Direniş sevdasının şairi Adnan Yücel
Yaşamı boyunca yüreği işçi sınıfı ve ezilen halklardan yana atan devrimci şair Adnan Yücel'in aramızdan ayrılışının üzerinden 14 yıl geçti.

Adnan Yücel 1953 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladı. 1976’da Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, 1980’de Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Elazığ ve Ankara’da edebiyat öğretmenliği ve idarecilik yaptı. 1987’de Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi oldu ve 2002 yılında emekli oluncaya kadar bu görevini sürdürdü. Yücel, 24 Temmuz 2002'de yaşımını yitirerek kavgada ölümsüzlüşenler arasındaki yerini aldı.

Şair Adnan Yücel yalnızca devrimcilere değil, aynı zamanda tüm işçi ve emekçilere malolmuş bir sanatçıydı. Şiirlerinde mücadeleyi ve devrimi, toplumsal sorunları ve toplumun devrimci dönüşümünü yansıttı. “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” isimli şiir kitabında 12 Eylül’le birlikte yaşanan ihanetlere, yenilgi ruh haline, topluma yayılan umutsuzluğa saldırdı. Bunu yaparken de inatla davaya ve devrime bağlılığı savundu, mücadeleyi ve direnişi yüceltti. “Ateşin ve güneşin çocukları” adlı şiir kitabında ise Kürt halkının özgürlük mücadelesini ve direnişini anlattı.

Adnan Yücel şiirlerinde yüzeysellikten ve kuru anlatımdan uzak, derin araştırmalardan süzülerek ortaya çıkan devrimci bir tarz kullandı.

1970’li yıllarda Cumhuriyet, Yeni Halkçı ve Demokrat gazeteleri ile bazı sanat dergilerinde yazan Yücel; “Acıya Kurşun İşlemez”, “Ateşin ve Güneşin Çocukları”, “Bir Özlem, Bir Tutku”, “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”, “Karacaoğlan’ın Yaşamı, Çağı, Kişiliği, Sanatı, Seçme Şiirleri”, “Çukurova Çeşitlemeleri”, “Sular Tanıktır Aşkımıza”, “Soframda Kaval Sesi” ve “Kavgalara Sözlenen Sevda” isimli yapıtlarını kavga mirası olarak bizlere bıraktı.

Ölümünün 14. yılında devrimci şair Adnan Yücel’in anısı önünde saygıyla eğilirken, sözü bir kez daha onun devrimci dizelerine bırakıyoruz:

"Alnımızda dalgalanan
bayraklar adına
Bayraklarda yaşayan
ölümsüzlük adına

Durmak yok bu koşuda
Teslim olmak yok
Ağıt yok dilimizde
Dizlerde titreme yok

Kaç güneş sönerse
sönsün içimizde
Hep aydınlıkta yakalayacağız ölümü
Ya şafak sökerken
Ya güneş yükselirken
Sizin sesiniz olup
Sizi haykıracağız
BİZ KAZANACAĞIZ
BİZ KAZANACAĞIZ!.."
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×