Demirtaş: Soruşturmaları, çözüm sürecinden rahatsız olanlar açtı
30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde Şırnak’ta katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşma nedeniyle, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında soruşturma başlatılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ifadesi, bugün tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla alındı. 
Demirtaş'ın müdafiliğini Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi yaptı. 
İfadesinde öncelikle hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu ifade eden Demirtaş, hali hazırda milletvekili sıfatı ile görevinin devam ettiğini vurguladı.
Demirtaş, “Tutuklu bulunuyor olmam, tutuklu olmadığım dosyalarla ilgili savunma hakkımı da kısıtlıyor. Şu anda Başsavcılığınıza 2 bin kilometre ötede bir cezaevinde savunma yapmak zorunda kalıyorum. SEGBİS ile ifade vermemin veya savunma yapmamın ‘yüz yüze ilkesi’ ve ‘adil yargılama hakkı’nın ihlali olduğunu düşünüyorum. Ama zorunluluk nedeniyle hakkımdaki suçlamalara cevap vermek istiyorum” dedi. 
'ÜLKEMİZE BARIŞIN GELMESİNDEN TEDİRGİN OLUYORLARDI'
Soruşturmaya neden olan konuşmayı, partilerinin Şırnak İl Örgütü binası önünde yaptığını belirten Demirtaş, devamında şunları söyledi: “2911 sayılı yasaya tabi bir toplantı değildir. O dönem bütün siyasi partiler, adaylarını buna benzer yöntemlerle açıklamışlardır. Toplantıda yaptığım konuşmaya dair, herhangi bir suçlama yoksa toplantının geri kalan bölümüyle ilgili yapılan düzenlemelerden benim herhangi bir sorumluğum yoktur. Burada ne bir şiddet eylemi ne de bir şiddet çağrısı ne de şiddet övme durumu söz konusu değildir. Benimle birlikte toplantıya katılanların herhangi bir suç işledikleri kanaatinde değildim. Dolayısıyla dosyanın takipsizlikle sonuçlandırılması gerektiğinin kanaatindeyim. Bu soruşturmanın başladığı dönem, Türkiye’de çözüm sürecinin devam ettiği bir süreçtir. 
O zaman devlet içerisinde bulunan kolluk görevlileri ve bazı adli sorumlular çözüm sürecinde rahatsızlardı. Ülkemize barışın gelmesinden tedirgin oluyorlardı. Onları isim isim bilemem ancak özellikle bizlerle ilgili gereksiz soruşturmalar başlatarak, çözüm sürecini akamete uğratma gayretleri vardır. Bu soruşturma bu amaçla açılmıştır demiyorum ancak sayın Başsavcılığınızın da bu durumu göz önünde bulundurmasını istiyorum.” 
Demirtaş’ın bu savunmasının ardından avukatlığını yapan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi de, müvekkilinin konuşmasında suç unsuru olmadığını ifade ederek, dosyaya dair ‘takipsizlik’ kararı verilmesini istedi.
-
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×