Demirtaş'ın avukatlarından HSYK'ye suç duyurusu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) adına avukatlar Kadir Tunç, Murat Ergin ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İstanbul Eşsözcüsü avukat Banu Güveren, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Bakanı Selahattin Demirtaş'ın tecritte tutulmasına ilişkin itiraz ve şikayette bulundu. 

Edirne Adliyesi'ne giden avukatlara HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Burcu Çelik ve Erol Dora da eşlik etti.

Avukatlar, Edirne Ceza İnfaz Hakimliği, Edirne Ağır Ceza Mahkemesi ile Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) itiraz ve şikayet dilekçelerini sundu. Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin 04/11/2016 tarih ve 2016/563 Sorgu sayılı kararı ile "Silahlı örgüte üye olma" suçundan tutuklanan Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi'ne gönderilmişti. 

AVUKATLARDAN HSYK'YE SUÇ DUYURUSU 
Cezaevine gönderilmesi ardından Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği, 15/11/2016 tarih ve 2016/1907 D. İş sayılı kararı ile Demirtaş hakkında 3 ay süre ile avukatları ile yaptığı görüşmelerin kayıt altına alınması, avukat ile tutuklu arasında alınacak-verilecek belge, belge örnekleri veya kayıtlara el konulmasına karar vererek, kısıtlama kararı getirmişti. 

Avukatlar, bu nedenle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kurtça Eker ve Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimi Salih Zeki Bilgin hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) suç duyurusunda bulundu.

"Görevi kötüye kullanma ve görevi ihmal" ile "Hürriyeti tehdit" gerekçesi ile yapılan suç duyurusunda, "Müvekkil hakkındaki soruşturma dosyası milletvekili olduğu döneme ilişkin yaptığı çalışmalar hakkında açılmış ve yasama dokunulmazlığı nedeniyle davaya dönüşmemiş soruşturma dosyalarının birleştirilmesinden oluşmaktadır. Soruşturma mercii eskiye dayalı ve tümü yaptığı konuşmalardan ibaret olan dosya hakkında kısıtlama kararı alarak dosya içeriğine erişimimizi hukuka aykırı olarak engellemiştir. Savunma hakkının kısıtlanması ve adil yargılanma hakkının ihlali niteliğinde olan bu durum ne yazık ki tüm soruşturma dosyalarında gerekli olup olmadığına bakılmaksızın otomatik olarak uygulanan bir yöntemdir. Soruşturmanın başından beri bir takım usulsüz adli kararlar alınmakta, bu kararlara karşı yapmış olduğumuz itirazlarda yine aynı usulsüzlüklerle reddedilmektedir" ifadeleri kullanıldı.
Demirtaş'ın avukatları suç duyurusunda bulundu
SAVCI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Savcı Eker için yapılan şikayette, Demirtaş hakkında verdiği, "Müvekkil Selahattin Demirtaş’ın Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde avukatları ile yapacağı görüşmelerin sesli veya görüntülü kaydedilmesine, görüşmede görevli bulundurulmasına ve tutuklunun avukatına veya avukatın tutukluya vereceği belge veya belge örneklerine el konulmasına” şeklindeki kararı hatırlatıldı. 

"Karar uyarınca müvekkilin Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde avukatlarıyla yapmış olduğu görüşmeler kayıt altına alınmış, görüşmelerde personel bulundurulmuş ve müvekkilin avukatlarına verdiği belgelere el konulmuştur" denilen şikayet dilekçesinde, "Ancak, şikayet edilen savcının bir müzekkere ile aldığı 14.11.2016 tarihli karar yok hükmündedir. Kararın aldığı tarihte yürürlükte bulunan 676 sayılı KHK’nin 6. maddesinin 11. fıkrası, bu konudaki kararların soruşturma sürecinde Sulh Ceza Hakimliklerince verilebileceğini düzenlemektedir. 29.10.2016 tarihinde yürürlüğe giren 676 sayılı KHK’nin açık düzenlemesine karşılık, 14.11.2016 tarihinde anılan KHK dikkate alınmaksızın bir müzekkere ile verilen karar nedeniyle adı geçen savcının 'görevini kötüye kullandığı' düşünülmektedir. Zira müvekkil ile vekilin konuşmaları hukuksuz bir şekilde dinlenmiş ve kayda alınmıştır" denildi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×