Cumhuriyet: “Gazetemizi kayyuma teslim etmeyeceğiz”
Cumhuriyet gazetesi yönetici ve çalışanlarına yönelik operasyonlarda gözaltına alınan çizer Musa Kart, “Bugüne kadar FETÖ ve PKK ile ilgili yüzlerce, binlerce karikatür çizdim. Ama bugün öne sürülen gerekçeye baktığımızda gerçekten bir komiği yaşıyoruz. Şunu söylemek istiyorum, yaşanan gülünç bir durum. Bu baskılarla kimseyi korkutamayacaksınız, onu söylemek istiyorum. Bu tabloyu vicdan sahibi insanların kabul etmesi mümkün değildir. Dünyaya anlatamazsınız bunu… ” dedi.

Yazar Aydın Engin de niçin gözaltına alındığı sorusuna “Cumhuriyet’te çalışıyorum, gözaltına alınmak için yetmez mi?” diye yanıt verdi.

CNN Türk muhabiri Hakan Tunç, gazetenin yazarlarından Ayşe Yıldırım‘ın operasyon ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı şöyle aktardı:

“Cumhuriyet’in bekçisiyiz ve buradan ayrılmayacağız. Asıl amaç gazeteye kayyum atamaktır, gazetemizi kayyuma teslim etmeyeceğiz.
Gözaltı kararları büyük bir hukuksuzluk. Ve uydurma bir suç. Cumhuriyet gazetesinin ne FETÖ ile ne de PKK – KCK ile bir işbirliği olmamıştır, olamaz da. Darbeyi meşrulaştırmak gibi komik bir suçlama bunu yöneltenlerin ayıbıdır.”

Hakkında gözaltı kararı olan ve evinde arama yapılan Can Dündar operasyon ile ilgili “’Son kale’ye saldırıyorlar.” dedi.Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül de PolitikYol’a verdiği demeçte operasyonla ilgili şöyle konuştu:

“Cumhuriyetle yaşıt gazetemiz Cumhuriyet’e baskın yapılmıştır. Ne olursa olsun biz gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Basına yönelik bu baskı ülkenin geleceğini karartmaktadır. Bu karanlıktan çıkacağız, bu günleri atlatacağız. Bürolarda şu an bir arama yok.”

Ceyda Karan ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Merak eden dostlarım… Yurtdışında haber peşindeyim… Aklım, kalbim gözaltındaki yöneticilerimiz, yazarlarımızla birlikte…” dedi.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×