Cumhurbaşkanı'na OHAL yetkisi
Milliyet / Şebnem Hoşgör - AKP’nin anayasa değişikliği teklifine göre, olağanüstü hal ilan etme yetkisi verilen Cumhurbaşkanı, olağanüstü hallerde, olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek. Kanun Hükmündeki Kararnameler (KHK) Resmi Gazete’de yayımlanıp, aynı gün TBMM’nin onayına sunulacak.

Bu kararnameler, savaş ve mücbir sebeplerle TBMM’nin toplanamaması durumu hariç 1 ay içerisinde Meclis’te görüşülüp karara bağlanacak.  Aksi halde olağanüstü hallerde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi kendiliğinden yürürlükten kalkacak.

MHP ısrar etti
Mevcut Anayasada olağanüstü hal süresince Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca çıkarılan KHK’ların, Resmi gazete’de yayımlanıp, aynı gün TBMM’nin onayına sunulması hükmü yer alıyor, ancak bu sürece ilişkin kesin süre öngörülmüyor.

Anayasada OHAL KHK’larının Meclis’te onaylanmasına ilişkin süre ve usulün TBMM İç Tüzüğü ile belirlenmesi hükme bağlanıyor. TBMM İç Tüzüğü’nde de bu KHK’ların TBMM’de ilgili komisyona sevkinden itibaren en geç 30 gün içinde görüşülüp, karara bağlanması öngörülüyor. Ancak aksine durumda her hangi bir yaptırım içermiyor.

Sözkonusu belirsizlik 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK’larla ilgili tartışmaya yol açmıştı.

Bu tartışmaların ışığında OHAL döneminde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Meclis’te onay sürecine kesin süre sınırı getirilmesinin MHP’nin ısrarlı talebi doğrultusunda iki parti arasındaki müzakereler sonucu AKP’nin anayasa teklifine konulduğu öğrenildi.

Ancak teklifteki 1 ay şartı AKP'li bazı hukukçu kurmaylarca eleştirildi.  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×