Demirtaş’tan hakime: Bu tarih benim duruşma takvimime uygun

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 9 Eylül 2015’te Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada, “Hükümeti alenen aşağıladığı” iddiasıyla hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşmasına devam edildi.
Diyarbakır 7 Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Demirtaş tutuklu olduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden katılırken, avukatları hazır bulundu.
Kimlik tespiti, iddianamenin özetinin okunması ardından Demirtaş savunma yaptı.
Bu davada hakkındaki iddialar ve cezalandırılması istendiği maddenin doğrudan yaptığı konuşma ile ilgili olduğunu ifade eden Demirtaş, yaptığı konuşmanın şiddet, ırkçılık propagandası içerip içermediğine bakılması gerektiğini, konuşmasının bu unsurlardan birini taşımadığı durumda AİHM, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay içtihatlarına atıfta bulunularak, takipsizlik kararı verilmesi gerektiğini söyledi.
Demirtaş: Bu iddianameyle bana karşı suç işleniyor
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş savunmasının devamında şunları söyledi:
Velev ki soruşturma makamı söz konusu konuşmayı bu yönüyle irdelememişse bu bir soruşturma eksikliğidir ve iddianamenin reddi gereklidir. Bahsettiğim prosedür her yurttaş için geçerli olmalıdır… Dokunulmazlık ve sorumsuzluk birbirinden ayrı ve farklı koruma mekanizmalarıdır. Dokunulmazlık usulüne uygun bir şekilde kaldırılabilirken, sorumsuzluk hiçbir şekilde kaldırılamaz. Bu durumda bir milletvekili ile ilgili konuşma içeriğinde soruşturma başlatılacaksa ya da yargılanacaksa konuşmanın sorumsuzluk kapsamına girip girmediğinin tespit edilmesi yargılama veya soruşturma açısından mutlak bir zorunluluktur. Nasıl ki TCK 301 ve 299 maddelerine dair soruşturma açılabilmesi Adalet Bakanlığı’nın özel iznine tabi ise bakanlıktan izin alınmadan soruşturma yürütmek usule aykırı ise aynı şekilde bir milletvekilinin konuşmasının Anayasa 83/1 maddesi gereğince sorumsuzluk kapsamında kalıp kalmadığını da bir ön şart olarak tespit etmek gerekirdi. Aksi takdirde açık bir Anayasa ihlali oluşurdu. Anayasanın yasama sorumsuzluğu güvence altına alan maddesi laf olsun diye oraya yazılmamıştır.
Şimdi bu yönüyle dönüp iddianameye baktığımızda bu konuşmanın parlamentoda yapılıp yapılmadığına dair en küçük bir araştırma zahmetine dahi girilmediğini görüyorum. Dolayısıyla mahkemeniz sırf bu nedenden dolayı durum açıklığa kavuşmadan bir yargılama engeli var mı, yok mu netleşmeden iddianameyi yüzüme okuyarak suçlama yöneltmesi de usule aykırıdır. Tabi ki her yurttaşın temel hak ve özgürlükleri güvence altında olmalıdır. Ama şu anda yargıladığınız kişi sıradan bir yurttaş değil, parlamentomuzda en büyük 3. partisinin milletvekili ve eş genel başkanıdır. Eğer yargılanacaksa ciddi soruşturmasının bütün aşamalarında ciddiyet ve yasaya uygunluk, uluslararası yasalara uygunluk sağlanmalıydı. Benim bu iddianameye karşı hissiyatım şudur ki, bu iddianame ile ben suçlanmıyorum. Bu iddianameyle bana karşı suç işleniyor. Dolayısıyla ilk olarak sorumsuzluk gibi bana tanınmış özel bir koruma mekanizmasını ihlal ederek bana açılmış bu davanın düşürülmesini talep ediyorum. Eğer mahkemeniz düşme yönünde bir karar vermeyecekse de TBMM Başkanlığına yazı yazarak iddianameye konu olan sözlerin herhangi bir genel kurul konuşmamda, grup toplantısında, komisyon toplantısında ifade edip etmediğimin sorulması gerekmektedir. Bunun cevabı gelince durum netleşinceye kadar da yargılamanın durdurulmasını talep ediyorum.
Elinizde böyle bir konuşma varsa bunu mahkemeye sunabilirsiniz denilebilir. Ama bu da açıkça masumiyet karinesinin ihlali anlamına gelir. Burada suçsuzluğumu ispat etmek zorunda olan ben değilim. Suçluluğumu ispat etmek zorunda olan savcıdır. Ne soruşturma ne de kovuşturma aşamasında bu delilleri toplama yükümlüğü sanığa bir külfet olarak yüklenemez. Ama iddianame bu külfeti bizim üzerimize yıkmıştır. Yargılamanın devam etmesi sorumsuzluğumun yok sayılması anlamına gelir. Bu dosyadan beraat kararı almış olsam bile yargılanmış olacağım. Bu nedenle bu dava ifade özgürlüğü nedeniyle AİHM’den dönecektir. Dolayısıyla biz bu aşamada mahkemenizin bu soruşturma engelini ciddiye alarak taleplerimiz doğrultusunda bir ara karar vermesini talep ediyorum. Vereceğiniz ara karara göre de kovuşturmanın diğer aşamalarına dair savunmalarımı mahkemenizle paylaşacağım.

Davanın düşürülmesi talep edildi
Ardından söz alan Demirtaş’ın avukatı Mehmet Emin Aktar, müvekkilinin çeşitli tarihlerde TBMM’de ki grup toplantılarında yaptığı konuşmaların Meclis Başkanlığından istenmesini talep etti.
Aktar, bu konuşmalar üzerinde yapılacak incelemede müvekkilinin basın açıklamasında söylediği sözler ile yasama sorumsuzluğu kapsamında söylediği sözlerle benzerlik oluşturduğu tespit edilmesi durumunda dava hakkında düşme kararı verilmesini istedi.
Meclis’ten Demirtaş’ın konuşmaları istendi, dava ertelendi
Savunmaların ardından ara kararına açıklayan mahkeme, Demirtaş’ın 28 Temmuz 2015, 20 Ocak 2015 ve 03 Ocak 2012 tarihlerinde Meclis’teki grup toplantılarında yaptığı konuşma tutanakları ve görüntülerinin istenmesi için TBMM Başkanlığına yazı yazılmasına, gelen görüntülerdeki konuşmaların yazıya dönüştürülmesi için bilirkişiye gönderilmesine karar verdi.
Demirtaş hakkında daha önce benzer suçlamadan açılan davaların, bu dava dosyasıyla birleştirilmesi ve bu konuşmaların yasama sorumsuzluğu kapsamında kalıp kalmayacağının belirlenmesi için bir önceki duruşmada verilen ara kararının sonucunun beklenmesine karar verildi.
‘Bu tarih benim duruşma takvimime uygun’
Ara karar yazı yazıldığı ve duruşma günü belirlendiği sırada söz isteyen Demirtaş, “Bu konuşmamla ilgili hem İstanbul’da hem de Diyarbakır’da dava açılmış. İstanbul’da açılan dava CNN’de çıkan haber, Diyarbakır açılan dava ise İMC TV’de çıkan bir haber nedeniyle açılmış. Haziran ayına kadar her hafta duruşmam var, uygun bir duruşma tarihi verilmesini talep ediyorum” dedi.
Bir sonraki duruşma gününü 22 Haziran olarak belirleyen hakimin uygun mu sözlerine, Demirtaş’ın, “Bu tarih benim duruşma takvimime uygun” cevabı salonda gülüşmelere neden oldu.
Demirtaş hakkında 102 soruşturma var
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında açılmış 102 soruşturma bulunmakta.
Soruşturmaların tamamının Demirtaş’ın hükümete yönelik eleştirilerini konu alan soruşturmalar oluşturuyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×