Demirtaş; 'Cemaatin kandırdığı bir insan öğretmenlik yapamıyorsa nasıl cumhurbaşkanlığı yapıyor?'
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel 'Darbeye Hayır' mitinginde Van'da partililere hitap etti. Demirtaş, darbe girişimi içinde olan Ak Partililerin de açıklanmasını isterken, Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır'dan karayoluyla gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel partilier tarafından Gevaş İlçesi'nde karşılandı. 'Darbeye hayır' mitinginin yapılacağı İkinisan kavşağına konvoy eşliğinde gelen Demirtaş burada yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti.

DARBEDEN MEDET UMAN SİYASİ GÜÇ KİMDİR?
Konuşmasının büyük bölümünü 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimine ayıran HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP olarak darbelerden, askerin siyasete ağırlığını koymasından çok çektiklerini söyledi. Demirtaş, darbeden medet uman bir siyasi gücün olduğunu ileri sürerek, "Parti olarak darbenin bizi kurtaracağına inanmadık. Biz öz gücümüze inandık. Darbecilerin peşinden koşmadık. 15 Temmuz'da tanklara, parlamentoyu bombalayan, uçaklara emir verenler bellidir. Şu darbeden medet uman siyasi güç kimdir? Onu ortaya çıkarılmasını istiyoruz, bekliyoruz. HDP olarak darbeciler cunta ve parelelle bir ilişkimiz olmadı. Bu kadar general, darbe yapıyor ülkenin tamamını ele geçirmeye çalışıyor. Peki darbe olsaydı, kim başbakan, kim bakan olacaktı. Listeyi biliyorlar. Neden açıklanmıyor. Acaba çok sayıda Ak partili bu darbenin içinde olduğu için açıklamıyor olmasılar. Darbeciler bizi başbakan yapmayacaklarına göre bir adayları vardır. Mademki 'darbecilerden sonuna kadar hesap soracam' diyorsun. Kaç milletvekili, kaç il başkanı, kaç bakan bunun içinde haberin vardır. Zavallı erleri dövmek kolay. Cemaate gönül vermiş, inanmış sıradan insanlardan hesap sormak kolay. Generalleri, valileri attınız içeri. Asla peşini bırakmayacağımız bir soruyu soruyorum. Darbenin içinde olan Ak Partililer nerde? Onların hesabını siz sormazsanız biz soracağız" dedi.

TEREDDÜT GÖSTERSEYDİK İÇ SAVAŞ ÇIKARACAKTILAR
Parti olarak ilk andan itibaren darbeye karşı çıktıklarını belirten Demirtaş, "Darbeçiler toplumu ayrıştırmak, bölmek için hazırlık yaptılar. Oradan bir iç çatışma çıkarabilselerdi darbe başarılı olacaktı. Buradaki en kritik duruş bizimdi. Tankların önüne yatanlar da kahramandırlar. Her yurtaşımız kendi iradesine sahip çıkma kararlığını göstermiştir. Eğer siz ve biz küçük bir tereddüt gösterseydik iç savaş çıkaracaktılar. Bu ülkenin huzuru, barışı, güveni çok önemlidir. Darbeyi atlatacağız ve krizinden kurtulacağız" dedi. Darbenin iyisi ve kötüsü olmadığını belirten Demirtaş, HDP'nin olarak ilkesel hareket ettiklerini ifade etti. Demirtaş, "Darbenin iyisi kötüsü yoktur. Darbeye karşı durmak ilkesel bir harekettir. Bizler darbeden medet ummadığımızı ilk saatlerde gösterdik. Darbeler şu veya bu şekilde toplumu ayrıştırmak ve bölmek için yapıldı. O gün bizler sokağa çıksaydık, iç savaş çıkacaktı. Bu ülkede herkesin huzuru ve güveni bütün halklar için önemlidir. Başbakan ve Cumhurbaşkanı artık darbe tehlikesi kalmadı diyorlar ya, bizler bu darbeyi yapanları merak ediyoruz? Bu üç parti anlaşmıyor olsalardı bu durumu tartışırlardı. Bu üç parti tek dil, tek ayak, tek ırk ile felsefe yürütüyor. Bu ülkede tek dil yoktur. Sen bu ülkede boğazın yırtılana kadar da bağırsan bu ülkede tek dil yoktur. Tek dil, faşizmdir. Hitler de seçim programında bu sloganı kullanmıştır. Şimdi Hitler faşizminin etrafı altında buluştular diye biz de mi buluşacağız" ifadelerini kullandı. 

CEMAATİN KANDIRDIĞI BİR İNSAN NASIL CUMHURBAŞKANLIĞI YAPIYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cemaatin kendisini kandırdığını ve Allah'ın affetmesini istediğini söylediğini belirten Demirtaş, "Bizlerle demokratik çerçevede ülkenin demokrasiye nasıl gireceğini konuşmak istiyorlarsa kapımız açık. Ama onun dışında konuşmayız. Bizler ilkelerimize bağlı kalmaya devam edeceğiz. Darbe, 'adım adım geliyorum' dedi. Yapılan hataları gördünüz. Şimdi de 'Cemaat bizi kandırdı, Allah bizi affetsin' diyor. O zaman cemaatin kandırdığı insanları Allah'a havale et. Neden işten attın. Madem Allah affetsin diyeceksin o zaman bu kadar insan neden tutuklandı. Bırak onları da Allah affetsin. Cemaatin kandırdığı bir insan öğretmenlik yapamıyorsa, polislik yapamıyorsa, cemaatin kandırdığı insan nasıl cumhurbaşkanlığı yapıyor. O zaman gelin cemaatin kandırdığı herkesi istifaye davet edelim en doğrusu bu. Cemaat beni kandırdı Allah afetsin, cemaat seni kandırdı içeri atacam. Yok böyle birşey. Hele bakanlara bir bakın. Türkçe olimpiyatlarında birbirlerini eziyorlardı. Fethullah Gülen'e övgüler yaydırıyorlardı. O kürsülerde bakanlar cennete ulaşmış gibi otuz iki dişini göstererek övgüler yağdırıyorlardı. Her şehirde aleni bir şekilde faaliyet yürüten Cemaat komitesi vardı. Kimse valiyi, müdürü tanımıyordu. Bu komite gizli olarak değil açıkça faliyetlerini yürütüyordu. Bunlarda hepsi Tayyip Erdoğan'ın emriyle yapılıyordu. Cemaatten olmayanı işe almayın deniyordu. Bunları anlatırken üç yıl öncesinden bahsediyorum. İhale almak istediğinizde önce Cemaatin abisine danışılacaktı. 81 ilin tamamının valisini cemaat atadı. Vali yardımcılarının kontenjanları cemaate ayrılırdı. Emniyet müdürlerine cemaat referansı olmadan atanamazdı. Tayyip Erdoğan'ın desteği ile bunları yaptılar. Adalet Bakanı şimdi ne diyor; 'Bunlar 40 yıldır bu darbeye hazırlanıyordu.' Bunun geri kalan 10 yılını beraber hazırladınız. Bunun hesabını verin." 

PARALELE SARILDIĞINIZ KADAR ÇÖZÜM SÜRECİNE SARILSAYDINIZ BARIŞ OLURDU
Bazı yazarların HDP ile cemaatin darbede işbirliği yaptığını yazdığını anlatan Demirtaş, "Biz dedik 'cemaat bizi ihbar ediyor. Bizi yargılayan cemaat. 10 bin siyasetçimiz içeri atıldı' dedik. Bizi dinlemediler. 'Bundan dolayı çözüm süreci kalmayacak' dedik. Onlar 'cemaat doğruyu yapar' dediler. Beraber ıslandınız, berabar yürüdünüz, ülkenin başına bunu getirdiniz. Suçlu nerdeyse biz olduk. AKP kalemşörleri darbeyi HDP ve cemaat birlikte yaptı. Cevap vermeye gerek bile yok. Böyle namertlik, adilik olur mu? Yıllardır cemaatin parasıyla köşe yazanlar HDP ve cemaat darbede birlikte işbirliği yaptı diyorlar. Savaşı başlatmak yerine çözüm sürecine sarılsaydın, bugün ülkeyi barışa götürseydin bu darbe olmayacaktı. Tankların önünü açtınız. Parelele sarıldığınızın yüzde 1'i kadar Kürtlere sarılsaydınız bu ülkede kardeşlik ve barışı inşa etmiştik" dedi.

SİZDE AHLAK VARSA YÜKSEKOVA VE CİZRE'Yİ DAHA İYİ ANLARSINIZ
Kürtlerin üzerine her türlü baskıyı kurduklarını belirten Demirtaş, "Bizler şu meydanlarda defalarca bir defa değil, bin defa tekrarladık. Her türlü baskıya rağmen doğru bildiğimizi haykırdık. Sur'da, Cizre'de, Nusaybin'de taş üstünde taş koymadıkları halde bizler yine çağrı yaptık. 'Yaptığınız şey yanlıştır, gelip sizi bulur' diyorduk. Darbe olacağını bilmiyorduk. Bak Yüksekova'yı ev ev yıkan komutan senin de kuyunu kazmış.  Biz uyarıyorduk bir yerde bir yanlışlık var.. Bu kadar yıkım, bu kadar insan ölürmü diyorduk. Ankara'da İstanbul'da bu kadar vahşet yapan Yüksekova'da ve Cizre'de ne yapmıştır. Sizde biraz ahlak varsa Yüksekova ve Cizre'yi daha iyi anlarsınız. Bekletimiz o yöndeydi. Ama nafile. Eğer darbeye karşı direniş meşruysa Kürdün direnişi yasak mı? Sen bu insanları tankla topla yola getirmeye çalışacağını söylersen,   Türk nasıl seçilmişine sahip çıkıp tank önünde duruyorsa Kütler de çıkar ve savunur kendini halkını. Sen bu halkı tank ve top ile tehdit edersen Kürde düşen direnmektir, biz direnmeye devam edeceğiz" dedi.
 11


TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İMRALI'DA REHİN
Demirtaş, bu yöndeki sözlerine şöyle devam etti: "Ülkenin başına gelenler yüzünden neredeyse suçlu biz olduk. AKP'nin kalemşörleri utanmadan, sıkılmadan 'HDP, paralel ile iş birliği yaptı' diyor. Cevap vermeye değmez. Böyle namertlik ve adilik olamaz. Yıllardır cemaatin parası ile gazetecilik yapanlar, şimdi HDP'nin iş birliği yaptığını söylüyor. Dikkat edin cemaate en fazla kim küfür atıyorsa, gizli cemaatçidir. Bunlar kendilerini saklamaya çalışıyor. Madem kendine güvenmiyorsun tedirginsin o zaman çözüm sürecine sarılsaydın dört elle. Savaşı başlatmak yerine bugün ülkeyi barışa götürüp, tanklar ve toplar ile darbe yapanları siz yarattınız. Bunlara gösterdiğiniz saygının bin de birini gösterseydiniz Kürt barışı olacaktı. Ama yapmadılar, neden çünkü bunların zihniyetlerinde Kürt düşmanlığı var."
 13

KÜRT HALKI ÖNDERİ İÇİN SOKAKTA OLACAK
Parlamentoyu bombalayan darbecilerin PKK Lideri Öcalan'a da yöneldiğini belirten Demirtaş, şunları söyledi: 
"Burayı bombalayan İmralı'da neler yapar. Sayın Öcalan ailesi ve avukatları ile görüştürülmüyor. Aile ve avukatlarının gitmesi bir lütuf ya da rica değildir. Yasa var, kanun var. Kürt halkının liderinden haber alma hakkı vardır. Bunu böyle bilin. Halk her yerde önderliği için direnişte olacak. Böyle hukuksuzluğu, böyle adaletsizliği biz de kabul etmeyiz. Darbecilerin İmralı'da suikast yapmak istediğini söyleyen Numan Kurtulmuş. Darbeciler iç savaş çıkarmaya çalışıyor demedin mi?  O halde Öcalan'ın ne kadar önemli olduğunu biliyorsun. Neden hassasiyeti kaşıyorsun. Sayın Öcalan milyonlarca Kürdün, önder olarak kabul ettiği bir liderdir.  Haber almak Kürt halkının hakkıdır. Halkımız Önderliği için sokaklarda olacaktır. Bizler candan geçmişiz. Allahtan başka korkumuz yok, halen anlamadınız mı? Akıllı olun ve bu ülkeyi beraber düzeltelim. Nefesimiz yetene kadar direneceğiz. Zulmü ve faşizmi kabul etmedik. Etmeyeceğiz. 3 parti bir araya gelip bizi ezecekler.  Biz size bir kaç beden büyük geliriz.Bizi cemaatla gözü dönmüş canilerle karıştırmayın. Bizim davamız meşru. Devleti gizli gizli ele geçiren alçaklardan olmadık. Biz hakkımızı istiyoruz. Bizden çaldıklarınızı istiyoruz. Paralelden kopardıkları generallere bakıp HDP'yi bitirelim diyorlar.  Aklınızı başınıza alın barış çağrılarına cevap verin devleti selamete çıkaralım. Bizler demir leblebiyiz. Bu çağrıları acizliğimizden değil ilkelerimizden dolayı yapıyoruz." dedi.
 14

MİTİNG SONRASI OLAYLAR ÇIKTI
Demirtaş'ın konuşmasının ardından grup dağlırken, şehir merkezine yürümek istedi. Bunun üzerine polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahele etti. Olaylar sırasında 5 kişi gözaltına alındı.
 24

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×