Erdoğan’a bir haller oldu: Açtığı davaları geri çekiyor!
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Tayyip Erdoğan’a bir haller oldu. Fethullahçılara operasyonlar hızla devam ederken İstanbul eski Valisinin gözaltına alınmasından hemen sonra, Gezide çıkan olaylarla ilgili yandaş basının Valinin kabahati olduğunu söylemesi, damat Berat Albayrak’ın Roboski davasının yeniden görüleceği açıklamasını yapması, AKP Genel Merkezi’ne dev bir Mustafa Kemal posterinin asılması, Erdoğan'ın muhalefet liderlerine açtığı davalarda şikâyetini geri çekeceğinin açıklanması gibi arka arkaya  yapılan açıklamalar bizi şaşırtsa da, bunun bir göz boyama, aldatmaca olduğunu biliyoruz.


Erdem Gül’ün Cumhuriyet’teki haberine göre, muhalefet liderlerini bizzat arayıp verdikleri destek için teşekkür eden Tayyip Erdoğan, bununla da kalmayıp liderler hakkında açtığı davaları geri çekeceğini duyurmuş. Hem CHP lideri  Kemal Kılıçdaroğlu ve hem MHP lideri Devlet Bahçeli’yi telefonla arayan Erdoğan, darbe girişimine karşı tavırları nedeniyle teşekkür etti. Mesafeli durduğu HDP liderleri içinde bunu yapıp yapmayacağı belli değil tabii.
Kılıçdaroğlu’na “Bazı insanlar var ki yüzüne tükürsen yağmur yağıyor sanır, bu da öyle pişkin bir tip”, Bahçeli’ye “Evladı olmayanların böyle saygısızlığı yapmasından doğal bir şey olmaz” sözlerini söyleyen Tayyip Erdoğan’ın bunlar iyilik halleri mi bekleyip hep beraber göreceğiz.
Tayyip Erdoğan daha önce de  2011 seçimlerinin hemen ardından yaptığı balkon konuşmasında “Hesaplaşmayalım, helalleşelim. Ben hakkımı helal ediyorum, siz de edin” demiş ve muhalefete, yazarlara ve gazetecilere yönelik açtığı davaları geri çekmişti.  Ama sonra eski bildik Tayyip Erdoğan olmuş ve davaları yeniden açmıştı.
Yine de tadını çıkarmamız gereken bir değişim. 
Elbet bir gün eski ve gerçek yüzünü yeniden gösterecektir. 
Aslında her ne sebeple ve ne kadar süreyle olursa olsun, hepimizi yoran nefret ve kutuplaşmaya reklam arası vermesi güzel oldu. Bakalım ne kadar sürecek bu reklam arası, zira halkı takımlara ayırıp ülkeyi futbol sahasına çevirmek keyif veriyor Erdoğan'a..
Bu değişiklikte iki ihtimal var:
Birincisi, bu hassas dönemde muhalefeti yumuşak tutmak istiyor. 
Eğer sadece buysa merak etmeyin 2-3 aya eski haline döner.
İkincisi, hali hazırda sahip olduğu kitleyle başkan olamayacağını anladığı için, ülkenin çivilerinin tamamen sökülmesine önayak olacak referandumda "yetmez ama evet" kıvamına gelme ayarında bir kitle yaratmak istiyor. 
O da köprüyü geçinceye kadar sürer.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×