Diyarbakır’dan 8 Mart mesajı: Kadın direnişi ile özgürlük kazanacak
“Bi Berxwedana Jiné Wé Azadi Serkevé-Kadın Direnişi ile Özgürlük Kazanacak” şiarıyla TJA’nın öncülüğünü yaptığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi 5 Haziran Meydanı (İstasyon Meydanı)’nda başladı. Mitingin yapıldığı alana, “Bi berxwedana Jine wê azadî serkeve”, “Kadın direnişiyle özgürlük kazanacak”, “Kadın örgütlülüğüyle özgür yaşama”, “Hayır’lar her yerde çünkü biz kadınlar her yerdeyiz”, “Bijî 8’ê Adarê” yazılı pankartların yanı sıra TJA, HDP ve DBP bayrakları asıldı. Rengarenk kıyafetlerle alanı dolduran kadınlar “Jin jiyan azadi”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarının yanı sıra zılgıtlarıyla alanı doldurdu.

8 Mart mitingine HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, DTK EŞ Başkanı Leyla Güven, Silopi'de yaşamını yitiren DBP yöneticisi Sêvê Demir’in Annesi Sakine Demir, Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır, Barış için Kadın Girişimi üyeleri, HDP-DBP yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi ve binlerce kadın katıldı.

‘Cehennemi cennete çevireceğiz’
8 Mart Tertip Komitesi üyesi ve HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülşen Özer, kadınları kimsenin susturamayacağına vurgu yaparak, kimsenin kadınların önünde engel teşkil edemeyeceğini söyledi.
Bugün alanda olmayan tüm kadınları selamlayan Özer, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenleri andı. Bugünlere gelmelerini sağlayanlara teşekkür eden Özer, kadının her türlü saldırının karşısında mücadeleye devam edeceklerini aktardı. Yaşamı kadınların inşa ettiğine dikkat çeken Özer, hassas bir süreçten geçtiklerini ancak kadınlar olarak karanlık günlere “Hayır” diyeceklerini ifade etti. Referandumda “Hayır” diyerek gelecek günlere ışık olacaklarına dikkat çekti. Özer, “Bu ‘Hayır’ ile cehennemi cennete çevireceğiz” dedi.
Özer  kadınların 5 Haziran Meydanı’nda olmasının, “Kimse kadınların zılgıtlarını susturamaz” anlamına geldiğini belirterek, “Bütün kadınları sevgi ve saygıyla selamlıyoruz. Buradan cezaevlerindeki bütün kadınları selamlıyoruz. Sakineler, Leylalar, Fatmalar, Seveleri saygıyla anıyoruz. Dünyayı kadınlar var ediyor. Kadınlar bu alanda 'her şeyin karşısında varım' diyor. Yaşamın her zerresinde kadının emeği var. Yaşamın karanlıkta kalmasına müsaade etmeyeceğiz. Ölüme işkenceye, zindanlara ‘Evet’ dememiz dayatılıyor. Bizler karanlığa gömülmemek için ‘Evet’ demeyeceğiz. ‘Hayır’ ile geleceğimize, barışa hakim olacağız. ‘Hayır’ ile hukuku eşitliği hakim kılarak, zindanları parçalayacağız. Biz kadınlar hep birlikte ‘Hayır’da buluşacağız” diye konuştu.

‘Clara'dan Sevê'lere bin selam olsun’
Diyarbakır 8 Mart mitiginde kadınlara seslenen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, "16 Nisan’da tekçiliğe ve kadına uzanan elleri kırmak için ‘Hayır’ diyoruz. 8 Mart alanlarını doldurduk, yarın Newroz alanlarını dolduracağız. Bu baharı Kürtlerin baharı yapacağız" dedi. 
‘BARİKATLARI KADIN RENGİYLE AŞTIK'
DTK Eş Başkanı Leyla Güven, kadınların 1 Mart’tan bu yana bölgede ve ülkede alanlarda olduğunu ve mücadele ettiğini söyledi. Batman, Van ve Ankara’da gerçekleştirilen 8 Mart etkinliklerini selamlayan ve Bursa’da yaşanan trafik kazasında yaşamını yitiren sendikalı kadınları anan Güven, “Ortadoğu’nun en önemli önderi, ‘Kadın özgürleşmeden, toplum özgürleşmez’ dedi. Kadınları adım adım özgürlüğe götüren Sayın Öcalan’ın 8 Mart’ını kutluyoruz. Bugün OHAL koşullarında engellemelere rağmen bu alanda buluştuk. Bugüne kadar barajları, engelleri ve barikatları kadın rengiyle aştık, baskıları onların başında yıkacağız" dedi.
‘ÊZİDÎ KADINLARI SELAMLIYORUZ’
Her baharda baskılara inat yeniden doğup çoğaldıklarının altını çizen Güven, "Clara’dan Saralara, 8 Mart’ı yaratanlara bin selam olsun. Şengal’de hendekleri avuçları ile dolduran, işgale gelenlerin suyunu ret eden direnişçi Êzidî kadınlara bin selam olsun. Xerabê Bava ve Talatê’de baskılara rağmen topraklarını terk etmeyen kadınlara bin selam olsun" şeklinde konuştu.
‘BU BAHAR KÜRTLERİN BAHARI OLACAKTIR’
Tutuklanan kadınları hatırlatan Güven, "Aramızda olması gereken ancak AKP faşizmi tarafından rehin alınan kadın arkadaşlarımız var. Ayla Ata Akat, Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ, Çağlar Demirel, Selma Irmak, Gültan Kışanak, Meral Danış Beştaş, Gülser Yıldırım ve bütün özgürlük tutsaklarını saygıyla selamlıyor, 8 Mart’ını kutluyoruz. Amed’ten sesleniyoruz, en kısa zamanda arkadaşlarımız aramızda olacak. Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Egemenlerin yürüttükleri politikalardan dolayı Ortadoğu kan akıyor. Bütün egemenlere diyoruz ki; kadınların öncülüğünde barışı sağlayacağız, buna gücümüz var. Bu sürece rağmen kadınlar olarak, 8 Mart alanlarını doldurduk, yarın Newroz alanlarını dolduracağız. Bu baharı Kürtlerin baharı yapacağız" ifadesinde bulundu.
‘EGEMENLER KADIN İRADESİNE ÇARPACAKTIR’
En temel sorunlardan birinin Kürt Ulusal Birliği olduğuna vurgu yapan Güven, "Kürt kadınları olarak rolümüzü oynayarak Ulusal Birliği sağlayacağız. Bu temelde Rojava Devrimi’ni gerçekleştiren kadınları selamlıyoruz. Halkların yıllardır özlem duyduğu barışı, bu topraklarda kadın öncülüğünde gerçekleştireceğiz. Egemenler kadın iradesine çarpacaktır. AKP bitmiş durumda, imdadına yetişen MHP, Kürtlerin imha ve soykırımı için ittifak geliştirdi. KDP de AKP ile işbirliği içerisinde, bunu kabul etmeyeceğiz. Kadınlar buna karşı durmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.

‘16 NİSAN'DA TEKÇİLİĞE 'HAYIR' DİYECEĞİZ'
Demokratik ulusun inşası için Türkiyeli ve Kürt kadınlarının rolünü oynayacağını kaydeden Güven, "Elimizde bir fırsat var. Bizim faşist AKP iktidarını ortadan kaldırmamız mümkün. Bunun için 16 Nisan’da tekçiliğe ‘Hayır’, kadına uzanan elleri kırmak için, halkların kardeşliği için ‘Hayır’ diyoruz. Biz toplumun yarısıyız. Anti demokratik uygulamaları kaldırıp, özgür bir düşünce ile yeni bir sistem kurabiliriz” dedi.
'ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK' TALEBİ 
Kadınları selamlayan ve 8 Mart’ı kutlayarak kısa bir konuşma yapan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan da, “Amed’in direnişi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın hayallerini gerçekleştirecek ve özgürleşmesini sağlayacaktır. Kadınlar bu büyük özgürlük coşkusu ile Newroz’u da karşılayacaktır” diye konuştu.
HDP Milletvekili Feleknas Uca da, “80 yaşındaki anneler Şengal dağlarını savunuyor” diyerek bütün kadınlara “Gelin yüzümüzü Şengal Dağları’na dönelim” çağrısında bulundu.

‘GELİN YÜZÜMÜZÜ ŞENGAL DAĞLARINA DÖNELİM’
Uca, “Kadınların, gençlerin coşkusunu görün. Dünya bilsin ki; kimse annelerin ve kadınların direniş ve mücadelesi karşısında duramaz. Gelin hep birlikte yüzümüzü, sıcak yürekler ile Sur, Nusaybin, Cizre ve Kürdistan’ın direnişi ile Şengal Dağları’na dönelim” dedi.
‘KADINLAR ALANLARDAN ÖZGÜRLÜK HAYKIRIYOR’
Şengal’e yönelik saldırılara karşı direnen kadınları Diyarbakır’dan selamladıklarını dile getiren Uca, “Tarihi dönemlerden geçiyoruz. Siyasi çıkarları için Kürt halkının kazanımlarına saldıranlar bilsin ki, Kürt halkı Lozan’daki Kürtler değil. Kürtler Zilan ve Koçgiri’yi unutmayacak Kürtlerdir. Bu tarihi dönemde, bütün alanlar kadın ve özgürlük rengiyle süslendi. Kadınların doldurduğu alanlardan özgürlük çığlıkları yükseliyor” diye konuştu.
‘ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİNİN ANAHTARI KÜRT HALKIDIR’
Kürt halkı özgürlüğüne kavuşmadan Ortadoğu’nun sorunlarının çözüme kavuşmayacağının altını çizen Uca, “Özgürlük ve demokrasinin anahtarı Kürt halkıdır. Kürt halkı, özgürlük ve demokrasinin kilit noktasıdır. Kürt sorununun çözümsüzlüğünde ısrar edenler, alanlara baksınlar. Cemile ve Taybet Ana’yı unutmayacağız” diye belirtti. 

‘ŞENGAL’DE İHANET POLİTİKASI YÜRÜTEMEZLER’
KDP’nin Şengal’e dönük saldırılarına dikkat çeken Uca, “Êzidîler 74 ferman geçirdi, ancak hiçbir zaman baş eğmediler. İhanet politikaları ile Şengal’e saldıranlar, her ne kadar Kürt halkının düşmanı olsalar da DAİŞ çetelerinin elinde olan Êzidîlerin hesabını vereceklerdir. Bugün 80 yaşındaki kadınlar mevzilerde Şengal’i savunuyorlar. Analarımızın direnişi oldukça, hiç kimse Şengal’de ihanet siyasetini yürütemez” dedi.

Uca’nın konuşması sırasında miting alanında sık sık “Bijî berxwedana Şengalê” sloganları yükseldi. 
‘TÜM YETKİLERİ TEK ADAMA VERMEYECEĞİZ’
Uca’dan sonra söz alan HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp da, kadınları selamlayarak, tutuklu, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerine selam gönderdi. “Bu coşku bu heyecan olduğu sürece hiçbir güç bizi mücadelemizden edemeyecektir” diyen Yiğitalp, “Bu coşkuyu devam ettirmek için o kadar çok gerekçemiz var ki. OHAL koşullarında bu mitingi yapıyoruz. Demokrasi adı altında faşizmi nasıl da ilmek ilmek örüyorlar, görüyoruz. Yine cezaevlerinde sistematik işkenceler artarak devam ediyor. Cezaevlerindeki kadın tutsaklara yönelim söz konusu. Kadın yoldaşlarımız bu tutumlara karşı açlık grevine başladılar. Cezaevlerinde yaşanacak en küçük bir sorundan iktidar sorumludur” ifadelerini kullandı. 
Dolmabahçe mutabakatının gereklerinin yerine getirilmesi halinde binlerce gencin hayatta kalacağını belirten Yiğitalp, “Yaşanan bu ölümlerin, katliamların sorumluları bellidir. Tüm yetkileri de bu sorumlunun eline vermek istiyorlar. Buna ‘Evet’ mi diyeceğiz?” diye sordu.

Daha sonra sahneye çıkan Silopi’de katledilen Kürt kadın siyasetçi Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir ve Pakize Nayır’ın annesi Behiye Nayır, kadınları selamladı. Demir ve Nayır’ın annelerinin sahneye çıkmasıyla birlikte miting alanından zılgıtlar yükseldi.
Tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata, HDP milletvekilleri Besime Konca, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Meral Danış Beştaş ve Çağlar Demirel’in ortak 8 Mart mesajları da platformdan okundu.
KADINLARIN EŞARPLARINA TAHAMMÜLSÜZLÜK
Miting başlamadan önce miting alanına girerek kadınların eşarplarını almaya çalışan polisler, baskılarını sürdürüyor. Konuşmalar sırasında yine alana giren polisler, 2 kadının eşarplarını almaya çalıştı. Eşarplarını vermeyerek direnen kadınlar, polisleri bir kez daha alandan çıkardı.

Barcelona ve Katalonya’dan 8 Mart mitingi için Diyarbakır’a gelen kadın grubu sahneden kadınları selamladı. Ardından #8M, #KadınGrevi ve #Hayatıİstiyoruz kampanya grubunun Diyarbakır mitingine gönderdiği mesaj okundu.
Miting sanatçı Rojda’nın ezgileri ve rengarenk yöresel elbiseler ile alanı dolduran kadınların çektiği halaylar ile devam ediyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×