DİSK, MSC/MEDLOG önünde: OHAL, bu hal demeden direnen işçilerin yanındayız!
Direnişteki MSC/MEDLOG işçilerine destek için DİSK yöneticileri ve DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık-İş, DİSK Basın-İş, Genel-İş, Enerji-Sen, Sine Sen, Cam Keramik-İş, Dev Turizm-İş, Gıda-İş, Dev Yapı-İş ve Lastik-İş sendikaları bugün (24 Ekim) İstanbul’da MSC/MEDLOG Genel Merkezi önünde eylem yaptı.

Eyleme uluslararası sendikalardan UGT ve CGLI’de destek verdi. Eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Eylül’den bu yana onurlu mücadelelerini sürdüren Nakliyat-İş Sendikası’na üye işçileri DİSK adına selamladı.

“Suç işleyen işveren, sosyal cinayet işleyen işveren, Anayasa’yı çiğneyen işveren” diyen Beko, işsizlerin sayısının 6 milyonu geçtiğini işverenlerin işten çıkarmalarla bu oranı yukarı çektiğini söyledi.

Beko, tüm baskılara ve tehditlere rağmen, demokratik haklarına sahip çıkan işçileri selamlayarak şunları söyledi:

OHAL demeden, ‘Bu hal’ demeden direnen onurlu işçileri selamlıyorum. Sizler işçi sınıfının onurusunuz, DİSK’in onurusunuz. Bu ülkeye eşitlik gelecekse, adalet gelecekse, demokrasi gelecekse inanıyorum ki direnen işçilerle gelecektir.

Onuruyla direnen, adalet isteyen, haksızlık karşısında eğilmeyen bu arkadaşlarımızı ve tüm direnen işçileri bir kez daha selamlıyorum.


“Direnişimiz kararlılıkla sürüyor”
Beko’nun ardından konuşan direnişçi işçi Yavuz Açan, direnişlerini 53 gündür sürdürdüklerini belirterek “Her yerden insanlar geldi ama devletten kimse gelmedi, bize yardım eden kimse yok. Açlık sınırında ailelerimiz, geçim derdindeler. Burada haksız yere işten atılmalar söz konusu. Atılan arkadaşlarımızı işe almadıkları gibi şu an çalışan işçilere de zam yaptılar. O arkadaşlarımız da sendika üyesi olarak çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

Açan’ın ardından konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, mücadelelerinin 5 ayrı yerde devam ettiğini ifade etti. Bursa Valiliğinin direnişi keyfi olarak yasakladığını vurgulayan Küçükosmanoğlu, Gemlik sokaklarında direnişin kararlılıkla devam ettiğini, Gebze’de, Mersin’de ve İzmir’de de direnişin kararlılıkla sürdüğünü söyledi.

MSC’deki operasyonun iki tane emekli polise havale edildiğinin altını çizen Küçükosmanoğlu şunları söyledi:

Şaibeli bir şekilde emniyet teşkilatından atılan bir tane emniyet müdürüne havale etmiştir. Bunla ilgili sendika olarak suç duyurusunda bulunduk. İşçilere silah gösterilmektedir, silah zoruyla emniyet müdürlüğü makamını kullanarak işçileri açlığa ve köleliğe mahkum etmeye çalışmaktadır. Sendikamız baskılara boyun eğmeyecek.

“Mücadele ederken sınır tanımamalıyız”

Uluslararası sendikalar adına konuşan Nayim Tami, “Burada sizinle olduğumuz için mutluyuz. Benim ülkemde de benzer sorunlar yaşanıyor. Bizim mücadelemiz ortaktır, aynıdır. Küresel ekonomi sınır tanımıyor. Biz işçiler de mücadele ederken sınır tanımamalıyız. Hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×