Demirtaş: Toplumsal barış için ortak mücadele yürütmeliyiz
 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İstanbul Ortaköy'de Reina gece kulübünde gerçekleştirilen saldırıya dair mesaj yolladı. Edirne Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Demirtaş mesajında saldırıyı lanetlerken, katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın mesajı şu şekilde:

"İstanbul'da yeni yılın ilk saatlerinde, farklı ülkelerden 39 kişinin yaşamını yitirdiği insanlık düşmanı saldırıyı lanetliyorum.
Bu durum ülkemizin kaderi değildir, olmamalıdır.
Bir daha benzerlerinin tekrarlanmaması dileğiyle, İstanbul Ortaköy'deki alçakça saldırıda hayatını kaybeden tüm insanlara Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Bu saldırı sonrasında bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, ciddi bir istihbarat zaafı vardır.
Toplumun güvenliğini sağlama sorumluluğu tümüyle siyasi iktidardadır.
Hükümet, özgürlük ve güvenlik dengesini büyük bir hassasiyetle gözetmelidir.
Bu tip saldırıları önlemede güvenlik tedbirlerini almak kadar, demokratik ve özgürlükçü standartları ülkeye hakim kılmanın da önemi büyüktür.
Aşırı güvenlikçi politikalar adına özgürlüğün kısıtlandığı yerlerde toplumsal hastalıklar, kanamalar ve yaralar oluşması kaçınılmazdır.
Yaşadığımız bu felaketlerden çıkışın yolu, 78 milyonu bir kişinin veya milliyetçi bir yapının etrafında toplanmaya mahkûm kılmak değil, demokratik birlik ruhu etrafında bir arada eşit ve ortak yaşamı inşa etmektir.
Hiçbir etnik, inançsal, kültürel, siyasi çevrenin kendisini dışında görmeyeceği ve hissetmeyeceği toplumsal koşulları yaratmak, birleştirici, çoğulcu bir dil kullanmak en büyük güvenlik tedbiridir.

Üzülerek belirtmek isterim ki, siyasetçileri, gazetecileri, akademisyenleri, yazarları, hükümetin karşısında yer alan tüm muhalifleri baskı altına alan, tutuklayan iktidar ülkeyi duyguda ve zihinlerde bölmekte ve toplumu kaosa sürüklemektedir.

Demokratik muhalefeti, ülkenin üçüncü büyük partisi HDP'yi dışlayarak birlik sağlanamaz.
Siyasi iktidar enerjisini HDP'ye saldırılara değil, toplumsal barış ve güvenliği sağlamaya harcamalıdır.
Önümüzdeki en büyük görev, 80 milyon insanın bu ülkeye olan aidiyet ve sahiplenme duygusunu güçlendirecek demokratik çalışmalar yapmaktır.

Halklarımıza çağrım; kimliksel ve inançsal aidiyetlerimizi, farklı yaşam tarzlarımızı ve dünya görüşlerimizi zenginliğimiz olarak görerek el ele verip, bir arada kenetlenerek demokrasiye, hak ve özgürlüklere sahip çıkmak, toplumsal barışımız için ortak mücadele yürütmektir.

Bir kez daha İstanbul Ortaköy'deki saldırıda hayatını kaybeden tüm insanlara Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×