Diyanet tarikatları topluyor, tarikatlar padişahlık istiyor!

Yasayla kurulmuş resmi bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı, önümüzdeki günlerde "Tarikatlar ve Cemaatler Buluşması" adlı altında yasa ve hukuk dışı bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Yandaş "gazete" Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 civarında cemaat ve tarikatla ön görüşme yaptı. Görüşmeler sonrasında "ötekileştirmeyeceksin", "tekfir etmeyeceksin" gibi 5 ilke belirlendi.
Ön görüşmelerin ardından tarihte bir ilk yaşanacak ve Diyanet İşleri Başkanlığı "Cemaat ve Tarikatlar Buluşması" düzenleyecek.

Din İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz ve İSAM Başkanı Raşit Küçük'ten oluşan 3 kişilik ekip cemaat ve tarikat liderleriyle ön görüşmeler gerçekleştirdi.
32 GRUPLA GÖRÜŞÜLDÜ
Diyanet'in şimdiye kadar görüştüğü tarikat ve gruplar şöyle: Risale-i Nur Cemati: Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı), Nesil Grubu, 'Okuyucular' olarak bilinen Kurdoğlu Grubu, Hizmet Vakfı Grubu, Meşveret Grubu, Med-Zehra Grubu, Zehra Grubu, İhlas Nur Grubu, Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı, S. Hilmi Tunahan Cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), İlim Yayma Cemiyeti, Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu; Nakşibendi Tarikatı: İskender Paşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Norşin'de Şeyh Nurettin Mutlu, Şeyh Abdülkerim Çevik ile Şeyh Alamuddin, Şanlıurfa'da Şeyh İzettin Aksan, Erzincan'da Şeyh Muhammed Nayır, Süleyman Efendi cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Ensar Vakfı
5 İLKE BELİRLENDİ
Gerçekleştirilen buluşmalarda Diyanet'in cemaat ve tarikatlardan istediği 5 ilke belirlendi.
Belirlenen ilkeler şöyle:
Tekfire etmeyeceksin, ötekileştirmeyeceksin, İslam'dan ayrılmayacaksın, şahıscı olmayacaksın, şiddete karşı duracaksın. 

DİYANET'İN BU PROJESİ NEDEN ANAYASAL SUÇ?
Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 Kasım 1925'te kabul edilen, halen yürürlükte olan "Tekke ve zaviyelerin kapatılması ve yasaklanması kanununa" göre varlığı yasadışı olan tarikat ve cemaatleri muhatap olarak kabul ederek anayasal bir suç işleyecek. 
Yasa gereğince tamamen kapatılması ve yasaklanması gereken, anayasanın laiklik ilkesine de aykırı olan tarikat ve cemaatlere meşruiyet kazandıran bu toplantı, Diyanet eliyle söz konusu yasa dışı oluşumların önünü açıyor. 
KaçAk Saray merkezli bir “fiili durum” yaratarak yasaları ve Anayasa’yı delen iktidar, hızla Türkiye’yi bir “şeriat devleti” haline getirecek adımları atıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarikat ve ‘cemaat’leri bir araya getirecek bir toplantı örgütlerken, pek çok kişi bu adımın birleşik bir “İslamcı Cephe” yaratma maksadıyla atıldığını düşünüyor.

Öte yandan, Türkiye’de bir “rejim sorunu” ortaya çıktığı ve “şeriat devleti”nin “Başkanlık” adı altında bir çeşit karikatür sultanlık olarak gerçekleşeceğini düşünmek için de pek çok sebep var. Diyanet’in toplanma çağrısı yaptığı tarikatlardan birinin sözde şeyhi, arzusunu çok açık ilan ediyor.
Uşşaki Tarikatı’nın elebaşı Fatih Nurullah, Anayasa’yı ayaklar altına alıyor ve Padişahlık çağrısı yapıyor:
Kaynak : habersol.org/redaktif.net

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×