“Doktorluk” elden gidiyor! Erdoğan'dan Hemşirelere reçete yazma ve muayene etme hakkı...
Dört temel taş üzerine Türkiye'yi yükselteceklerini söylerken, birinci sıraya sağlığı, ikinci sıraya eğitimi, üçüncü sıraya adaleti, dördüncü sıraya da emniyeti koyduklarını hatırlatan Erdoğan, "Bu dört temel taş üzerinde yürürken 'yetmez' dedik. 'Buna şimdi ulaşımı eklememiz lazım.' 'Yetmez' dedik, 'buna enerjiyi ilave etmemiz lazım.' 'Yetmez' dedik, 'buna gıda ve tarımı eklememiz lazım.' Bunların hepsi elhamdülillah oldu." dedi.
"Sağlıkta en önemli eksiğimiz doktor ve hemşire"
Erdoğan, hemşireliğin kapsamıyla ilgili çok önemli bir değişimin de sinyalini verdi. Hemşirelik liselerinden mezun olanların önünün açılması gerektiğini ve onların hemşire yardımcısı değil hemşire olmaları gerektiğini kaydeden Erdoğan, Amerika'daki ilaç yazma yetkisi olan 'doktor yardımcılığı' sisteminin Türkiye'de de uygulanabileceğini kaydetti. Her şeyin en güzelini yapmaya gayret edeceklerini dile getiren Erdoğan şunları söyledi:
"Sağlıkta şu anda en önemli eksiğimiz doktor ve hemşire. Hemşire kardeşlerim pankartları açmışlar. Onları gördüm. Onları da çözeceğiz. Hemşire yardımcısı değil, hemşire olacaksınız. Bunlar bizim gündemimizde olan maddeler. Açığımızı biliyorum, doktorda açığımızı biliyorum. İşte 16 Nisan bununu için önemli. 16 Nisan'daki evet bunun için önemli. Çünkü bürokratik oligarşi önünüzü kesiyor. Ben diyorum ki hemşirelik liselerinden mezun olanların önünü bizim süratle açmamız lazım. İki yıllık meslek yüksek okullarının önünü süratle açmamız lazım. Onların önünü açtığımız andan itibaren dört yıllıklarda da şu anda diyelim ki Amerika'da dört yıllık hemşire aynı zamanda doktor yardımcısı olarak görev yapıyor. Reçete yazma salahiyeti var. Nerede? Hastanede. Bunu biz niye yapmıyoruz. Bunu biz de yapacağız. İşte düşünen tek beyin bunu paylaştığı zaman, talimatı verdiği anda orada iş biter. Ama maalesef burada olduğu gibi bürokratik oligarşiye mahkum bir yönetim anlayışı olursa, netice almak zorlaşır. İnşallah bunlar da ortadan kalkacak ve süreç hızla işliyor. 16 Nisan'daki kararımız bütün bu tıkanıklıkları aşmanın yolu olacaktır."
"Sadece doktor yetiştiren üniversiteler kurulacak"
Sadece doktor yetiştirmeye yönelik üniversiteler kurmaya başladıklarını anımsatan Erdoğan, Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesinin sağlık sektöründeki elemanları yetiştirdiğini, devletin kurduğu üniversitelerin de bulunduğunu, tüm bunların doktor açığını kapatmaya hizmet edeceğini söyledi. Erdoğan, bu açık kapatıldığı anda doktor başına düşen hasta sayısının azalacağını dile getirerek, hizmete sunulan hastanenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.
***
Peki ama Erdoğan'ın dedikleri sahiden olabilir mi?
Teoride evet, pratikte hayır.
Örnekleri var yurtdışında bu yüzden evet.
Biz o örneklere göre hemşirelerimizi yetiştirmiyoruz bu yüzden hayır.
Sınav yaparız geçene veririz diyebilirler yine hayır.
Hemşireler bu misyonu istiyorlar mı? HAYIR HAYIR üstüne HAYIR
Başa dönersek... ülkenin en önemli hemşirelik fakülteleri bu meslek mensuplarına yaptıkları ilaçların yan etkilerini bilip izleyebilsinler diye farmakoloji bilgisini veriyorlar, hastalıkları ise hemşirelik bakımını planlayabilecekleri kadar öğretiyorlar.
Bu bilgiler bu mesleği yapabilmek için yeterlidir ancaaaak sen boyle bir dönüşümü öngörüyorsan buna yönelik programı revize etmeleri gerekir, bu ise nereden baksan 4-5 sene sürer.
Hemen 1 ay sonra 16 Nisan akabinde gerçeklestirilmesi saçma bir seçim vaadinden öteye geçemez. Hekim ihtiyacın varsa hekim yetiştirirsin, hemşire ihtiyacın varsa hemşire.
Tüm bunları tamamlaman için yeterli süre iktidardaydın nasılsa değil mi?
Batı örneği ise bambaşka.
3 yıl temel hemşire eğitimi 1 yıl seçilen alanda uzmanlık.
Bu alanın ilaçları cerrahileri ve tüm tedavi seçenekleriyle bakımın eşzamanlı öğretimi.
Mümkün mü pek tabi...
Tam batıya kıç dönüp gemileri başka bir rotaya sürerken bu vaad ayrı tartışılır da neyse.
Madem dunya liderimiz demiş ,elbet birileri çıkar ve söyler bu işlerin öyle he diyince olmadığını.
Bu haberde ilgi çeken bir baska unsur da meslek liselerine hemşire yardımcısı değil hemşire olacaksınız vaadiydi.
Bu icraat kendi iktidarlarından çıkmaydı.   
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×