Cumartesi Anneleri’ne gözaltı saldırısı. Maside Ocak gözaltına alındı!
Cumartesi Anneleri, Galatasaray Lisesi önündeki eylemlerinin 615.’sini gerçekleştirdi.

Bu haftaki eylemde basın açıklamasını okuyan Maside Ocak gözaltına alındı.Kayıplarının akıbetini sormak için 615. haftada Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin toplanması polis tarafından engellendi.

Polis Cumartesi Annelerini “PKK propagandası yapmaya, katil devlet demeye devam ederseniz müdahale ederiz” diyerek tehdit etti.

Basın açıklamasını okumasının ardından “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla Ocak’in kimliğine el koyan polis, sonrasında da gözaltı yaptı. Ocak’ın savcılık talimatıyla gözaltına alındığı öğrenildi.


Eyleme katılan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Maside Ocak, 1996 yılında Şırnak’ta 10 köylünün gözaltına alınıp daha sonra bir dolmuşta kömürleşmiş bedenlerinin bulunduğu olaya ilişkin basın açıklamasını okuyordu. Basın açıklamasının yarısında 2 polis gelerek, ‘Devleti suçlayamazsınız’ dediler. Maside Ocak basın açıklamasını bitirdikten sonra polislerce kimliğini alınarak gözaltına alındı. Şu anda Taksim Polis Merkezi’nde tutuluyor. Bu olayın üzerine İçişleri Bakanını aradım. Açıklamayı okuyan belli. 615 haftadan bu yana devam eden, baskı döneminde engellenmeye çalışılan bu barışçıl, sivil itaatsizlik eylemine ağır bir baskıdır. Açıklamayı okuyanın hakkında bir isnat varsa ifadeye çağrılabilir. Bu ortam içinde gözaltına alınması insani bakımdan doğru değildir” diye konuştu.

Cumartesi Anneleri oturumunda basın metnini okuyan kayıp yakını Maside Ocak gözaltına alındı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×