Demirtaş: Seçilmişin yerine atanmışın gelmesi darbedir

 Med Nuçe canlı yayında gazeteci Erdal Er’in sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başlayacak açlık grevi, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumu, belediyelere kayyum atanmasına yönelik hazırlıklar ve Cerablus işgali hakkında açıklamalarda bulundu.

Kayyum gelecek belediye işleyemez

Belediyelere kayyum atanmasına ilişkin hazırlıklar hakkında konuşan Demirtaş, “Kayyum gelecek belediye işleyemez” dedi. Demirtaş sözlerine şöyle devam etti:

““Seçilmişin yerine atanmışın gelmesi darbedir. Kayyum gelecek belediye işleyemez. Kendinize güveniyorsanız erken yerel seçim yapalım. Seçimle alamayacağınız belediyeye AKP’li memur atamak istiyorsanız olmaz. Mevzu terör örgütüne yardım ise, Ankara başta olmak üzere tüm AKP’li belediyelere kayyum atanması lazım.”

Halkımızdan Öcalan için ayakta olmalarını istiyorum

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna değinen Demirtaş, konu hakkında şunları kaydetti:

“Birkaç gün önce, 15 Temmuz gecesi bir helikopterin İmralı’ya inmek istediğini bilgisini edindik. 15 Temmuz gecesi darbecilerin bir helikopteri İmralı Adası’na ateş etmiş, yerden de ateşle karşılık verilmiş. Açlık grevinin talebi, miting ve yürüyüşlerle de desteklenecek. Sokak darbeye karşı da, zulme karşı da meşrudur.”

Erdoğan Kavgam’dan etkilenmiş

Erdoğan’ın çıkışlarını ve politikalarını değerlendiren Demirtaş, “Erdoğan pek kitap okumuyor biliyorum. Ama belli ki Hitler’in Kavgam kitabını iyi okumuş ve etkilenmiş. Hitler’e bakıyoruz, seçimi kaybedince tekrarlatmış. Komünist vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmış. Birebir benziyor.”

Türkiye’nin Suriye’ye asker göndermesi işgaldir

“Türkiye’nin Suriye’ye asker göndermesi işgaldir. IŞİD var deniliyor. IŞİD’in büyüğü Türkiye’de. Türkiye IŞİD ile mücadele edecekse Cerablus’a tank göndermesine gerek yok, Türkiye’de yoğun IŞİD faaliyeti var. CHP de, Suriye’de gerçekten bir terörle mücadele olduğunu sanıyor. Halkı da kendileri gibi saf sanıyorlar galiba.”

CHP ana muhalefet görevini yerine getiremiyor

“Sayın Kılıçdaroğlu ne kadar farkında bilemiyorum ama, 8 Haziran’dan bu yana bir sivil darbe yaşanıyor. CHP ana muhalefet görevini uzun süredir yerine getiremiyor. Yenikapı’daki tuzağı göremiyor. Her gün kan akıyor, ana muhalefet partisi lideri çıkıp ‘Hükümete açık çek veriyoruz, ne yapıyorsanız yapın’ diyor.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×