Devrimcilere skandal iddianame: FETÖ'den müebbet isteniyor
İzmir'de 18 Ağustos günü Birleşik Devrimci Parti İl Örgütü'ne yönelik operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan parti il yöneticileri Roni Gören ve Mert Pekgöz'e yönelik hazırlanan iddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
İddianamede, Pekgöz ve Gören hakkında tutuklanmalarına sebep olan "örgüt üyeliği"ne, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, mala zarar verme, korku yaratabilecek tarzda silahla ateş etme ve tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma" suçlamaları da eklendi.

Gözaltındayken yapılan eylemler de eklendi
İddianamede, Gören ve Pekgöz'ün 17 Temmuz'da Karşıyaka'da bulunan İslami bir derneğe el yapımı patlayıcı attığı, 8 Ağustos günü ise Buca'da bir deneği kundakladığı belirtildi. Savcılığın delil olarak sunduğu görüntüler ise çok bulanık ve kişiler ayırt edilemiyor. Bulanık görüntü dışında 2 olay hakkında herhangi bir delil bulunmazken, Gören ve Pekgöz'ün gözaltında olduğu 14 Ağustos'ta Buca'da yapılan eylem de dosyalarına dâhil edildi. Ancak "Demokrasi Nöbetleri"nin tutulduğu günlerde gerçekleşen iki eylemi Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Twitter hesabından üstlenmişti.

Savcının ihtimalleri!
Pekgöz ve Gören'in katıldığı demokratik eylemler ve basın açıklamaları nedeniyle haklarında açılan davalar ise kanıt gösterilerek, "sansasyonel eylem" hazırlığında olabilecekleri iddia edildi. Tamamen "ihtimaller" üzerinden kurgulanan iddianamede, "Şüpheliler hakkında halen devam eden kamu davaları da göz önünde bulundurulduğunda daha önceleri SDP, DEV-LİS gibi yapılanmalar içerisinde birlikte faaliyet gösteren şahıslar gibi illegal yollardan silahlı mücadele yapmak üzere terör örgütlerine katılabilecekleri, TKKÖ-BÖG-DKP terör örgütü gibi silahlı mücadeleyi benimseyerek sansasyonel eylem hazırlığı içerisinde olabilecekleri anlaşılmıştır" denildi.

'FETÖ'ye destek'
"FETÖ/PDY tarafından yapılan bu girişim sonrası farklı siyasi görüşe farklı etnik kökenlere sahip vatandaşlarımız tarafından demokrasi nöbeti adı altında başlatılan etkinliklere ve etkinliklere katılan vatandaşlarımıza atıfta bulunulması göz önünde bulundurulduğunda Röni Gören ve Mert Pekgöz isimli şüphelilerin yaptıkları eylem ile terör örgütlerini kullanan FETÖ/PDY terör örgütünün yapmak isteği darbe girişimine destek verdikleri değerlendirilmektedir" denilen iddianamede, Pekgöz ve Gören'e "darbe girişimine destek vermek"ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×