Erdoğan'ın yeni 'bindirilmiş kıtalar'ı: 4 bin Suriyeli'yi miting alanına
 CHP’li Öztunç, Erdoğan’ın 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 72 oy aldığı Kahramanmaraş’ta bu kez beklediği ilgiyi bulamadığını söyledi.Erdoğan’ın önceki gün Kahramanmaraş’ta yaptığı ‘evet’ mitingine katılanların yarıya yakınının ildeki kamptan hem de son bir saatte toplanan Suriyeliler olduğunu ifade eden Öztunç, ilde okulların tatil edilerek öğretmen ve öğrencilerin de zorla mitinge getirildiğini belirtti.

Öztunç, “Erdoğan, Maraş’ta her zamanki ilginin dörtte birini bulamadı. Meydan zayıf olunca Maraş’ta bulunan Sivricehöyük Kampı’ndaki tüm Suriyeliler mitinge bir saat kala toplandı ve getirildi” dedi. Emniyet kayıtlarına göre meydanda 9 bin kişi bulunduğunu, bunun yaklaşık 4 bininin Suriyeli olduğunu belirten Öztunç, belediyelerin otobüslerle çalışanlarını taşıdığını, dış ilçelerden gelen personelin üzerinde iş kıyafetlerinin olduğunu ifade etti.    

Öztunç konuşmasının devamında, "Cumhurbaşkanının tarafsızlığını bir kenara bırakarak evet kampanyası yürütmesi mevcut anayasaya aykırıdır. Toplumu bölen ötekileştiren söylemlerin, kendilerinden olmayanı darbeci, terörist ilan edilmesi işe yaramadı. Toplum bu tip şeylere inanmıyor artık. Bu durum meydanlardan da anlaşılır hale geldi. Kahramanmaraş’ta yapılan mitinge katılım önceki seçimlerle kıyaslandığında halkın ilgisinde bir düşüş olduğu görülüyor. O kadar düşük ki katılım çaresizlikten Suriyeli mültecileri otobüslere doldurarak miting izlemeye getiriyorlar. Oy hakkı olmayan vatandaş olmayan Suriyelilerin önemli bir bölümü Türkçe de bilmiyor. Adam başı parayla, yardımlarla mitinge adam taşınıyor. Bizim Mehmetçiğimiz gidip Suriye’de ölürken,  buradaki mülteciler mitinglerde figüran olarak kullanılıyor. benim vicdanım sızlıyor. Bu manzara ne bize, ne ülkemize ne e bu ülkenin tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanına yakışmıyor" ifadelerini kullandı.


                        
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×