Demirtaş: Burada bana karşı açıkça suç işlenmiştir
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında 2010 yılında Van’ın Erciş ilçesinde yaptığı bir konuşma nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” ve “halkı galeyana getirmek” iddialarıyla Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması görüldü.
Duruşmaya HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP’li yöneticiler katıldı.
Yargılamaya itiraz eden Demirtaş’ın avukatı Esra Akgün, müvekkilinin halen milletvekili ve Meclis’teki üçüncü büyük partinin eşbaşkanı olduğunu hatırlattı.
Müvekkilinin yasama dokunulmazlığı olduğunu belirten Akgün, Demirtaş hakkında hazırlanan fezlekenin Meclis komisyonu ile görüşülmesi gerektiğini belirtti.

‘İddianamede açıkça bir çarpıtma var’
Ardından tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Demirtaş, savunma hakkının ihlal edildiğini ifade ederek, değerlendirilmeden savunma yapmayacağını söyledi.
Mahkeme heyetinden Betül Gül Karakuş’ın yargılamayı vekaleten yaptığını ve asıl hakimin yargılamayı sürdürmesi için avukatın itirazını tutanak altına alacağını belirtmesi üzerine Demirtaş, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Dokunulmazlık dışında sorumsuzluk diye bir müessese vardır. İddianameyi hazırlayan savcı sorumsuzluk hususunu yok saymıştır. Hiçbir milletvekili kovuşturulamaz ve hakkında soruşturma başlatılamaz. Her şeyden önce bu iddianame 7 yılı aşkın bir süre önce hazırlanmış bir fezlekeden ortaya çıkmıştır. O tarihte yapılan anayasa değişikliği referandumda sunulmuş bizler de bu anayasa referandumuna karşı lehte ve aleyhte karşı beyanda bulunduk. Bu güne kadar çok sayıda miting gerçekleştirdim. Bu miting de anayasa referandumuna karşı seçmenimizin sandığa gitmemesi için çağrıda bulunduk. Burada yaptığım konuşmanın tamamını hatırlıyorum. Her şeyden önce iddia makamının hazırladığı iddianameye konuşmanın tamamını eklemesi gerekiyordu. Bir konuşma bütünü ile değerlendirildiğinde içeriğinin ne olduğu ancak böyle açığa çıkar. Burada açıkça bir çarpıtma var.”

‘Çorbada tuzum olsun düşüncesi’
Demirtaş, yapmış olduğum eleştirilerin suç unsuru olarak sayılmasının vahim bir hata olduğunu dile getirerek, “Halkı tahrik etmek suç işlemeye teşvik etmek ve propagandayla ilgili somut bir delil yoktur. Böyle bir suçu ancak tertip komitesi işler. Burada benim herhangi bir pankart hazırladığım ya da slogan hazırladığım ifade edilmiyor. Son derecede ciddiyetsiz ‘Ben de Demirtaş’a iddianame hazırlayayım, benim de çorbada tuzum olsun’ düşüncesi ile hazırlanmış bir iddianamedir. Bu iddianamenin mahkeme tarafından en başında reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada bana karşı açıkça suç işlenmiştir. Siyaset yapma hakkımı, halkımı temsil etme yetkimi kullanmak istemem sebebi ile savcılar tarafından bana karşı suç işlenmiştir. Bu savcılar her kimse araştırılmasını istiyorum” dedi.

‘Karar 6 milyon seçmene hakaret’
Hazırlanan iddianamenin siyaseti çözümsüzlüğe götürme amaçlı olduğunu ifade eden Demirtaş, “Ciddiyetsiz soruşturma ve ciddiyetsiz, kapsamlı araştırma yapılmadan, biz bunları basit tutuklama gerekçesi olarak görüyoruz. 17 dosyanın birleştirilmesi ve iftira denilebilecek basit iddianamelerle tutuklu bulunuyoruz. Verilen karar 6 milyon seçmene hakaret nezdindedir” diye konuştu.
Demirtaş’ın savunmasının ardından duruşma 27 Nisan’a ertelendi.

‘Hukuksuzluğu gözler önüne seriyor’
Duruşma sonrası HDP Milletvekili Bedia Özgökçe, adliye binası önünde açıklama yaptı. Yargılamanın adil olmadığını ifade eden Özgökçe, “Bu gün burada Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin liderinin yoğun güvenlik önlemleri altında yargılandığına tanık olduk. Bu da Türkiye’nin Kürt siyasetçilerine olan hukuksuz yargılamanın ne aşamada olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×