Erdoğan A Haber'in çarpıtmasına aldandı
Önceki akşam ‘Söz Teması’ isimli programda, Clark’ın 2007 yılında Democracy Now’a konuştuğu bir video altyazılı olarak yayınlanmıştı.

Diken'de yer alan habere göre, Video için ‘ABD’li general Wesley Clark’tan şok itiraflar…’ nitelemesinin kullanıldığı programda Clark’ın aslında konuşması boyunca aslında hiç söylemediği “IŞİD’i biz kurduk” sözleri de videonun Türkçe altyazısında yer almıştı.

Provokatif ve gerçekliği tartışmalı haberlerinin yanısıra hükümete muhalif isimleri hedef göstermesiyle de bilinen A Haber’de ise Clark’ın sözlerinin bir kısmı atılmakla birlikte ifadeler genel olarak doğru olarak tercüme edilirken, Clark’ın kullanmış olduğu “Teröristler hakkında ne yapacağımızı bilmiyorum ama iyi bir ordumuz var ve hükümetleri devirebiliriz” ifadesi A Haber’in alt yazısında “Hükümetleri alaşağı edebilir, darbelerle görevden uzaklaştırabiliriz” diye verildi.

Çekiçle çivi ‘DEAŞ’ oluverdi
Bun sözlerin hemen ardından Clark’ın “Eğer elinizde sadece çekiç varsa, her sorun size çivi gibi görünüyor” cümlesinin kasıtlı olarak “Bize bir çekiç lazımdı, o yüzden de DEAŞ’ı kurduk” diye alt yazıya konulduğu görülüyor. Zira Clark’ın ifadelerinin orijinalindeki hiçbir ifadenin IŞİD, DEAŞ, İslam Devleti gibi anlaşılması mümkün değil.

A Haber’in yayınladığı bu görüntüler kısa süre içinde hükümete yakınlığıyla bilinen internet sitelerinde ‘ABD’li generalden itiraf: DAEŞ’i biz kurduk’ gibi başlıklarla hızla yayıldı.

A Haber'in montajladığı o video:


‘Ben demiyorum, Amerikalı general söylüyor’
Şanlıurfa’da konuşan Erdoğan, söz konusu videoyu hatırlatarak şöyle dedi: “Bir Amerikalı general açıklama yapıyor, ‘DEAŞ’ı biz kurduk’ diyor. Ben demiyorum, Amerikalı general söylüyor. Ve endişelerimizde ne kadar haklı çıktığımızı anlıyorum. İşte PYD, YPG. Bunların arkasında kim var? Bunlara silahları kim veriyor?”
                            
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×