Demirtaş: Botan'ı yüreğimizden silemezsiniz
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Şirnex (Şırnak) halkıyla dayanışmak amacıyla Florya'da bulunan Elite World Bussines Otel'de dayanışma yemeği verdi. Yemeğe HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, yazar Faik Bulut'un yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı.

Yemeğin verildiği salona giren Demirtaş ve beraberindeki heyet, salondakiler tarafından alkışlarla karşılandı. Yurttaşlarla selamlaşan Demirtaş, daha sonra yurttaşlarla birlikte yemek yiyerek sohbet etti. Yemeğin ardından kürsüye çıkan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, başta Şırnak halkı olmak üzere yakılıp yıkılan Kürt illerinde halka dayanışmak üzere yemeğin verildiğini söyledi. 

'Botan'ı yüreğimizden silmeyiz'
Alkışlar eşliğinde kürsüye çıkan Demirtaş, devletin yakıp yıktığı il ve ilçelerle dayanışmak üzere böyle bir yemekte bir araya geldiklerini söyledi. Devletin politikası sonucu yakılıp yıkılan kentleri hatırlatan Demirtaş, "Haritadan silinmek üzere merkezi bir kararla il ve ilçelerimizle dayanışma göstermek, insanlık onuru adına en önemli dayanışmalardan biridir. Siz haritadan silmeye çalışsanız da Botan'ı yüreğimizden silmeyiz, onlarla dayanışma içerisindeyiz" dedi. Zor günlerde zulme karşı dayanışmanın önemine vurgu yapan Demirtaş, "Mazlumlar yalnız olmadığını hissederlerse zalimin zulmü boşa çıkar. Dayanışma direnmenin en önemli bel kemiğidir. Sadece maddi dayanışma değil. İnsanlar bilmeli ki dünyanın neresinde zulüm varsa onların yanındayız" diye konuştu.

'Halkın yanında duruyoruz'
"Düşenin dostu olmaz diyorlar, öyle değil, düşenin ezilenin yanında olduk. Parti olarak politikamız hep buydu" diyen Demirtaş, bunu kendileri dışındaki partilerin idrak edemediğini söyledi. Demirtaş, "Çünkü onlar gerçek halk partisi, siyaseti değiller. Ben çok mutluyum ki bizi kendi faşist cephelerinde görmüyorlar. Ne mutlu bize. Biz kendi çalışmamızla kendimizi ayrı yere koyuyoruz. Biz hak ettiğimiz güçlü yerde duruyor, halkın yanında duruyoruz" dedi.

'Biz rengarenk göründükçe onların siyahlığı sırıtıyor'
AKP, CHP ve MHP'nin bir araya geldiği "Yenikapı ruhunu" hatırlatan Demirtaş, şöyle devam etti: "3 parti bir araya gelmiş Türkçülük, milliyetçilik, ırkçılık, dincilikte birleşmişler.Yaptıkları şey toplumu bıçakla keser gibi ikiye bölmektir. Yenikapı ruhu Türkiye'de birlik falan oluşturmamıştır. Yenikapı ruhu Türkiye'yi ikiye bölmüştür. Irkçılık ve faşizm altında bir araya gelip, Ak Partiye biat etmeyenleri, Erdoğan' a biat etmeyenleri düşman, terörist, vatan haini ilan etme toplantısına dönüşmüştür. Erdoğan'a biat etmeyenlerin vatan haini ilan edildikleri yer olmuş. Oraya katılanlar için demiyorum. Sahneden konuşanlar için diyorum. Türkiye'nin geri kalanını hedef haline gelmesine yol açmışlardır. Çünkü Yenikapı'dan aldıkları gazla Türkiye'nin geri kalanına işkence, katliam yapıyor. Çok şükür sizin faşist birliğinizle aynı yerde değiliz, çok şükür ki bedeli ağır olsa da durmamız gerektiği yerdeyiz. Hepimiz tek milletiz demeden, ortak insanlık paydasında birlik olabiliriz diyoruz. Şimdi tek renk olan kafalar bizim çiçek bahçemizi elleriyle kopartmaya, paramparça etmeye çalışıyorlar. Çünkü biz rengarenk göründükçe onların siyahlığı sırıtıyor. Bu yüzden bizim buna karşı dayanışmayla dimdik ayakta durmamız lazım. Biz kendi çalışmalarımızla kendimizi ayrı yere koyuyoruz. Onlar bizi ayrı yere koymuyor. Biz hak ettiğimiz, sahip olduğumuz güçlü yerde duruyoruz. Halkın, haklının yanında duruyoruz. Irkçılığa bulaşmadan ve bunun bir siyaset aracı olmasına müsaade etmeden yol yürüyoruz. Bunun bir bedeli oluyor. Ödediğimiz bedellerin nedeni budur. Üç parti bir araya gelip uzlaştık diyorlar. Uzlaştıkları konular Türkçülük, milliyetçilik, dincilik. Böyle çok kültürlü bir toplumda insanları tekçilik birleştiremez. Irkçılıkla insanları bir arada tutamazsınız."

'Diktatörlüğü inşa etmek istiyorlar'

Demirtaş: "Bugün darbe girişimini bahane ederek diktatörlüğü inşa etmek istiyorlar. Kanun Hükmünde Kararnameler, Olağanüstü Haller beyefendi için tam bir bulunmaz Hint kumaşı. Kendisi dedi ya darbe Allah'ın bir lütfuydu. Gökte ararken yerde bulduk. Darbe girişiminde bulunanların Allah bin defa belasını versin. Bunun savunulabilecek hiçbir tarafı olamaz. Ama Allah darbe girişimini bahane ederek darbeden daha beter bir zulmü halkın üstüne reva görenlerinde belasını versin. Bunlar tencere kapaktı zaten. Pensilvanya'da ki ile birbirini tamamlıyorlardı." dedi.

'Başkanlık sistemi demek vatana ihanettir'
Darbeci Kenan Evren'in dahi çıkıp "Ben anayasayı, yargıyı tanımıyorum, işkence yaptım" demediğini dile getiren Demirtaş, AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a atıfta bulunarak, "Bu kadar ahlaksız başka bir hükümet, Cumhuriyet tarihinde görülmedi. Devletin televizyon kanallarında işkence görüntüleri izlettiriyorlar. Adalet Bakanı işkence yok diyor. Öbürü çıkmış başkanlık sistemi diyor. Bunların hepsi vatana ihanet suçudur. Buna karşı tek bir savcı soruşturma açabilir mi, açamaz. Hepsi can derdinde" diye konuştu.

Medyaya baskı: Demirtaş'a gideni yakarız
Televizyon ve radyoların kapatılmasına da dikkat çeken Demirtaş, "Medyayı kapattılar, geri kalan medyayı da tümüyle baskı altına aldılar. Burada 3-5 kamere var, normalde 45 kamera olması lazım. 'Demirtaş'a gitmeyeceksiniz, gidenin canını yakarız' diyorlar. Şimdi hal böyleyken tüm Türkiye üzerinden bu kadar korku varken bize saldırmaları çok normal. Zaten özgürlük böyle kazanılır" dedi.

'Binali de alamadı 3 hilali verdi'
Muhalefette bulunan siyasetçilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a biat ettiğini söyleyen Demirtaş: Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli'yi eleştirerek; "Sarayın korkusuna biat etmeyen siyasetçi kalmadı. Biri koltuğunu kurtarmak için başkanlık dahil her şeyini vermeye hazır. Bu beyefendi seçim öncesi diyordu ki Bilal'i vereceksin. Bilal'i alamadın, 3 hilali verdin. Ben davası olan adama saygı duyarım. Ülkücü olur, sağcı olur, solcu olur, İslamcı olur. Benim için davasına samimiyetle bağlıysa çok değerlidir. Ama dava adamlığı altında alttan filmler çeviriyorsa, partisini, dava arkadaşlarını satıyorsa tehlikelidir." diye konuştu.
"Türkiye'nin tek umudu biziz. Saray'a biat etmeyen partiyiz" diyen Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Herkes kendini kurtarmanın derdinde. Bizden de bunu bekliyorlar. Bizden bunu görmeyince illa dokunulmazlıkları kaldıracak. Bizi de ucuz zannediyor. Bunu göremeyince çıldırıyor. Biz onlardan bugüne kadar kredi istemedik, atama için, teşvik için kapılarına gidip dilenmedik. Halkımızla bugünlere geldik. Hükümete dayanarak ayakta kalmadık. Partiyi siz kurdunuz, siz büyüttünüz. O yüzden bize dokunamazlar. 5 bin defa dokunulmazlığı kaldırabilseniz de halkın dokunulmazlığını nasıl kaldıracaksınız?" 

'Öğretmen, Polis ne yapsın'
Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü; "Adalet Bakanı, hukuk Fakültesi okumuş mu, emin değilim. Hiç birinde mi diploma yok. Hepsi mi sahte Adalet Bakanı ben Fetullah Gülen'i övdüğüm zaman inanarak yaptım, o zaman öyleydi diyor. Sen kandırıldıysan, ben kandırıldım diyerek af oluyorsa, sen niye 30 bin kişiyi tutukladın? Niye 100 bin kişiyi işten attın? Bunlarda kandırıldı belki. Sen koskoca bakansın. Devletin imkanları elinde. Seni kandırmayı başarmışsa, zavallı öğretmen, polis ne yapsın."

'En fazla zulmü de cemaat bize yapmıştır'
Cemaatin kendilerine zulüm ettiğini söyleyen Demirtaş; "Suç olan darbe girişimidir. Suç işleyen onlardır. Bir cemaate inanmak suç değildir. Bir cemaate mensup olmak ta suç değildir. Sen insanları cemaatin evine gitti diye vakti zamanında cemaate yardım etti diye terörist darbeci diye suçlayamazsın. Yaparsan haksızlık yaparsın. Bizim cemaatle hiçbir hukukumuz, alışverişimiz olmadı. Ama bugün birine cemaatçi diye haksızlık yapılıyorsa, biz buna göz yumacak kadar alçalmadık. En fazla zulmü de cemaat bize yapmıştır. Cemaatin emniyetteki, yargıdaki, medyadaki üyelerinin bize yaptıklarının haddi hesabı yoktur. Televizyon kanallarında bize gece gündüz hakaretler yağdırdılar. Hepsi kapatıldı. Gözümüzün önünde birisine işkence yapılırken sessiz kalamayız" diye konuştu.


'Al birini vur ötekine'
Erdoğan'a seslenen Demirtaş, şunları söyledi: "Bu ülke, senden de senin çetenden de kurtulacak. Bunların hepsi hukuk karşısında tek tek hesap verecek, devran zalim için sonsuza kadar dönmez. En büyük şansımız direniyor olmamızdır. Biz teslim olsaydık Türkiye'de faşizm kurumsallaşmış olacaktır. Biz varız diye insanlarda umut var. O yüzden dayanışmanız önemlidir. Üstümüze geliyorlar, gelsinler. Korkunun ecele faydası yok ki. Önemli olan onurlu bir yaşamın pratiğidir. HDP'nin tüm kanallarını kapatmak isteyebilirler. Bunları bilerek kahramanca duracağız. KHK ile OHAL rejimi, beyefendi için bulunmaz bir Hint kumaşı. Darbe girişiminden bulunanların Allah bin defa belasını versin. Allah darbe girişimini bahane ederek halka zulmedenlerin de belasını versin. Al birini vur ötekine. Tencere kapak bulmuş birbirini."
Demirtaş, dayanışma gösterenlere bir kez daha teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. 


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×