Cumhurbaşkanlığı teklifi gerçekler ve yalanlar
Meclis’ten geçirilen Başkanlık Anayasasında referanduma doğru gidilirken, iktidar tarafından ardı arkası gelmeyen yalanlarda sıralanmaya devam ediyor.
Bir muhalefet partisi edasıyla yandaş basında ve televizyon ekranlarında başkanlık sistemini överek yurttaşları kandırmalarına izin vermeyeceğiz.
Her fırsatta, her koşulda, her yerde başkanlık sistemi ile, getireceklerini söylediklerinin yalan olduğunu tek tek anlatacağız.
 
Başkanlık sistemi hakkında yalanlar ve gerçekler!
İddia : Meclis güçlenecek
Yalan :
Meclis’in Bakanlar Kurulu’na denetim ve gensoru yetkisi kaldırılacak. Partili Cumhurbaşkanı milletvekillerini yazacak. Milletvekillerinin hiçbir yetkisi kalmayacak.
İddia : Başkanlık sistemiyle istikrar gelecek
Yalan :
Bütün güç tek adamda toplanacak. Hiçbir denge denetim mekanizması kalmayacak. Keyfi yönetim yüzünden Türkiye kaosa sürüklenecek.
İddia : Ekonomi büyüyecek.
Yalan :
Hukuk devleti ortadan kalktığı için yatırımcılar Türkiye’den kaçacak. Dolar 4 Tl üstüne çıkacak. Ekonomi duracak. İşsizlik artacak, Türkiye yoksullaşacak.
İddia : Demokratik ülkelerde başkanlık var.
Yalan :
Başkanlık sisteminin olduğu demokratik ülkeler federal devletler. Yargı bağımsız ve kuvvetler ayrılığı var. Öneride bunlar yok.
İddia : Gelişmiş ülkeler başkanlık sistemiyle yönetiliyor.
Yalan :
İnsani gelişmişlik bakımından ilk 10 ülkenin 9’u parlamenter sistemle yönetiliyor. En sondaki 10 ülkenin 9’u da başkanlık sistemiyle yönetiliyor. 
İddia : Başkanlık sistemi gelince terör bitecek.
Yalan :
Eğer terörü hükümet yönetmiyorsa tamamen gerçek dışı bir iddia. Teklifte terörle mücadele için yeni hiçbir düzenleme veya yetki bulunmuyor. 
İddia : Eski sistemde Cumhurbaşkanı denetlenemiyordu. Şimdi Cumhurbaşkanı denetlenecek.
Yalan :
Tarafsız Cumhurbaşkanlığı kalkacak. Cumhurbaşkanı hem Başbakan, hem Parti Genel Başkanı olacak. 400 milletvekiliyle  Yüce Divan’a sevk edilecek. Yüce Divan’daki 15 hakimin 12’sini de Cumhurbaşkanı atayacak. Pratikte denetim mekanizması imkansız hale gelecek. 
İddia : Yargı hem bağımsız hem tarafsız olacak.
Yalan :
Yargı bağımsızlığı tamamen yok olacak. Anayasa Mahkemesi’nin 15  üyesinin 12’sini, HSKY’nın  13 üyesinin 6’sını Cumhurbaşkanı atayacak.
İddia : Bürokratik vesayet son bulacak.
Yalan :
Memur güvenliği yok olacak. Memurlar partizanlaşacak. Parti Genel Başkanı tarafından atanan kadrolarla millet üzerinde oligarşik vesayet başlayacak.
İddia : Çift başlılık ortadan kalkacak.
Yalan :
Abdullah Gül Cumhurbaşkanı’yken çift başlılıktan kimse şikayet etmiyordu. Almanya parlamenter sistmele yönetiliyor. Çift başlılık yok. Çünkü herkes hukuka uyuyor. Bugün sorunun temeli Cumhurbaşkanı’nın anayasa dışına çıkması. Cumhurbaşkanı anayasal sınırına dönerse sorun kalmaz.
İddia : Milli irade her şeye hakim olacak.
Yalan :
Milli egemenlik tek adama verilecek. Milletin yöneticilerini denetleme hakkı ortadan kalkacak. Türkiye bir demokrasiden oligarşik dikta rejimine geçecek.
İddia : Beka sorunu ortadan kalkacak.
Yalan :
Başkan bir kararname ile eyalet gibi bölgeler üretebilecek. Türkiye çok ciddi sosyal ve siyasal bir bölünme tehdidiyle karşı karşıya kalacak.
İşte bu yüzden bu yalanlara HAYIR diyoruz.
Bu söyledikleri yalanların hepsinin ne sonuçlar yaratacağını biliyoruz.
AKP iktidarının yeni değil, 15 yıldır memleketi nasıl yönettiklerini, nasıl adım adım dikta yönetimine sürüklediklerini biliyoruz.
Bu yüzden diktaya, tek adam yönetimine, Tayyip Erdoğan başkanlığına HAYIR diyoruz!

MEMLEKET İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN #HAYIR
redaktif.net
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×