Demirtaş; Bu korku imparatorluğu en kısa zamanda dağılacaktır
Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri tutuklanan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Meclis grup toplantısı, emek, barış ve demokrasi güçlerinin de katılımıyla gerçekleştirildi.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile 8 parti milletvekilinin tutuklanmasının ardından ilk grup toplantısı bugün yapıldı.

HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel başkanlığında gerçekleştirilen grup toplantısına HDP milletvekillerinin yanı sıra ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Başkanlar Kurulu üyeleri Alper Taş ve Pelin Bektaş, Yeşiller ve Sol Parti Genel Başkanı Naci Sönmez, Alevi ve Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yılmaz, PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, KESK Eş Genel Başkanları Şaziye Köse ve Lami Özgen, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı ile TTB, DSİP, Halkevleri, HTKP, SODAP, AKA-DER, Alınteri’nden İlknur Birgül, Demokratik Alevi Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Kaldıraç temsilcileri katıldı.

Toplantıya AB Türkiye Delegasyonu'ndan Aycan Akdeniz, Avusturya Büyükelçi Vekili George Oberraytır, Avusturya Büyükelçisi Klaus Völfe, Belçika Büyükelçisi Mark Trentesu, Finlandiya Büyükelçi Vekili Jusi Soyni, İspanya Büyükelçiliği Müsteşarı Lusia Garsiya Riko, Lüksemburg Büyükelçisi Vırgınıe Arslan, Yunanistan Büyükelçiliği Başkatibi Astariyos Tisurvas da katıldı.

HDP Meclis toplantısında eylem havası: Tek yol faşizme karşı ortak mücadele
HDP Grup Başkan Vekili Demirel, "Ağır baskılar içinde olduğumuz bugünlerde yanımızda olmanız hepimize moral vermiştir" diyerek, kurum temsilcilerine ve parti üyelerine teşekkür etti. Demirel'in bu sözleri üzerine salondan "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganı atıldı

EŞBAŞKANLARIN MESAJLARI OKUNDU
Toplantıya katılan temsilcilerin sayılmasının ardından Eş Genel Başkanlar Yüksekdağ ve Demirtaş'ın hapishaneden gönderdiği mesajlar okundu. Eşbaşkanların mesajlarının okunmasından kısa süre önce ise Meclis TV canlı yayını kesti.

"MUTLAKA SEVGİ VE CESARET KAZANACAKTIR"
Yüksekdağ'ın mesajında şu ifadelere yer verdi: "Her şeye rağmen umudumuzu tüketemez, direncimizi kıramazlar. İçeride ya da dışarıda HDP ve bizler yine Türkiye için biricik özgürlük ve demokrasi seçeneğiyiz. İşte bütün korkuları bundandır. Kimse moralini bozmasın, gardını direncini düşürmesin. Bu nefret ve saldırganlığın korkudan olduğunu unutmasın. Mutlaka sevgi ve cesaret kazanacaktır. Sevgi ve selamlarımla."

"DÖRT DUVAR ARASINDA DA OLSAK AYNI GÖĞÜN ALTINDA OLDUĞUMUZU UNUTMADAN…"
Demirtaş’ın mesajında ise şu ifadeler yer aldı:
"Tek adam rejimini kalıcılaştırmak için atılan yeni bir adımdır. Ülkemizde eşit ve kardeşçe yaşamı savunan bizlere yönelik bu saldırının bütün demokrasi güçlerine yapıldığı unutulmamalıdır. Baskıcı her koşulda yan yana durma ve faşizme karşı ortak mücadeleyi büyütmek tek çıkış yolumuzdur. Bu korku imparatorluğu en kısa sürede dağılacaktır. Bizler demokrasiye olan inancımızı kaybetmeden her koşulda mücadeleye devam edeceğiz. Dört duvar arasında da olsak aynı gökyüzü altında olduğumuzu unutmadan mücadeleye ve süregelen özgürlük halayının neşesinden faydalanmaya devam edeceğiz. Dışarıda çalışma yürüten yoldaşlara, gençlere ve kadınlara selamlarımı iletiyorum."

BUGÜNLER İÇİN SÖYLEDİKLERİ SÖZLER İZLETİLDİ
Toplantı, Yüksekdağ ve Demirtaş'ın önceki aylarda yaptığı grup konuşmalarına ilişkin görüntülerin sinevizyon aracılığıyla gösterimi ile devam etti. Toplantı, Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Seni başkan yaptırmayacağız" dediği ünlü konuşmasıyla sona erdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×