Erdoğan: Bir adam gibi ölmek var bir de madam gibi
Erdoğan, darbe girişiminin yaşandığı gece hayatını kaybedenleri andığı konuşmasında, “Bir adam gibi ölmek var, bir de madam gibi. Ölelim ama adam gibi ölelim” dedi.
Bu sözlere sosyal medyadan geniş tepki gösterdi.
Ankara Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka da
‘'Madam gibi ölmek metaforu ile kadın ve gayrimüslim düşmanlığını aynı potada eriten anlayışa yazıklar olsun. Erkek şiddeti sonucu öldürülen kadınların sayısal artışına neden olabilecek bu cümle, çok tehlikelidir. Kadın ölümünün değersizleştiremezsiniz''

"bir adam gibi ölmek var... bir şey söyleyecektim ama onu söylemeyecem... bir de madam gibi ölmek var"
Resmen kendini tutmuş haliyle bu çıktı ağzından.
Coğrafyamızda afedersiniz ermeni veya afedersin rum söylemleriyle ayyuka çıkarılan bağnaz ırkçılığın son dönemde kadına işaret etmesi, kadının toplu taşımada tekme yemesi bu sayede normalleşiyor ama sözümona toplumu kucaklayan bu insanların söylemlerinde aslında tehlikeli olan, ırkçılıktan soyutlanan, cinsiyetçilikten soyutlanan, "bizden olmayan bizden değildir" düsturu. 
Türk değilsen bizden değilsin. (heteroseksüel) erkek değilsen bizden değilsin,müslüman değilsen bizden değilsin,sünni değilsen bizden değilsin, alkol içiyor ama AKP'ye oy vermiyorsan bizden değilsin.
Madam gibi ölmek karşıdakini kadınlaştırmak, küçük görmektir, hor görmektir, aşağı itmektir, statü olarak arkalara doğru yol göstermektir.
Ne niyetle söylendiği çok açıktır. 
İki yanında, tam karşısında belkide kalabalıklar arasında kadınlar, kendisini destekleyen milyonlarcası var ve firs lady'de yanında. Ama Cumhurbaşkanımız bir saniye bile düşünmeden "madam gibi ölmek" diyerek kadınları nasıl tanımladığını açığa vuruyor. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×