Erdoğan, aynı yalanı yine söyledi: Benim evlatlarım Boğaziçi’ni kazandıkları halde okuyamadı
 Tayyip Erdoğan, çocuklarının doğum yılı ve aldıkları puanlar ortaya konularak defalarca yalanlanan iddiaları bir kez de İmam Hatip Gençlik Buluşması’nda dillendirdi. Erdoğan, “Bu İHL’ler ne çileler çekti be! Ama artık bunu yapamıyorlar. Benim evlatlarım… Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanacak puanı aldığı halde okuyamadı. Yurt dışına göndermek zorunda kaldım” dedi.

Yine mağdur: Bizler çok çile çektik
Erdoğan, Kasımpaşa Stadyumu’nda Önder İmam Hatipliler Derneği mezuniyet töreninde konuştu. Erdoğan özetle şunları söyledi:
“Kapatılan İmam Hatip okullarını yeniden açan merhum Adnan Menderes’e Allah’tan rahmet diliyorum. Mahmut Celaleddin Ökten hocamızı da minnetle yad ediyorum. İsimlerini tek tek sayamadığım herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugünlere kolay gelmedik. Çok eza cefa ettiler. Sizleri üniversitelerin kapılarından çevirdiler. Fakat sabrettik. Sabreden kimse zafere ulaşır. Bu sabrın sonunda hamdolsun… Tüm okullar kapatılmıştı. Fakat şimdi devran değişti. Artık isteyen istediği okula gidebiliyor mu? Rekabetçi olacaksınız. Onun için de gayretiniz önemli. Başarılarınız bizim iftihar vesilemiz olacaktır. Asım’ın neslinin yetişmesi için çok emek verildi.
4 çocuğu İHL’den mezun olmuş bir baba olarak bizler de çok çile çektik. Ama bunlar aşıldı. Hiçbir kazanımımız bize altın tepside sunulmadı. Bugün bulunduğumuz yere tırnaklarımızla kazıya kazıya geldik. Bu okullarımızın tarihi milletimizin son bir asırda yaşadıklarının bir özeti gibidir.
Öğrencilerin zorla imam hatiplere kaydedildiği, okulların zorla imam hatiplere dönüştürüldüğü gibi haberler yalandır, yanlıştır, kasıtlıdır, çarpıtmadır. Önce karşısında ben dururum. Bunları köpürtenler, kendileri baskıcı ve faşist olduğu için herkesi de öyle zannediyorlar. Bizim zorlamayla, baskıyla hele hele toplum ve siyaset mühendisliğiyle asla işimiz olmamıştır, olmayacaktır. Gözleri açık olanlar için durum bellidir.
İmam Hatiplere olan ilgiyi gölgelemeye çalışıyorlar. Bırakın başı açık kızım da kapalı kızım da hepsi üniversite yolunda rekabet etsinler, önlerini tıkamayın. Eğitim öğretimde özgürlüğün önüne kimse geçemez. Biz var oldukça ülkemizde bunun önünü kimse tıkayamayacaktır. İHL’lere uygulanan ayrımcılık ayıbını unutmadık. Bu ayıbı biz ortadan kaldırdık. Buna da hamd ediyorum.
‘Boğaziçi’ni kazandılar, katsayıdan okuyamadılar’
Terör örgütleriyle, haksızlıkla, hukuksuzlukla, adaletsizlikle, şiddetle, meşru olmayan hiçbir işle imam hatipli asla yan yana gelmez, gelemez. İşte bunun için FETÖ gibi ihanet çeteleri, günümüzün Haşhaşileri bu kutlu çatı altında kendilerine istismar zemini bulamamışlardır
Ben İHL diplomasıyla üniversiteye girmedim. Eyüp Lisesi’ne gittim oradan da mezun oldum ve üniversiteye öyle girdim. Bu İHL’ler ne çileler çekti be! Ama artık bunu yapamıyorlar. Benim evlatlarım… Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanacak puanı aldığı halde okuyamadı. Yurt dışına göndermek zorunda kaldım.
İHL nesli budur, İHL’li kutlu bir mirasın taşıyıcısıdır. Bizler hak mücadelesini İHL okulları mücadelesini işte böyle bir kutlu zeminde verdik, veriyoruz.
‘Arena ismini stadyumlardan kaldırıyoruz’
“Sözlerimin bu noktasında gördüğüm gerek bu stadyumda, doğup büyüdüğüm bu Kasımpaşa semtinde, adımı bu stadyuma verdikleri, Arena değil ha burası, stadyum! Arenalara karşıyım. Arenalarda neler yaptıklarını bilirsiniz değil mi? İnsanları kimlere parçalatılırdı malum. Bakanlara talimatı verdim, Arena isimleri stadlardan kaldıracağız. Bizim dilimizde böyle bir şey yok. Açın bakın anlamına, böyle bir şey olamaz.”
***
Tayyip Erdoğan daha önce de bu konuda benzer açıklamalarda bulunarak mağdur edebiyatı yapmıştı. Başbakan olduğu dönemde bir gazeteye verdiği demeçte ""Benim oğlum Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanıyordu. Katsayı engeliyle oraya giremedi. Doğru dürüst bir yere de girme şansı olmadı. Durumumuz vardı yurt dışına yolladık.” açıklamasında bulunmuştu. Bilindiği gibi Erdoğan'ın küçük oğlu Bilal üniversiteyi ABD'de okudu. Harvard Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi mastırını yaptı.Büyük oğlu Burak Erdoğan ise İngiltere’de eğitim gördü.  Peki Erdoğan'ı çocuklarını yurtdışında okutmaya iten sebep gerçekten katsayı problemimiydi?  "Katsayı" uygulaması Türkiye'de 1999 yılında yürürlüğe girdi. Tayyip Erdoğan'ın 1980 doğumlu küçük oğlu Bilal ise bu tarihten önce üniversite sınavına girdi.Bilal 2003 yılında Harvard Üniversitesindeki mastırını bile tamamlayarak,2004'te Başbakan babasının imkanlarıyla dünya bankası'nda çalışmaya başladı. Tayyip Erdoğan 1979 doğumlu büyük oğlu Burak'ın neden İngiltere'de okumayı tercih ettiğiyle ilgili ise henüz bir açıklama yapmadı.

Erdoğan'ın iki oğlu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde kızlarıysa Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nde okumuştu.
Peki Erdoğan'ın söylediği gerçekleri yansıtıyor mu?
Erdoğan'ın çocukları Boğaziçi'nde okuyabilecekken katsayı engeli nedeniyle mi ABD'ye gittiler?
Önce şunu söyleyelim.
Erdoğan bu ifadeleri sürekli tekrarlamasına rağmen çocukları hakkında somut okul bilgisini kamuoyuna açıklamıyor.
Haliyle üniversite sınavında gerçekten kaç puan aldıkları bu sözlere rağmen yandaş basın dahil hiçbir medya organında yer almıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki oğlundan Burak Erdoğan 1979, Bilal Erdoğan ise 1980 doğumlu. (Eğer sınıfta kalmadılarsa ki Boğaziçi'ne girecek kadar başarılı öğrenciler herhalde sınıfta kalmamışlardır) Burak Erdoğan 1997, Bilal Erdoğan ise 1998 yılında liseden mezun oldu (Anadolu İmam Hatip liselerinde 1 yıl hazırlık programı vardı). İmam Hatip Liselerine katsayı ilk kez 1999 yılında uygulanmaya başladı. İki isme de katsayı uygulaması rast gelmedi. Buna rağmen her iki isim de yurtdışında okumayı tercih etti.
Erdoğan'ın en küçük kızı Sümeyye Erdoğan yaşı itibariyle katsayı uygulamasına denk geldi. Ancak Sümeyye Erdoğan 2002'de girdiği ÖSS sınavında 134,5 puan aldı. Yani 120 olan dört yıllık üniversite tercih barajı düşünülürse Sümeyye Erdoğan'ın bu puanla Türkiye'de dört yıllık bir üniversiteye girmesi mümkün değildi. Üstelik ortaöğretim başarı puanı (80-20 aralığında veriliyor) 42,6 idi. Okul başarısını gösteren bu puan Sümeyye Erdoğan'ın ortalamanın altında (ortalama 50 idi) bir öğrenci olduğunu gösteriyor.
Yani Sümeyye Erdoğan türban ya da katsayı engeli nedeniyle değil hem aldığı puanın hem okul başarısının düşük olması nedeniyle Türkiye'de bir üniversiteye giremedi.
Sümeyye Erdoğan o yıl ABD'de Indiana Üniversitesi'nde The School of Public and Enveriomental Affairs (Kamu ve Çevre İşleri) departmanında Policy Studies (Politika Araştırmaları) eğitimi gördü. Yani yine bazı medyanın yazdığı gibi “tarih” okumadı. ABD’deki okula Ramsey'in sahibi Remzi Gür'ün bursu ile gitti. Indiana’da Müslüman Öğrenciler Birliği'ne üye oldu. 2005 yılında mezun oldu. Yani dört yıl okumadı. Üstelik bir yılda uzattığı basında yazıldığına göre Sümeyye Erdoğan iki yıllık bir okulu bitirdi.
1981 doğumlu olan Esra Erdoğan'ın lise mezuniyet tarihi tam bilinmiyor. 1998 ya da 1999 yılında mezun olmuş olma ihtimali olan Esra Erdoğan eğer 1998'de mezun olduysa katsayı uygulamasına rastlamadı. Ancak 1999 yılında mezun olduysa bu uygulamayla karşılaştı. Söylendiği gibi Boğaziçi'ne girebilecek puan alıp almadığı ise meçhul. Esra Erdoğan da kardeşi gibi Indiana Üniversitesi'ne gitti ve kardeşi ile beraber okudu.
gazeteyolculuk.net
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×