Demirtaş ve Önder’e hapis isteyenler FETÖ’nün işbirlikçisi değil miydi?
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında beş yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Demirtaş ve Önder hakkında 17 Mart 2013’te Zeytinburnu’nda düzenlenen mitingdeki konuşmaları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hazırlanan fezleke Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Bu durumda, iddianameyi hazırlayan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Kadir Yılmaz’ın, Fethullah Gülen ve ‘Cemaat’i hakkında övücü konuşmalar yapan tüm AKP’lilerin, başta Tayyip Erdoğan olmak üzere yargılanmalarını talep etmesi ve iddianame hazırlaması gerekiyor. HDP’yi hedef gösteren AKP’lilerin topunun mahkeme karşısına çıkarılması icap ediyor.

İFADE VERMEYECEKLER
Öte yandan, Demirtaş ve Önder’in eylemleri nedeniyle savunma ve delillerini bildirmeleri için gönderilen davetiyeye rağmen ifade vermeye gelmedikleri anlatılan iddianamede, yazılı savunmalarının da savcılığa ulaşmadığı kaydedildi. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame, inceleme aşamasında bulunuyor.

Hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından 93 dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin hakkında iki kez müebbet ve 486 yıl hapis cezası isteniyor. Demirtaş, HDP’li vekiller olarak savcılıkların davetlerine icabet etmeyeceklerini, kendilerini ancak polis zoruyla ifadeye götürebileceklerini açıklamıştı. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×