Erdoğan itiraf etti: “Yetkileri tek kişide topluyoruz”
 Tek Adam rejimini dayatan Anayasa değişikliği referandumu için Elazığ ve Malatya’da meydana inen Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ne getireceğini kendisinin “daha iyi anlatacağını” söyledi ve söylediğini yaptı.

Erdoğan, Elazığ’daki konuşmasında ülke tarihinde cumhurbaşkanı ve başbakanlar arasında kavga dövüş çıktığını ileri sürüp yeni sistemde tüm yetkilerin tek kişide toplandığını anlattı:

Cumhurbaşkanlığı ile başbakanın gücü aynı kişide birleştiği için kavga dövüş çıkmayacak. Bu ülkede cumhurbaşkanının başbakana Anayasa kitapçığını fırlattığını gördük mü? Yaşadık mı? Kardeşlerim ya, dünyada böyle çirkinlik olur mu ya? Bunu bile yaşattılar bize ya. Bunu da kaldırıyoruz. Bu yetkileri tek kişide topluyoruz ve kitapçık fırlatma dönemi bitiyor.

Anayasa değişikliğiyle getirdiğimiz bir başka yenilik de cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğini kesme şartını ortadan kaldırmak. Böyle şey olur mu? Neymiş? O, tarafsızlığı getirirmiş. Bir insanın karakterinde, tarafsız olmak diye bir şey olur mu? Olmaz.

Meclis’in yetkisiz kılınmasını “Yürütme görevi ile yasama organının görevi arasındaki ayrım netleştirildiği için karşılıklı yetki aşımı diye bir mesele inşallah olmayacak” diyerek açıklayan Erdoğan, bunun yürütmenin işlerini hızlandırmak için yapıldığını da söyledi.
İdam sloganlarına “İnşallah o günler de yakın” yanıtı
Erdoğan’ın konuşması sırasında kitleden “İdam isteriz” sloganları yükseldi. Erdoğan ise sloganlara “İnşallah 16 Nisan’dan sonra, bu bir Anayasa değişikliği gerektiriyor biliyorsunuz, Anayasa değişikliğiyle bu parlamentomuzdan geçtiği takdirde cumhurbaşkanı olarak ben bunu onaylarım. George ne der, Hans ne der, filanca ne der; ben ona bakmam. İnşallah o günler de yakın, o günleri de göreceğiz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×