Erdoğan'ın 30 milyon şifresi
15 Temmuz’un yıldönümünde konuşan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın, sarf ettiği “Biz 15 Temmuz gecesi 250 kahramanı toprağa verdik. Karşılığında 50 milyonluk Türkiye’nin istikbalini kurtardık” sözlerinin yankıları sürüyor.

Erdoğan’ın yaklaşık 80 milyon nüfuslu Türkiye için kullandığı ‘50 milyonluk Türkiye’ ifadelerine muhalefetten ve yurttaşlardan tepki geldi. Erdoğan 15 Temmuz'dan sonra 60 milyon ifadesini kullanıyordu Türkiye için. Adalet yürüyüşünden sonra ise rakamı 50 milyona indirdi.

İÇ SAVAŞI İTİRAF EDEN SÖZLER
Erdoğan'ın SADAT gibi yapılanmalar üzerinden kendi kitlesini silahlandırmasının gözden çıkardığı 30 milyona yönelik bir atak olabileceğine ilişkin değerlendirmeler özellikle sosyal medyada öne çıktı. 

‘Evet’i savunanların karşı tarafı ‘şeytanlaştırdığını’ dile getiren CHP Grupbaşkan vekili Özgür Özel, şunları söyledi:

“Hayır’cılar bir arada ama karşı taraftakileri düşman olarak görmüyor. Adalet Yürüyüşü’nde sadece ‘Hayır’cılar yoktu. Adalet arayışına sığınan herkes vardı. Bu da Erdoğan’ın kimyasını değiştirdi. Adalet Yürüyüşü şeklen taklit edildi. Yapmış oldukları işin sonunda 80 milyonu böldü. Erdoğan’a şunu söylemek gerekir ki biz az değiliz. Senden çoğuz. Senin kendinden saydıklarınla da her gün birlikte olabilmek, onlarla dostluğu kurmak için güler yüzle çaba sarf ediyoruz. Bu ülke rakamlara bölünemeyecek kadar büyük ve güçlü.”

30 MİLYONU ÖLÜME Mİ TERKETTİ
Türkiye’nin 50 milyon yurttaştan değil, 80 milyon yurttaştan oluştuğunu dile getiren HDP’li Meral Danış Beştaş ise AKP’nin 15 yıldır kullandığı ayrıştırıcı dili bugün de sürdürdüğünü söyledi. Erdoğan’ın gerçekten 50 milyon insanın istikbalini kurtardığını düşündüğü takdirde diğer 30 milyon yurttaşı da ölüme terk ettiğini ifade eden Beştaş, şöyle devam etti; “Erdoğan gerçekten Cumhurbaşkanı sıfatı ile konuştuysa o zaman 80 milyon yurttaşı düşünmek zorunda. Türkiye, bu sözlerle ve bu politikalarla bölünüyor. Bilinçli bir politika yürütülüyor. Asıl bölücülük vatandaşları bölmektir. Bu çok tehlikeli bir dil ve asla siyasette kullanılmaması gerekiyor. OHAL’in ilanı ile birlikte 20 Temmuz darbesi vatandaşı eziyor. Sivil darbe yürürlüktedir. Bu söylemler de tam da bunu itiraf eden bir aklın sonucudur.”

***

Sosyal medyadan da tepki
Erdoğan’ın ‘50 milyonluk Türkiye’ açıklamaları, sosyal medyanın da gündemindeydi. Ekşi Sözlük’te birçok yazar, Erdoğan’ın sözlerini alıntılayarak yorumda bulundu. “Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği 50 milyon kişi” başlıklı bir gündem oluşturan yazarların yorumları şöyle:

»“Geriye kalanlar sanıyorum ki Kürtler ve Aleviler oluyor.”
»“Lanet olası Alevileriz keşke ölsek de kurtulsalar.”
»“Hayır oyu verenlerin Türkiye vatandaşları listesinden çıkarıldığına delalet eden konuşma.”
»“Kesinlikle dil sürçmesi vs değildir. Gayet planlı programlı, bilinçli bir sürece dahil söylemler bütününün bir parçasıdır.”
»“Doğru bir söylemdir. Çünkü geriye kalan 30 milyonun geleceği olmayacak. Sadece 50 milyonun geleceği kurtulmuştur. Bilinçaltından fırlamış işte, bir nevi itiraf da diyebiliriz.”
»Kendi kitlesini neden harıl harıl silahlandırdığı, kimi öldürmek için silahlandırdığı böylece ortaya çıktı.
»Adam 30 milyonu arındırmaya tabi tutmayı kafaya koymuş. Tam Hitler. Rakamları bile net.
aktifhaber13.net
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×