Din ticaretinde tefecilik; Allaha Borç Vermek İster Misiniz

AKP iktidara geldiği günden itibaren gerici, dinci düşüncelerini yaymak için  gerek MEB gerekese Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile her türlü irticai girişimlerde bulunmaktadır. 
Dini eğitim için Türkiye Diyanet Vakfı ile işbirliği yaparak 4+4+4 sisteminin yürürlüğe koymakla başlattıkları gericiliklerini ENSER’la TÜRGEV’le beslemektedirler.
Ama AKP iktidarı işi hayli ilerletmiş görünüyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile Allah’tan borç alıp vermeye kadar götürmüşler yobaz düşüncelerini.
İnsanların manevi duygularını sömürmekle yetinmeyip, ceplerindeki paralara da göz diktiler.
Daha önceleri camilere, dini vakıflara yardım adı altında topladıkları paraları şimdi kimseyi aracı olarak kullanmadan doğrudan ‘Allah’a borç vermek ister misiniz?’ gibi  hastalıklı bir düşünceyle halkın elinden almaya niyetliler.

Diyanet İşleri Başkanlığı yeni inşa etmek istediği “Din eğitimi Külliyesi” ile kreş yaşındaki çocuklara din eğitimi vermek istiyor.
Ancak bütçe bu yerleşkeyi karşılamıyor olacak ki Diyanet tarafından bir kampanya başlatılıyor:
Allah’a borç vermek ister misiniz?

Modern çağa uygun çok hoş bir din sömürüsü. 
Biz yapsak dinsiz derler ama.. Allah'a borç verin diyorlar.
IMF yi geçtik, Allah'a borç verir duruma geldik. Bunlar o kadar zengin oldular ki Allah'a borç vermeye başladılar! 
Allah'a borç veriyorlar çünkü başka türlü günahlarını ödeyemeyecekler..
Bari faizsiz borç verseler!
Allah Borç mu istedi? 
Allah zorda mı? 
Bizden alacağına bankadan kredi alsa olmaz mı?
Neyse ödemezse icraya gidip cennetindeki köşklere haciz koyarsınız
Hayırlı Cumalar
**
Bursa'nın Nilüfer ilçesi Doğanköy’deki Türkiye’nin ilk diyanet kompleksinin yapımına ilişkin afiş tartışma yarattı. Afişte "Allah'a borç vermek ister misiniz" sorusu bazı vatandaşları rahatsız etti. Sosyal medyada afişe de tepki gösterildi. Afişi savunanlar ise o  ifadelerin Bakara 245. Ayet'te yer alan İslami çevrelerin sık sık kullandığı sözler olduğunu vurguladı.

Tartışma yaratan afişin içeriğindeki bağış kampanyası, Türkiye’nin ilk diyanet kompleksinin inşaatının yapımına ilişkindi. Öyle ki diyanet kompleksinin temel atma törenine, iki sene önce Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katılmıştı.

Bursa Nilüfer Kaymakamlığı da temel atma töreni haberini resmi internet sitesinden şu ifadelerle duyurmuştu:

"Nilüfer ilçesi Doğanköy’deki Türkiye’nin ilk diyanet kompleksinin temeli Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vali Münir KARALOĞLU, Kaymakam Mustafa KILIÇ ve davetlilerin katılımlarıyla atıldı.

Temel atma töreninde konuşma yapan Vali Münir KARALOĞLU, “Dinimiz, emaneti ehline vermemizi emreder. Din hizmetlerini ehil olan, iyi eğitilmiş din görevlileri eliyle yürütemezsek, bundan toplum zarar görür ve maalesef toplumda sapkınlıklar meydana gelir. Ehil din adamını, ehil din görevlisini yetiştirmek içinde, iyi eğitim kurumlarına, kaliteli eğitim kurumlarına ihtiyacımız var” dedi.

Törende konuşma yapan Prof. Dr. Mehmet Görmez, “150 dönüme kurulacak olan dev komplekste 250’şer kişilik yatılı kız ve erkek Kur’an kursu öğrenci yurdu, 3 bin kişilik cami, kapalı ve açık spor alanları, 32 derslik imam hatip lisesi, kütüphane ve sosyal tesisler, kursiyer lojmanları ve kreş bulunacağını ifade etti. Ayrıca “Bilgi olmadan iman kalbe yerleşmez. İman, sosyal hayata yerleşmez. İnsan hayatını güzelliklerle inşa edemez. Bilgi olmadan ibadet de olmaz. Bugün İslam coğrafyasında yaşadığımız en büyük meseleler dinin kendisinden değil, din konusundaki cehaletten kaynaklanıyor. Bugün İslam coğrafyasında yaşanan sorunlar mezheplerden değil, mezhepler konusundaki cehaletten kaynaklanıyor. Din eğitimini halledemeyen hiçbir Müslüman ülkenin ayaklarının üzerinde durması mümkün değildir. Onun için Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığımızın, İlahiyat Fakültelerimizin, biraz sonra temellerini atacağımız önemli din müesseselerinin varlığı ülkemiz için son derece önemlidir” dedi.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, protokol üyeleriyle birlikte Türkiye’nin örnek külliyesinin temelini attı."

TARTIŞMA YARATTI

Bu projeyle ilgili Bursa'da kent merkezine üzerinde "Allah'a borç vermek ister misiniz" yazılı afişler asıldı. Afişlerin fotoğrafı sosyal medyada ise tartışma yarattı. Afişe tepki gösterenler konunun "istismar" edildiğini vurgularken valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nı eleştirdi.

BAKARA 245. AYET

Ancak afişi savunanlar da afişteki o ifadelerin aslında İslami çevrelerde sık sık kullanılan ayetin yorumlanışı olduğunu aktardı. Afişte kullanılan "Allah'a borç vermek ister misiniz"ifadelerinin kaynağının da Kuran'ı Kerim'de yer alan Bakara 245. Ayet'in Diyanet mealine göre"Kimdir Allah’a güzel bir borç verecek o kimse ki, Allah da o borcu kendisine kat kat ödesin. (Rızkı) Allah daraltır ve genişletir. Ancak O’na döndürüleceksiniz" ifadeleri olduğu vurgulandı.

İşte tartışma yaratan o afiş:

Odatv.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×