Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde arama bitti, DİSKİ’ye baskın düzenlendi
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hakkında yürüttüğü iki ayrı soruşturma kapsamında polis ve askerin baskın düzenlediği Diyarbakır Büyükşehir Belediye binasında saat 21.00’da başlayan arama saat 06.00’a doğru sona erdi. Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği arama kararı sonrasında belediyenin bulunduğu caddeleri zırhlı araç ve TOMA’larla trafiğe kapatan polis, kimsenin belediye binasına girmesine izin vermedi. Çok sayıda polisin katıldığı aramada, polisler 6 ekip halinde binanın bütün katlarındaki birimlerde ve çatıda arama yaptı.


Üç avukatın aramada bulunmasına izin verildi

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen’in Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile yaptığı görüşme sonucunda sadece 3 avukatın aramaya katılmasına izin verildi. Binaya Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Baro Yönetim Kurulu Üyesi Nahit Eren, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hukuk Danışmanı Mehmet Emin Aktar, jandarmanın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı’nın belediyedeki makam odasında yaptığı aramaya katıldı. Jandarmanın Anlı’nın odasında aramayı bitirmesinin ardından belediyeden ayrıldı.

Avukatlar çekildi, 3 muhtar getirdiler
Avukatlar, polisin 6 ekip halinde sürdürdüğü aramalara yetişemeyeceklerini belirterek, aramaya katılmaları için avukatlara izin verilmesini talep etti. Bu taleplerinin kabul edilmemesi üzerine avukatlar, “hukuksuz bir şekilde yürütülen bu aramaya meşruiyet kazandırmamak” için binadan ayrıldı. Avukatların katılmadığı aramaya, Sur ilçesinden 3 mahalle muhtarı katıldı.

Kapıları kırdılar
Polis, belediyede bütün odalarda arama yaparken, kapısı kapalı olan odaları çilingir yardımıyla kırdı. Polis odalarda bulunan dergi, gazete, kitap, belge ve dokümanlara el koyarken, Kışanak ve Anlı’nın odasındaki bilgisayarların hard disklerine el koydu. El koydukları dokümanlar ve kitapları delil torbalarına koyan polisler, bunları zırhlı araçlara yükledikten sonra belediyeden ayrıldı.

Gazeteciye engelleme
Bu sırada belediyeden delil torbalarını çıkaran polisleri çeken belediye muhabiri, kar maskeli polislerce engellenerek kamera ve fotoğraf makinesine el konuldu. Belediye önünde bulunan yurttaşlar ve milletvekillerinin engellemesi üzerine polisler makineyi geri verdi.

Belediye yetkililerini içeri almadılar
Arama bitmesine rağmen belediye yetkililerini ve Kürt siyasetçileri belediyeye almayan polis, saat 08.00’da belediyeye girişler için sadece belediye personellerine izin verileceğini söyledi. Polisin belediye önündeki ablukası devam ediyor.

DİSKİ’ye jandarma baskını
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (DİSKİ) jandarma, polis eşliğinde baskın düzenledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda arama bittikten sonra merkez Bağlar ilçesinde bulunan DİSKİ binasına giden jandarma, burada da arama başlattı.
DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Kemal Buluş ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Bingöl’ün odaları ile ihale birimi arandı. Arama sırasında binaya gelen Kemal Buluş jandarma tarafından gözaltına alındı.
Jandarma, Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde 4 mahallede su temini ve sondaj için yapılan ihalenin dosyasını DİSKİ’den istedi. Ancak dosyalar İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerde olduğu için verilemedi.
Burada aramasını bitiren jandarma daha sonra Sento Caddesi üzerinde bulunan DİSKİ’ye bağlı Yatırım ve Proje Daire Başkanlığı’na da baskın düzenleyerek, arama yaptı.
Jandarmanın elinde arama kararının yanı sıra gözaltı listesinin de olduğu belirtildi.
Kaynak: DİHA

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×