Demirtaş hakkında Adana'da açılan davanın ilk duruşması görüldü
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 2011 yılında yaptığı konuşma nedeniyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Demirtaş'ın 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşması Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, Demirtaş'ı savunmak için çok sayıda avukat katıldı. Edirne F Tipi Hapishanesi'yle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlantı kurularak, gardiyandan Demirtaş'ın duruşmaya katılması için hazır edilmesi istendi. Ancak Demirtaş, SEGBİS ile duruşmaya katılmayacağını, gerekli açıklama ve savunmaları avukatlarının yapacağını söylediği aktarıldı.

Mahkeme başkanı bunun üzerine Demirtaş'ın avukatlarına söz verdi. Avukat Vedat Özkan, müvekkiliyle görüşüp iradesine uygun beyanda bulunacaklarını bildirdi. Duruşma, iddianamenin Demirtaş'a tebliğ edilmesi ve savunmasını yapması için 10 Ocak'a ertelendi.

Adliye çakışında açıklama yapan Avukat Özkan, Demirtaş'a iddianamenin henüz tebliğ edilmediğini, müvekkilinin bu yüzden SEGBİS'le duruşmaya çıkmadığını söyledi.

NE OLMUŞTU?
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, BDP Hakkari Milletvekili olduğu 15 Ekim 2011'de Adana'da düzenlenen BDP il kongresinde yaptığı konuşmada "örgüt propagandası yaptığı" gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

İddianamede, Demirtaş'ın savunmasının alınması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına talimat yazıldığı, çıkartılan tebligatı eşi Başak Demirtaş'ın aldığı ancak Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu'na gitmediği ve savunmasını yapmadığı belirtilmişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×