     

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×