Diploma yok nasıl olsa, üniversitelere rektör değil seyis atansın!
Aylardır Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı yapabilmesi için üniversite diplomasının olmasının şart olduğunu, diplomasının olmadığını, bu diplomanın nedense bir türlü bulunamadığını biz tartışa duralım, güvenlik görevlisi olarak üniversiteye işe başlayan koruma “genel sekreter” oldu.

18 yıl önce koruma ve güvenlik görevlisi  kadrosuyla Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne işe başlayan Halim Fidan, şimdi aynı üniversitede  genel sekreter vekili oldu. 1998’de girdiği ‘koruma ve güvenlik görevlisi’ sınavını kazanarak üniversitede iş başı yapıyor. 9 yıl boyunca üniversitede güvenlik görevlisi olarak çalışıyor.

Üniversitenin güvenlik hizmetlerini taşerona devretmesi üzerine Halim Fidan, Strateji ve Geliştirme Daire Başkanlığı’nda memur oluyor.

Bununla kalmıyor tabii Halim’in yükselişi. Burada görevde yükselme sınavına girerek şef oluyor. Haziran 2013 yılında da rektör tarafından Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreterliği görevine atanıyor.

Halim Fidan’ı  genel sekreter yapan rektör Prof.Dr. Erdal Bekiroğlu’nun, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınıp görevden alınıyor ve istifa ediyor. Halim Fidan üniversitenin genel sekreterlik koltuğuna oturuyor.

Tabii bu yükseliş tepki çekiyor. Bu yükselişin arkasından iktidara yakın Eğitim-Bir Sen’e üye olmasının etkisi olduğu söylenenler arasında.

Fidan’ın, güvenlik görevlisi olarak girdiği üniversitede genel sekreterliğe kadar yükselmesi bazı çevrelerin tepkisini çekti. Fidan’ın, Strateji ve Geliştirme Daire Başkanlığı’nda memur olmasından sonra Eğitim Bir Sen’e üye olup sendikanın üniversitedeki icra ekibinde yer aldığı vu bundan sonra kısa sürede yükseldiği belirtildi.

Halim Fidan’ın bu yükselişini rektör Prof.Dr. Hayri Coşkun savunması da hayli ilginç:  “Genel sekreter olmanın belli şartları var. Yüksekokul mezunu olmak, belli bir hizmet süresini doldurmak gibi. Bu açıdan vekaleten yapılan bu atamada yasal bir sorun yok. 1998’de kadrolu olarak işe başlamış. 9 yıl güvenlik görevlisi olarak çalışmış. Strateji Daire Başkanlığı’nda görevde yükselme sınavıyla şefliğe yükselmiş. Toplam 18 yıl çalışmış. Bu asalaten bir atama da değil. Genel sekreterlik işlemlerini yürütmek üzere yapılan bir görevlendirme şeklinde.”

AKP iktidarı döneminde torpil ve şikeli sınavlarla memur alımlarının nasıl yapıldığı FETÖ operasyonlarıyla hep beraber gördük. Diplomasını aldığını söylediği üniversitenden bir yıl önce mezun olan bir cumhurbaşkanımız varken, Halim gibi korumaların, cezaevlerini dolduran akademisyenler yerine bir üniversiteye sekreter olarak atanması da çok olağandır.
redaktif.com

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×